5 nejlepších sci-fi filmů s Arnoldem

25.07.2019
V celé té plejádě sci-fi filmů existuje několik výjimečných snímků, které mají jednu spojnici – ano, úžasného Arnolda Schwarzeneggera.

Arnold Schwarzenegger je známý (mimo to, že je legendou akčních filmů) i tím, že buď zahraje nedobře, nebo je v dané roli nejlepší volbou. To je třeba případ filmu Terminátor. Arnold coby světově oceňovaný kulturista s přísným, ostře řezaným obličejem se na roli nelítostného androida z budoucnosti vskutku hodil nejlépe. Vždyť třeba Lance Henriksen, byť skvělý herec, který byl do role teminátora zvažován, by nemohl být přesvědčivější, když má o padesát kilo svaloviny méně než Arnold. Kostřičky robotů by pak musely být mnohem menší, drobnější, a tedy by už nepůsobily tak hrozivě.

Role Alana Scheafera ve filmu Predátor rovněž byla stvořena přímo pro Arnolda a těžko si v té roli představit někoho jiného, vždyť podstata úspěchu Predátora spočívá mimo jiné v tom, že se v těžkém ohrožení ocitají osvalení muži, o jejichž neohroženosti bychom nikdy nepochybovali.

A tak je to se vším.

Pojďme si tedy představit pět parádních sci-fi, kde exceluje tento poslední akční hrdina – Arnold Schwarzenegger.

1. PREDÁTOR (1987)

Arnoldova role: Alan "Dutch" Scheafer. Velitel komanda žoldáků operujících na území jihoamerického státu Val Verde.

Příběh: Sheaferova jednotka se bez ztráty jediného muže utká s místním gerilovým odbojem, ale brzy zjistí, že čelí mnohem horšímu nepříteli – mimozemskému lovci lebek. Přeživší velitel Alan musí přistoupit na nerovný boj muže proti... žaboidovi a to jedině ve stylu boje zmíněného vetřelce.

2. TERMINÁTOR 2: DEN ZÚČTOVÁNÍ (1991)

Arnoldova role: Terminátor – robot z budoucnosti, jehož misí je ochránit Johna Connora, budoucího vůdce povstání lidí proti robotům.

Příběh: Z budoucnosti přicestují dva roboti, jeden s úkolem zabít Johna Connora, druhý, aby ho ochránil. Háček je v tom, že první robot je jaksi vylepšený druh androida z tekutého kovu, takže se může vydávat za kohokoliv, nebo proměnit své ruce v dlouhé meče. Je prakticky nezastavitelný střelnými zbraněmi. Sarah (Johnova matka) i John pod ochranou terminátora prchají před hrozbou, ale zároveň se pokusí zvrátit neblahou budoucnost teroristickým útokem na laboratoř Cyberdyne, kde jednoho dne převezme umělá inteligence vládu.

3. TOTAL RECALL (1990)

Arnoldova role: Dennis Quaid. Obyčejný muž/tajný agent z Marsu/zachránce Marsu.

Příběh: Dennis Quaid je průměrným zedníkem s milující manželkou po boku v nepříliš vzdálené budoucnosti. Jednoho dne navštíví jen tak z plezíru kancelář pro virtuální dovolenou. Naordinuje si výlet na Mars. Během procesu implantace snové dovolené se však cosi zvrtne, ukáže se, že Quaidův mozek již jednou podobnou implantaci prodělal, načež se sám Quaid ocítá ve víru událostí, které mají dohru přímo na Marsu. Tam svede poslední souboj o svobodu všech tamních obyvatel.

4. TERMINÁTOR (1984)

Arnoldova role: Terminátor – robot z budoucnosti, jehož misí je zabít budoucí matku budoucího vůdce rebelů.

Příběh: V době, kdy Sarah Connorová ještě ani netušila, že bude jednoho dne obtěžkaná, natož aby tušila, že její dítě dospěje v postapokalyptickém světě do role spasitele lidstva, přicestují z budoucnosti dvě osoby - Robot, jehož misí je eliminovat všechny Sarah Connorové z daného města, a člověk, žoldák Kyle Reese, jenž ji má před agresivním robotem ochránit. Z toho vznikne krátký románek a Sarah otěhotní. Hlavním motorem filmu je však souboj s prakticky nezničitelným strojem, který je navíc k nerozeznání podobný člověku.

5. BĚŽÍCÍ MUŽ (1987)

Arnoldova role: Ben Richards. Nespravedlivě odsouzený muž, který se v rámci svého trestu musí utkat v kruté televizní reality show postapokalyptické budoucnosti s několika nebezpečnými gladiátory.

Příběh: Na motivy knižní předlohy Stephena Kinga vzniklo akční sci-fi z neveselé budoucnosti, kde televize supluje štěstí v životech obyčejných lidí. Televize jde stále dál, aby měla svůj zájem a tak není pro ní problém servírovat smrt člověka v přímém přenosu. Prim na trhu hraje jakási reality show Běžící muž, kde soutěžící (vězni) musí beze zbraní čelit vskutku nebezpečným vrahům, jinak ověnčených těžkým arsenálem zbraní a výbušnin. Ben Richards nejen že musí zvítězit, ale dokázat i svou nevinu a co hlavně, srazit na kolena celou tu šílenou televizní estrádu.

- - -

Secpal Michal Březina