ONI! Vydají se do lesa a ONO tam straší

17.04.2019
Co všechno nabízí horor zasazený do hlubin jihočeského temného hvozdu?

Představujeme vám novinku na pultech všech dobrých knihkupců a to další románový počin slovenského spisovatele píšícího pod pseudonymem Mark E. Pocha (pokud chcete o panu Pochovi vědět víc, onehdy jsme s ním dělali kulantní rozhovor). Nuže, představujeme vám knihu Oni, syrový hororový román zasazený do jihočeských hájů, kde vůkol rudý vřes. Román je přeložen do češtiny, což nám zprostředkovalo mladé nakladatelství Carcosa.

Pochův horor nám servíruje takzvanou postupnou vyvražďovačku, kde ubývají hrdinové jeden za druhým. Autor pojal svůj počin, abych tak řekl ujetě. Libuje si v brutalitách natolik zapáleně, až získáte pocit, jak moc vás to vlastně baví. Určitě nešetří vulgarismy, ostatně, přišlo by vám vskutku divné, kdyby jimi šetřil. Chvílemi jsem se bavil tolik, až mi přišlo zvláštní, jestli to nemám brát jako povedenou komedii. Ostatně i tak přistupuji k osvědčeným filmovým slasherům, tím se nenechte zmást. I Markova kniha se mi před očima rozvíjela jako film. Říkám si, jestli někdy nehodlá kolegáček spíchnout filmový scénář. Na něj bych do kina rád vyrazil.

Jako mistr Tal hýbe s figurami po šachovnici, kterou zde zastupuje Branišovský les. Až se budete divit, co všechno vám takový neudržovaný porost nabízí za taje. Daleko předčí i hrůzu onoho obskurního lesa Aokigahara tam dole, pod horou Fuji.

Celkem tedy pracuje se třemi navzájem nesourodými a neprovázanými skupinami postav – pracovních kolegů ze Slovenska, výletníků (otec a dcera) a partičkou vycválaných exnarkomanů. Netroufám si odhadovat, ke které skupině coby zapálený čtenář více přilnete, každou sám autor pojímá jaksi jinak. Zde bych možná připojil malou výtku: Není to málo, Antone Pavloviči?

Každopádně, tohle čtení si náramně užijete, nemám nejmenších pochyb. Jestli mohu doporučit, tak si pořiďte právě Je, tedy Oni (fakt se název knihy blbě skloňuje). Oni jsou prostě fajn a pan Pocha je prostě šílenec. Navzdory svému šílenství ale píše s velkým přehledem, lehce, dávkuje napětí rukou vypsanou, nebojí se humorů a ví přesně, kdy udeřit. Po téhle knize začnete pak na houbách v hlubinách temných lesů úplně Onikat, to si pište.

ONI – MARK E. POCHA

Nakladatel: https://www.carcosa.cz/Carcosa
ISBN: 978-80-88243-17-5
Počet stran 224
překlad: Milan Žáček
Obálka: Peter Cwoky Murín

Malá ochutnávka

"Já když se sprchuju," ozvala se Lucia, "pokaždé čůrám do vany. Prostě musím. A co ty?"
"Ééé, já ne," odvětila Bella.
"No, vážně. Jen co se pustí horká voda, crčí to ze mě jak z okapu!"
"Aha... No... A zkoušelas jít předtím na záchod?"
"Jasně, ale nepomáhá to. Žlutá mi šplíchá po stehnech a –"
"Slyšíš to?" přerušila ji Bella.
"Co jako?" opáčila Lucia.
"Jakoby... takový zvláštní bzukot."
"To budou určitě komáři."
"Ne, ne, nezní to přirozeně. Fakt nic neslyšíš?"
Lucia nastražila uši. "Hmm..."
Vtom něco zašramotilo v kulatém keříku jen tři kroky od Belliny tváře. Dívka se lekla a vyjekla. Z keříku vyletěl nevelký pták s hnědým peřím, zatřepotal krátkými křídly a vyplašeně zamířil mezi větve ke světlomodré obloze.
"Sakráááá, počůrala jsem si nohy!" zvolala Bella.

- - -

Napsal Michal Březina