Praha poskytne pět milionů korun na podporu filmového průmyslu v metropoli

23.10.2023
"Jsem přesvědčen, že je pro Prahu a její prezentaci podobná investice klíčová a věřím, že právě díky daru pěti milionů korun, který dnes rada schválila, podpoříme další velmi kvalitní audiovizuální projekty," říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

"Věřím, že schválená podpora přispěje jak k propagaci Prahy, tak bude mít pro hlavní město i sekundární finanční přínos," doplňuje primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Radní hl. m. Prahy na svém zasedání schválili poskytnutí pěti milionů korun pro Pražský audiovizuální nadační fond, který následně rozděluje finanční prostředky pro celovečerní filmy určené jak k zahraniční distribuci v kinech, tak i pro projekty a seriálové formáty vysílané na zahraničních televizních stanicích, případně šířené prostřednictvím VOD a předplacených streamovacích služeb. Jednou z důležitých podmínek je, aby Praha v natáčeném audiovizuálním projektu představovala Prahu, a nikoli jiné město.

Nově fond podporuje ve zvláštních výzvách také studentské projekty s potenciálem účasti na zahraničních festivalech. V uplynulých dvou letech byl fondem audiovizuální průmysl podpořen částkou devíti milionů korun a finance putovaly například na dramatický příběh osmadvacetiletého Tomáše s názvem Vlny, jež se odehrává v totalitním Československu v rámci neklidných let 1967 a 1968; My čtyři - celovečerní dokumentární portrét rodiny žijící v Praze - nebo film Prezidentka, ve kterém hlavní roli hlavy státu ztvárnila Aňa Geislerová.

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_poskytne_pet_milionu_korun_na.html

Zdroj textu a fotografie: TZ Magistrát HMP, pixabay.com