Pohádkové rozloučení Juraje Jakubiska - Film Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin 7.12.2023

28.11.2023

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023

"V příběhu je hlavní fantazie, humor a poezie. Hlavní hrdina Lukáš, syn Jakuba a Alžběty, se vydá do světa hledat štěstí a lásku," přibližoval svůj film sám Jakubisko.

"Je to film pro všechny, kdo umí snít, je to Jurajova zhmotněná bohatá fantazie," říká k filmu Deana Horváthová-Jakubisková. "Juraj celý film dodělal, stále se k němu vracel a vylepšoval, dohlížel na náročné trikové sekvence, nechtěl nám ho tu nechat nedokončený," dodává manželka legendárního filmaře.

Nedávno byla slavnostně odhalena pamětní dlaždice Juraje Jakubiska na filmovém chodníku slávy v Bratislavě, a den před tím mu udělila Cenu i Společnost pro vědy a umění, kterou převzala manželka Deana Horváthová Jakubisková na půdě Senátu Parlamentu České republiky.

V příběhu filmu Perinbaba a dva světy se znovu vrátí jak Perinbaba, tak i populární Zubatá.

Díky nejnovějším technologiím se však na plátna vrátí nejen stěžejní postava, ale také samotná představitelka Perinbaby Giulietta Masina. Zubatou ztvárnila v pokračování česká herečka Darija Pavlovičová, která právě soutěží

v televizní soutěži StarDance. Role pro ni byla jednou z prvních příležitostí v celovečerním filmu vůbec. Pozorní diváci ale v několika záběrech odhalí i tehdejší představitelku, výraznou herečku Valérii Kaplanovou.

Hlavní postavu nového příběhu Lukáše ztvárnil mladý herec a známý slovenský youtuber Lukáš Frlajs. V hlavní ženské postavě se objeví Valéria Frištik. Dále hrají Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Klára Cibulová, Ľubomír Paulovič a další. V roli Něžné se ve filmu objeví modelka Andrea Verešová.

Hudbu k filmu vytvořili hudební skladatelé Jan Jirásek a Ondřej Soukup, kteří pracovali s režisérem Jakubiskem i na filmech Bathory a Nejasná zpráva o konci světa. Ve filmu zazní i motivy z Perinbaba od Petra Hapky.

Za kamerou stáli jeho dvorní kameraman Ján Ďuriš a F.A.Brabec.

Film "Perinbaba a dva světy" inspiroval před několika roky k písni "Slovenská" Mekyho Žbirku, společný videoklip k písni a filmu má na YouTube přes 3 miliony zhlédnutí. 

"Jsem velký fanoušek Juraje Jakubiska," svěřil se tehdy slavný hudebník. "Jeho tvorbu sleduji odjakživa a vážím si i našeho přátelství. S každým novým filmem jsem zvědavý, čím mě zase překvapí. Teď mě překvapil, když mi ukázal nadpozemské záběry z nové pohádky a sám vymyslel klip k mojí, teď už vlastně ´naší´ skladbě Slovenská," dodal při zveřejnění skladby Meky Žbirka

Juraj Jakubisko je jedním z posledních mohykánů Československé nové vlny a tvůrce mezinárodního významu, o němž se učí studenti filmových fakult po celém světě. Svou tvorbou se zařadil mezi významné představitele magického realizmu ve světové kinematografii. Známý je i obdiv Federica Felliniho k jeho filmům, který ho nazval svým bratrem.

Za svůj život získal Jakubisko i jeho filmy více než 90 ocenění po celém světě, několik uznání získal například na filmovém festivalu v Benátkách. Mezi jeho nejznámější díla patří Zbehovia a pútníci, Ptáčkovia, siroty a blázni, epos Tisícročná včela nebo Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná zpráva o konci světa, a právě kultovní pohádka Perinbaba. Tu o vánočních svátcích letos odvysílá TV Seznam.

V českých kinech byl rekordně navštěvovaný film Bathory, který útočil na hranici jednoho milionu diváků. Na Slovensku pak návštěvnost tohoto filmu do dnešního dne žádný jiný český ani slovenský film nepřekonal.

Perinbaba a dva světy vznikla v produkci společnosti J&J JAKUBISKO FILM EUROPE, koproducentem je Televize JOJ a studio 727. Realizaci filmu podpořily Státní fond kinematografie a Audiovizuálny fond ve spolupráci s SPP. Distributorem je Bontonfilm.

Autor: Petr Mráček

Foto:  Produkce filmu