Prodej bytu v Praze vám dokáže splnit sen o vlastním bydlení

07.01.2021
V současné době výhodně prodáte i starší byt, do kterého jste roky neinvestovali.

PRODEJ BYTU V PRAZE VÁM DOKÁŽE SPLNIT SEN O VLASTNÍM BYDLENÍ

Prodej bytu v Praze vám zajistí dostatek peněz, abyste si mohli koupit dům za Prahou, nebo v jiném městě v republice. Pražské byty patří k nejdražším v Česku a na prodeji vyděláte podstatně víc než v předešlých letech.

Prodej bytu v Praze se vyplatí i bez rekonstrukce

V současné době výhodně prodáte i starší byt, do kterého jste roky neinvestovali. Kvůli velkému zájmu jsou tyto byty méně dostupné, a proto také dražší – v porovnání s loňským rokem podražily o více než 18 %. Za starší byt v Praze kupující zaplatí v průměru 104 864 Kč/m2.

3 hlavní faktory, které ovlivní cenu vašeho bytu

1. Lokalita

Za prestižní lokalitu se platí. I kdybyste měli větší, zrekonstruovaný byt v malém městě, prodáte ho levněji ve srovnání s pražským bytem. Rozdíly jsou ve statisících i v milionech. Ovšem cenu bytu ovlivní i to, v jaké pražské čtvrti se nachází.

2. Situovanost

Byt, který je v rušné ulici, kde například neustále slyšíte provoz MHD, nebude tak drahý jako stejný byt situovaný v klidnější části. A důležitou roli hraje také orientace bytu. Za výhled do zeleně nebo na Prahu zaplatíte více než za výhled do sousedních bytů.

3. Možnost parkování

Parkovací stání zvedá cenu každého bytu bez ohledu na to, jestli je byt nový, nebo starší. V posledních letech jsou vyhledávané i speciální parkovací místa na elektromobily.

Byt nebo dům? 5 odlišností, které vás přitáhnou nebo odradí

Pokud přemýšlíte o změně, zvažte tyto výhody a nevýhody:

  • Prostor

Jestliže vám nevadí menší plocha a zároveň neradi trávíte čas velkým úklidem, bude pro vás vhodnější byt. Jestli jste zvyklí na větší prostor, případně i více místností, bude vám lépe v domě.

  • Dostupnost služeb

Byty jsou v dnešní době stavěny s ohledem na občanskou vybavenost. Většinou v těsné blízkosti najdete obchody, školku, školu, zastávku MHD, poštu i zdravotnické zařízení. V případě domu bývá občanská vybavenost méně dostupná a vyplatí se mít auto.

  • Klid

Bydlíte-li v bytě, máte hned vedle sebe sousedy. Někdy slyšíte víc, než potřebujete, občas nebudete moci usnout kvůli delší oslavě narozenin nebo se může stát, že vás soused nechtěně vytopí. Zatímco v domě jste svým pánem.

  • Údržba

Jako majitel bytu se nemusíte starat o okolní údržbu. Nemusíte řešit svoz odpadu, vyměňovat nefunkční světlo ve výtahu, sekat trávník ani zametat popadané listí. Tyto služby jsou zaplaceny z fondu společného jmění vlastníků a provádí je nasmlouvané firmy, nebo město. Ale v rodinném době vás tyto starosti neminou.

  • Příroda

Domy mají zpravidla k přírodě blíže než většina bytů. Děti si mohou vyhrát také na zahradě nebo na dvorku, což ocení i domácí mazlíčci. Obyvatelé bytů si musí za přírodou většinou někam zajet.

Pokud se vám nelíbí klasické varianty domu nebo bytu, můžete hledat kompromis. Poptávka je i po malých rodinných domech, které slibují pohodlnost a minimum starostí. Developeři se naopak snaží benefity domu přenést do bytů – nabízejí byty se zahradou nebo prostorné bytové jednotky s luxusním vybavením.

Domy a byty mají svoje plusy i mínusy. Jestliže sníte o vlastním domě, teď máte dobrou příležitost. Prodat byt v Praze nebylo nikdy tak výhodné a po starších pražských bytech je poptávka i když nejsou opravené. Nezapomeňte, že cenu ovlivňují různé vnější faktory a pražský byt prodáte draze právě díky Praze.

Preferujete dům, nebo chcete raději bydlet v bytě? Podělte se s námi prostřednictvím komentáře, proč byste vyměnili byt za vlastní dům!

Komerční sdělení.