Příběh inspirovaný celovečerním filmem. Jiří W. Procházka: ÚSVIT

21.11.2023

Spolu se svým mužem přišla vybudovat utopický svět uprostřed čisté přírody. Helena, aspirující lékařka a také manželka ředitele fabriky na umělá vlákna, brzy porodí a její rodinu čeká růžová budoucnost v moderním městě, které vyrůstá v podhůří slovenských Tater.

Všechny iluze a myšlenky na budoucnost ovšem brzy zastíní nález mrtvého novorozence – hermafrodita. Tvrdohlavá a empatická Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, a odmítá se spokojit s nápadně rychlým řešením….

Psychologické detektivní drama režiséra Matěje Chlupáčka a scenáristy Mira Šifry, inspirované skutečnou historií intersex lidí v 30. letech, do knižní podoby převedl Jiří Walker Procházka.

Ukázka z knihy:

Helena seděla vpravo na svém místě pro řidiče a pevně svírala sportovní volant firemní Tatry 30. Jasně tyrkysové, vysoce elegantní československé vozidlo střední třídy se pyšnilo čtyřstupňovou převodovkou, kapalinovým chlazením a bubnovými brzdami, které zvládaly krotit dvacet čtyři koní pod kapotou. 

Téměř čtyři sta centimetrů dlouhý tunový automobil řídila sotva padesátikilová Helena Hauptová s grácií jí vlastní. A ještě stíhala sledovat úžasnou krajinu a poslouchat proud slov a plánů svého muže Aloise Haupta, toho času ředitele další zlínské pobočky nadnárodní obuvní firmy SVIT, a to rovnou ve městě Svit, přímo zde, ve folklórně bohatém a sociálně opožděném kraji s bývalým historickým jménem Horní Uhry.

Jezdila tím autem moc ráda, i když na rozdíl od Zlína na zdejších silnicích potkávala tak tři auta za den, pokud zrovna nenaváželi stavební materiál, což ale nebylo tak často.

Když Helena sešlápla pedál až k podlaze, vyrazilo auto s trhnutím kupředu a zanechávalo za sebou zvířená oblaka prachu na prašných cestách v okolí Svitu. Alois navíc nechal její automobil speciálně nalakovat tyrkysovou barvou, bylo jedinečné. Skoro stejně jedinečné jako to, že ho řídila žena.

Ředitel Haupt si říkal, že lepší to už snad nikdy nebude. Tedy, jen co dořeší takový malý problém, že.

"Tohle, děvče moje milé, nebude lehký týden," omluvně pohlédl na Helenu.

"Počítám s tím," řekla Helena a s jistotou Elišky Junkové se vyhnula pruhu rozpraskané živice.

"Jenom abys věděla, miláčku," zkoušel to dál Alois, "že na tebe nekašlu. Dokud ale neproběhne valné shromáždění, budu mít na tebe minimum času, a jak jistě jako má žena musíš pochopit…"

"Počítám s tím," usmála se znovu Helena a pohodila tmavými loknami. Kdyby jen opálený a svalnatý miláček tušil, s čím musí ženušky téhle doby počítat kvůli sebevědomým plánům a neochvějným pevným vizím svých manželů.

A tak si to spolu ti dva mladí lidé plní nezdolného optimismu a v mateřském očekávaní svištěli v zářivě tyrkysové tatrovce, po čerstvě asfaltované silnici směřující k městu budoucnosti...

Jiří Walker Procházka

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rox'n'Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek.

J. W. Procházka se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Do knižní podoby zpracoval také scénář filmu Zátopek.

Autor se také dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky ZŠ a SŠ.

Autor: Petr Mráček

Foto: Petr Mráček

Zpracovala: Andrea Ježková