Sci-fi seriály, kterým nebylo přáno

15.04.2019
Přinejmenším desetkrát se vám stalo, že jste byli u seriálu v tom nejlepším a oni ho najednou přestali vysílat

Jak už to v historii televizní tvorby bývá, ne vždy se musí dílo podařit a tak přicházejí na scénu producenti, jejichž náplní práce bezesporu je, studovat o svačinové pauze koláče sledovanosti, a kteří pak mnohým počinům dají takzvanou stopku a je jim šumafuck, že už se nikdo nedozví, jak příběh skončí. Příkladem za všechny je americký seriál Josee Whedona Firefly, který musel skončit už po čtrnáctém díle. Seriál putoval na DVD a stal se přes noc kultem. Ten pán, který ho ukončil, okamžitě letěl. Fanoušci po celém světě psali petice, představitel Jaynea, Adam Baldwin, se stal jejich jakýmsi mluvčím, ale bohužel, nic nepomohlo a seriál prostě svá pokračovaní nemá a nikdy mít nebude, zatímco se televizní programy plní samými blbostmi o tisíci dílech…

Někdy se také stane, že má seriál vyloženě jepičí život a je ukončen, aniž by vznikl alespoň jeden celý díl a zůstane tedy jen u upoutávky. To je třeba příklad nedávného pokusu o jakýsi reboot Chvění (Tremors). Po několika nepříliš zdařilých filmových počinech měl nový televizní seriál vrátit podzemním červům bývalou slávu, měl dokonce vrátit do hry postavu Valentina, kterého by znovu ztvárnil skvělý Kevin Bacon, leč opět bohužel. A přitom je ten trailer opravdu skvělý. Prostě nechápete.

Do výběru jsem nezařadil seriály, které vybojovaly alespoň dvě sezóny. Protože, ruku na srdce, takových je vskutku mnoho a stihly navíc alespoň nějaký ten svůj příběh uzavřít, vysvětlit. Některé vybojovali třeba i pět sezón, například ryzí sci-fi seriál Heuréka – město divů. Říkáte si, proč to skončili po pěti sezónách? Možná už nevěděli kudy kam, možná skutečně poklesl počet diváků. Ostatně, sci-fi seriál je vždy o něco náročnější na produkci, důvody končit bývají zjevně pádnější. Takhle skončil remake seriálu "V" s roztomilou Morenou Baccarin o plíživé invazi šmejdů z vesmíru, skončila po dvou sezónách Sarah Connorová se svou kronikou, anebo třeba i někdejší seriál o časoprostorovém dobrodružství Quantum Leap, tam to zabalili po pěti sezónách. U Heroes, působivého seriálu o lidech se superschopnostmi, mávli poslední klapkou po čtyřech sezónách. Ukončili třeba i úžasný seriál Řím, ale to zas není sci-fi. Tyto počiny zkrátka počítat nebudeme. Prioritou je tedy - natočený alespoň jeden díl a ne víc, než jedna sezóna. Sci-fi žánr a pouze hrané. Animovaným sci-fi seriálům se pro teď vyhneme též. Jim bude věnován čas příští.

Nuže deset parádních sci-fi seriálů, které skonaly dřív než bys řekl hyperprostorová dálnice, a které jsi možná ani neviděl…

1. FIREFLY (2002)

NATOČENO: 14 dílů
OBSAH: Kapitál kosmické lodi Serenity (typu Firefly) Mal Reynolds to nemá vůbec lehké. Posádku tvoří jeden čtverák vedle druhého, přesto, jak brzy sami poznáme, jedná se o skvělou partu, která vždy táhne za jeden provaz. Zápletkami jednotlivých dílů jsou rozličná dobrodružství na okrajových planetách. Joss Whedon (např. Avengers) přimíchal do této neobvykle skvělé space opery prvky westernu.
ZAJÍMAVOST: Jedním z členů obskurní Malovy posádky je i pastýř Book, jenomže nikdy se už nedozvíme, k jakému náboženství se vlastně hlásil. Vlastně se bohužel ani nedozvíme, zda se skutečně jednalo o pastýře. Jisté náznaky, že není možná tím, za koho se vydává, tam jsou. Jistě víme jen to, že se v celém vesmíru hovoří tradiční čínštinou. Zajímavé, že?

2. INVAZE (2005)

NATOČENO: 22 dílů
OBSAH: Zatímco lidé sní o tom, že jednou Zemi zachvátí invaze mimozemšťanů, že přilétnou ve svých talířích a začnou to do nás pálit laserovými děly, v mokřinách parku Everglades je tomu trochu jinak. Místní mají velký problém. Mimozemšťané tu už dávnou jsou a čekají na svou příležitost. Postupně asimilují své hostitele a připravují se na převzetí vlády na Zemi. Seriál má ukrutné tempo, někdy to sviští tak, že nemůžete přestat (o to víc proklejete ty, kteří to utnuli v nejlepším), někdy máte pocit, že pět dílů bylo úplně zbytečných a jen se to natahovalo. Poslední díl se pak pokusí o jakýs takýs konec, aby nám to nebylo vyloženě líto. Aspoň že tak.
ZAJÍMAVOST: Nadšeným divákům svitla naděje, když oznámila stanice CW Network, že se ukončeného projektu stanice ABC ujme. Bohužel, úsměv jim na tváři zase klesl, jakmile CW Network oznámila, že na to nemá keš.

3. JOURNEYMAN (2007)

NATOČENO: 13 dílů
OBSAH: Kevin McKidd se blýsknul v roli jakéhosi Cestovatele, který se může toulat spletitými chodbami času a směle měnit budoucnost, tedy svou přítomnost. Vše báječné končí tehdy, kdy cestovatel Dan narazí na ženu s podobnými schopnostmi.
ZAJÍMAVOST: Seriál se lehce otře o jméno H. G. Wells. Jmenuje se tak škola, kterou navštěvuje Danův synátor. Jak známo, H. G. Wells napsal knihu Stroj času, čímž položil základy veškeré sci-fi zabývající se cestováním v čase. Mnohá díla tak často na Wellse, jakožto Otce sci-fi, odkazují.

4. ZA ROZBŘESKU (2006)

NATOČENO: 13 dílů
OBSAH: I přesto, že skončil seriál nezdravě brzy, je nutné se na něj podívat. Každý totiž miluje zápletku filmů Na Hromnice o den více nebo Na hraně zítřka. I zde prožívá hrdina (detektiv LAPD) stále dokola ten jeden samý den (tuším, že pondělí, což je fakt pech). Víc asi netřeba dodávat.
ZAJÍMAVOST: V originále, tedy v angličtině, se seriál jmenuje Day Break. V mnoha jazycích pak zněl název vždycky se nějak týkající dne (Novyy deň - Rusko, Ten sam dzien – Polsko). Španělé se s tím však nemazlili a dali seriálu obligátní název Atrapado en el tiempo, což lze přeložit jako Zachycen v čase. A to je dosti trefný název a samozřejmě krásně poetický, na to slyší každý zanícený scifista.

5. FOREVER (2014)

NATOČENO: 22 dílů
OBSAH: Forever je opět seriál, u kterého divák příliš nechápe, proč nafasoval trest smrti. A když už je řeč o smrti, paradoxně hlavní hrdina seriálu prostě umřít nemůže. Ano, modří už vědí, máme tu dvacet dva krásných dílů o lékaři, který má dar věčného života. Ačkoliv v každém díle natáhne škrpále, vždycky se vrátí do života a to v plné síle. Jeho životním posláním je pak přijít příčině na kloub. Pouze podotýkám, že Henry není žádný hájlander ani vempajr.
ZAJÍMAVOST: Zajisté jste se si všimli, že seriály končí zpravidla po 13, výjimečně po 14 díle. Stejně tak tomu mělo být i v případě Forever. Naštěstí však nějaká moudrá hlava změnila seriálu čas vysílání, sledovanost se navýšila a tak se natočily i další díly, zkrátka až do konce sezóny. Bohužel, zůstalo jen u jedné sezóny, i když víte, že to prostě ten potenciál má. Možná se ve filmu objevilo málo teenagerů se superschopnostmi, jinak by to mělo zelenou na deset sezón.

6. TERRA NOVA (2011)

NATOČENO: 13 dílů
OBSAH: Svět budoucnosti je v troskách. Lidem svitla naděje až s vynálezem Stroje času, který pak může zbytky civilizace odlifrovat do minulosti, tj o nějakých 85 milionů let zpátky, tedy do pravěku. Z řízného sci-fi se tak stává tradiční dobrodružství s prehistorickými monstry.
ZAJÍMAVOST: Do úvodní epizody napumpovali tvůrci 16 milionů dolarů a makalo na něm na tři sta lidí. V Kanadě se dokonce tato epizoda stala vůbec nesledovanějším seriálovým počinem v dějinách. No, a přesto oznámila stanice Fox, že už do toho nenarve ani cent.

7. FLASHFORWARD (2009)

NATOČENO: 22 dílů
OBSAH: Jakmile se světem kmitla tajemná záře táhnoucí se už od Kladna, prakticky všichni lidé upadli do bezvědomí, v němž uviděli svou vlastní budoucnost za šest měsíců. S tím se pak perou po celých 22 dílů.
ZAJÍMAVOST: Seriál je adaptací stejnojmenného románu Roberta J. Sawyera, který však nastiňuje budoucnost o 21 let později. Román vyšel roku 2000. Možná toho se měli tvůrci seriálu držet. Vždyť v době natáčení posledního dílu se dostali daleko za dobu, kterou postavy viděly v díle prvním. Vtipné.

8. UDÁLOST (2010)

NATOČENO: 22 dílů
OBSAH: Ve světě se dějí divné věci. Klukovi zmizí na výletní lodi holka, letadlo zmizí z oblohy krátce před pádem doprostřed města. Prezident USA Martinez (Mexičan) se kamarádí s obskurní ženštinou obtěžkanou konspiračními teoriemi atd. Událost (The Event) rozjíždí vskutku rozvětvené story, které nám servírují pomocí různých flashbacků a z pohledů různých postav, čímž dosti připomíná obligátní seriál Lost. Jenomže do Lost mu cosi chybí (a možná i nechtěně přebývá) a tak mu zkrátka nebylo přáno. Skončil první sérií.
ZAJÍMAVOST: Televizní stanice NBC zavřela krám kvůli nízké sledovanosti. A zklamaný divák může jen poznamenat se starým loupežníkem Lotrandem: "To sou událostě!"

9. MĚSTO ZTRACENÝCH (2010)

NATOČENO: 13 dílů
OBSAH: Město ztracených (Persons Unknown) se o sci-fi, jak jej obecně chápeme, otírá vskutku jen lehce, přesto nabízí spoustu zajímavých záhad. Svou atmosférou se mnohdy blíží k těm nejlepším epizodám slavného seriálu Lost. Parta sociálně odlišných lidi, a bez vzájemných vazeb, se zčistajasna ocitne v mrňavém a jaksi kašírovaném městečku. Nikdo nic netuší. Brzy zjistí pouze to, že se odsud nemohou dostat. Kde to tedy sakra jsou?
ZAJÍMAVOST: Prakticky stejnou zápletku zpracovali tvůrci o několik let později a to v seriálu Wayward Pines (Městečko Pines – 2015). Na takovém téma asi něco bude. To se neochodí.

10. ALCATRAZ (2012)

NATOČENO: 13 dílů
OBSAH: Když v roce 1963 uzavřeli ostrovní pevnost Alcatraz pro nadbytečnost, nikdo netušil, že je to proto, že jim náhle zmizelo na 302 celých vězňů. A co čert nechtěl, vypařili se do budoucnosti, tedy do naší přítomnosti. Nezestárli ani o den a o nějaké převýchově nemůže být vůbec řeč. Nyní řádí v ulicích San Franciska. Zajímavý sci-fi nápad se pak postupně přehoupl v klasickou FBI hru na lupiče a policajty.
ZAJÍMAVOST: Každý díl se jmenuje podle zmizelého vězně, který se v daném díle "vrátí". Jestli to dobře počítám, čekalo nás tedy 302 dílů?

- - -

Sestavil a sepsal Michal Březina