Praní povlečení na postel v 5 krocích

15.09.2022
Není nic lepšího než si večer lehnout do voňavého povlečení. Jak ale zařídit, aby vaše povlečení bylo krásně čisté a voňavé a vy jste se moc nenadřeli? Přesně to vám prozradí náš článek. Skrývá se v něm totiž postup, který zajistí, že si budete usínání opravdu užívat.

Praní povlečení a ložního prádla vůbec, je důležité především proto, že se jím zbavíte roztočů, pachu i potu. To všechno na povlečení každou noc ulpívá. Za jednu noc zdravý člověk vypotí cca 1,5 litru potu, a ten se vsákne do povlečení. To je důvod, proč byste měli povlečení prát minimálně 1x, spíše 2x měsíčně.

Když budete postupovat podle našeho návodu, budete mít navíc jistotu, že vaše povlečení se udrží déle ve formě a bude mít i pěknou barvu.

1) Povlečení perte naruby zapnuté

Nové povlečení před použitím vyperte, zbavíte ho tím zbytků barev z výroby. Ty by vám mohly způsobit alergickou reakci. Povlečení před praním otočte naruby a zapněte knoflíky nebo zipy. Díky praní naruby barvy zůstanou stále zářivé a povlečení bude dlouho vypadat jako nové.

2) Perte stejně barevné povlečení najednou

Povlečení nestačí třídit jen na bílé a tmavé, jako to děláte u běžného oblečení. Oddělte od sebe i výrazné barvy, vzory, šedou a černou. V opačném případě se barvy seperou a vyblednou nebo se naopak povlečení zapere.

3) Nepřeplňujte pračku

Když perete povlečení, už nepřidávejte do pračky žádné jiné prádlo. Povlečení do pračky vkládejte volně, nikdy ho neskládejte. Látka potřebuje prostor, aby se dobře vyprala a prací prášek se dostal do všech záhybů povlečení.

Po vyprání povlečení vyndejte z pračky co nejdříve a pověste ho na věšák. Sušte ho naruby na stinném ale větraném místě. Ostré sluneční paprsky by barvy vybělily. Čistě bílé povlečení, ale na slunce klidně pověsit můžete, tak jsou naopak sluneční paprsky žádoucí.

4) Nepoužívejte úsporné prací režimy

Ložní prádlo perte na delší program, při krátkém programu se látka nestihne dostatečně vyprat a vymáchat. Prací prostředek se dostatečně nerozpustí a jeho zbytky zůstanou v látce. Pokud má pračka program na praní povlečení, použijte ho. V případě, že takový program nemá, vyberte program na bavlnu. Nastavte teplotu na 40–60 °C a rychlost otáček 1 000–1 200 za minutu. Přidávejte také spíše menší množství pracího prášku.

Vybírejte prací prášek, který neobsahuje nebezpečné chemikálie. Ideální jsou ekologické prášky na praní, které jsou vhodné i pro alergiky a miminka.

Výběr je na trhu opravdu široký, a i pro velmi znečištěné povlečení se dá najít ekologický prací prostředek v podobě prášku či gelu. Lišit se mohou třeba jen dávkováním či délkou praní.

Jak často prát a měnit povlečení?

Lidé se často domnívají, že povlečení stačí vyměňovat jednou za měsíc. To je ovšem málo, povlečení byste měli ideálně měnit a prát alespoň 1x týdně, alergici dokonce každé 3 dny. Postel je totiž domovem roztočů a bakterií. Když k tomu přidáte odumřelou kůži, prach a pot, vytvoříte ideální podmínky pro jejich život.

Možná si říkáte, že s takovou frekvencí budete prát jen povlečení na postele. Nemusíte se s ním však zdržovat, stačí prádlo poslat do čistírny a nechat si přivézt voňavé a perfektně vyprané povlečení na postele.

Komerční sdělení. Zdroj obrázku: AtlasStudio / Shutterstock.com