Ochránci morčete – strašidelná „paranoidní“ romance

19.06.2020
Ivo Fencl přináší příběh plný imaginace, nejistoty, strachu i lásky

Sandy a Žaneta jsou devatenáctiletí mladí lidé plní fantazie, odvahy a zvědavosti. Toho času zamilovaní a prchající před vtíravým, avšak dosud neznámým nepřítelem. Pohybují se v krajině takřka divotvorné, navozující ale spíše pocit noční můry – horrorové kulisy jednoznačně převažují. A což teprve když o sobě začnou dávat vědět ONI…

"Jste-li paranoidní, ještě to neznamená, že po vás nejdou."

Vyprávění se točí kolem cesty dvou milenců. On je zasněný romantický (a ano, chybující) hrdina, ona je jeho shovívavou múzou, která se nechá vést. Zpočátku dvojice touží po jediném – být spolu někde o samotě, daleko od všech a všeho. Jejich útěk před civilizací se brzy přetavuje v boj o vlastní příčetnost i o život. Pronásledovatelé se zjevují v těch nejšílenějších podobách, až se zdá, že nemohou být skuteční, že se milencům děsivé zážitky s nimi jen zdály. Po celou dobu se čtenář spolu s hrdiny pohybuje na velmi tenké hranici mezi sněním a bdělostí. Pociťuje úlevu z každého návratu do reality, radost z každé drobnosti, kterou skýtá dočasné útočiště, nebo vzájemné něžnosti hrdinů, snad aby se během čtení alespoň sám cítil skutečný.

"Některé řeky sice hasí požár, ale navzdory tomu tečou do pekla."

Ivo Fencl exceluje ve fantaskních popisech, v udržení nejistoty a napětí. Zlo se skrývá ve žluté zastávce, ve vlaku, v houštinách, v obraze či uprostřed řeky a Sandy, toužící za každou cenu ochránit svoji lásku, se mu hodlá postavit. Samotné hrdiny poznáváme skrze jejich naivní, ale i hluboké úvahy. Dočkáme se odkazů na díla mnohých literárních klasiků, což možná méně znalým čtenářům ještě trochu více zamotá hlavu, neboť bude ochuzen o spoustu spojitostí.

Ivo Fencl jako mimořádně sečtělý a notně vypsaný autor vyniká také bezchybnou stylistikou a barvitým jazykem. Příběh je napínavý do poslední věty. A šeptal si vítr v korunách, že by snad mohl mít pokračování.

Výtku si zaslouží obálka. Nejde o titulní obrázek, ten se na první pohled k horrorové knize sice nehodí, ale – jak zjistíte nejspíš už po přečtení pár kapitol – je tomu naopak. Že ale vydavatelství mohlo fotku zakomponovat zajímavěji, či snad tajemněji (takto připomíná spíše příručku pro chovatele), je bez debaty. Ještě horší je ale zcela chybějící potisk na hřbetě a doposud mizerná dohledatelnost knihy v databázích a v e-shopech.

Hodnocení 80%

Kristina Haidingerová

Knihu lze zakoupit na: https://www.nava.cz/Ochranci-morcete-d217.htm

Ivo Fencl: Ochránci morčete

Žánr: horror, mysteriózní, psychologický

Vydáno: 2020, NAVA

Foto na obálce: Nikola Lehovcová

Vazba: brožovaná

Počet stran: 104

ISBN: 978-80-7211-580-8

REKLAMA:

Komerční sdělení. Blendea SuperGreens - směs 5 zelených superpotravin v BIO kvalitě. Přečtěte si recenzi na tento produkt.