Nejlepší sci-fi filmy roku 2010 až 2019

01.04.2019
Poslední dekádu dějinné osy uzavírá deset nej sci-fi filmů

Poslední dekáda je opravdu bohatá na sci-fi filmy, tím spíše bylo těžké vybrat ty nejlepší. Dokonce jsem musel nezapočítat filmy, které jsou pokračováním snímků, jaké se už v naší topce objevily dříve (například pokračování Star Wars nebo Star Trek atd.). Nebo jsem vybral zástupce jednoho žánru, viz případ filmu Thor: Ragnarok, jakožto představitele žánru space opera, čímž se nedostalo třeba na skvělé Strážce galaxie (2014) apod. Co mě nejvíce mrzí, že se do topky nedostal snímek The Dark Knight Rises (2012). Adaptací komiksů je už však zastoupeno poměrně hodně a mermomocí jsem chtěl zde představit málo známý snímek The Divide, takže Batman s Banem dostal BAN a musel tak ustoupit dramatu uzavřené místnosti postapokalyptické budoucnosti.

1. GRAVITACE (2013)

PROČ: Měli jste někdy pocit, že jste skutečně ve vesmíru?
OBSAH: Obsah filmu Gravitace je vskutku velmi jednoduchý. Kosmonauti řeší na oběžné dráze triviální problémy s opravami kosmického modulu, když v tom, kde se vzal, tu se vzal, přihnal se odkudsi vesmírný bordel a milý modul roztrhal na kusy. Dva přeživší, sexy kosmonautka Dr. Stoneová a hrdinný kosmonaut Kowalski (neplést s tučňákem z Madagaskaru), i když poněkud užvaněný, jen tak na ostro ve skafandru putují smrtícím prostorem, zdalipak nenarazí na jiný modul, kterým by se bezpečně dostali domů, do Houstoně. Zní to možná jako blbost, ale už od prvního záběru tak nějak vycítíte, že sledujete cosi mimořádného, vizuálně úchvatného, co jste dosud ještě neviděli - a s odstupem let mohu s klidným svědomím potvrdit, že neviděli ani později. Sandra nakonec zůstane v celém tom širém, nekonečném a zatraceně se stále rozpínajícím kosmu sama a musí pořádně mávat palečkem, aby chytila vesmírného stopa a dostala se v bezpečí na rodnou matičku Zemi.
ZAJÍMAVOST: Diváci prý velmi uvítali, že astronautka Stoneová nosí pod skafandrem normální spodní prádlo, které by si však ve skutečnosti žádná příčetná astronautka nevzala, neboť by se v modulu usmažila jako slanina na pánvi. Ano, a diváci, včetně týmu Vanili.cz, děkují, že se zde tvůrci trochu od té reality odklonili. Jinak podstatná část filmu se vším všudy realitě odpovídá, což je vskutku velmi zajímavé a přihrává to snímku jen další body. Řeč však není o poslední dramatické části filmu, kdy jde Dr. Stoneová s torzem čínského modulu na přistání. V reálu musí takový objekt klesat pod určitým úhlem a rychlostí s brzdícím manévrem opakujícím se každých 5 minut. Situaci s přistáním nastíněnou ve filmu by nepřežila ani Dr. Stoneová, ani loď.
TVŮRCI: Režie - Alfonso Cuarón, obsazení - Sandra Bullock, George Clooney

2. NA HRANĚ ZÍTŘKA (2014)

PROČ: Zde došlo na vskutku těžkou volbu, neboť v témže roce natočil Tom ještě jedno úchvatné sci-fi a to Oblivion. Na hraně zítřka však zpracovává kromě téma mimozemské invaze a následné ovládnutí planety, také téma časoprostorové smyčky, čímž se stalo, že někdo konečně pokořil modlu zvanou Na Hromnice o den více.
OBSAH: Sešlo se to všechno naráz, nemilosrdná mimozemská invaze, zakletí v časové smyčce, hypermoderní bojové obleky, opulentní bitvy a Ocelová mrcha Emily Blunt. Co chtít víc? Ale popořadě. Od doby, co na Zemi zaútočili tzv. Mimikové, uběhl už nějaký ten čas a lidé ztrácí pozici za pozicí. Souhrou náhod padne v bitvě i nepříliš entusiasmem nasáklý důstojník Tom Cruise, jenomže místo kruté smrti v zákopu, ocitá se prakticky na začátku celé bitvy. A pořád dokola, dokud nepřijde na to, jak ty monstrózní pantomimiky z vesmíru porazit. Klíčem k úspěchu se stává válečný hrdina a idol pěšáků, slečna Rita Vrataski neboli Full Metal Bitch (česky Ocelová mrcha). Snímek Na hraně zítřka má zkrátka šmrnc a než se nadějete, jste vrženi do válečného pekla nejlepší filmové invaze emzáků a aby vám nebylo líto každé uplynulé sekvence, můžete si ji díky časoprostorovým lapsům prožívat stále dokola. V podstatě film působí, jako kdyby jste hráli počítačovou hru a po každém nezdaru, totiž po zabití vaší postavy, se ocitáte na začátku levelu a zkoušíte to všelijak, a pokaždé musíte celou misi projít nějakým naučeným způsobem. Nakonec to zkusíte úplně jinak a ono to třeba vyjde. Takový je přesně snímek Na hraně zítřka.
ZAJÍMAVOST: Podobnost s výše jmenovaným starším snímkem Na Hromnice o den více je zde klidně přiznaná a to i tím, že hlavní ženská role se jmenuje Rita. Sympatická Emily Blunt, která právě Ritu ztvárnila, se také onehdy nechala slyšet, že se doslova sesypala, když poprvé vyzkoušela těžký bojový exoskelet. Ihned přiklusal Tom Cruise a zeptal se jí, jestli je v pořádku, načež se Emily celá rozplakala. A víte, co ji na to řekl? Ať není srab! Oni to u těch scientologů halt vidí jinak, no. Ale my s Emily plně soucítíme.
TVŮRCI: Režie - Doug Liman, obsazení - Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson.

3. LOGAN: WOLVERINE (2017)

PROČ: Konečně došlo na mutanty, to dá rozum. V Loganovi je svět reálnější jako nikdy předtím, vlastně se ocitáme v normálním světě, kde si zmutovaní hrdinové čtou o sobě samých marvelovské komiksy, a to se cení, jelikož se tak jedná o nejlepší zpracování ze světa X-menů.
OBSAH: Logan má na stará kolena co dělat, aby vůbec uživil sebe a ještě mu zbyly drobné na Brufen pro svého kamaráda, někdejšího profesora X. V patách mu jsou lovci mutantů a navíc se musí postarat o holčičku, která trpí stejným vylepšením jako on sám, totiž regenerací tkáně a vysouvacími drápy. Ostatně sám Logan už na tom s regenerací není nejlépe... Celý film, jak už bylo řečeno, je v podstatě sondou do reálného světa, kde dosavadní filmy i komiksy s trademarkem X-men zkrátka fungují jako fikce, ale hrdinové skutečně existují, jenomže realita, jak už to tak bývá, není zdaleka tak růžová. Pro každého fanouška mutantního univerza se tak jedná o pořádnou nálož luxusní podívané.
ZAJÍMAVOST: Logan: Wolverine je prvním filmem (filmem dle komiksové předlohy), který byl nominován na prestižní filmovou cenu Oscar. Nezbývá než dodat, že je Logan také prvním filmem o X-menech, který se dostal do Topky na Vanili.cz. A to už něco znamená.
TVŮRCI: Režie - James Mangold, obsazení - Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Stephen Merchant, Dafne Keen.

4. THOR: RAGNAROK (2017)

PROČ: Jestli v této dekádě vtrhla do kin luxusní space opera, tak právě Ragnarok. Pravda, zlý jazykové by možná namítli, že tou proklamovanou space operou jsou Strážci galaxie 1 & 2 a dlužno dodat, že nejspíš jsou, jenomže u tohoto Thora to nikdo nečekal a proto (pro ten moment překvapení, že z ne úplně dobrých předchozích Thorů někdo vykřesal tak skvělou podívanou) spadl do naší topky právě on.
OBSAH: Syn Odinův se dostává do nesnází vskutku neobvyklého charakteru. Přišlo se na to, že plodný tatínek přivedl kdysi na svět i holčičku, z které vyrostlo monstrum s atributy bohyně pomsty, a která si dala za cíl vyhladit Asgard z hvězdné mapy. Sám Thor uvízne na planetě plné odpadků i "odpadu", kde navíc jako gladiátor čelí svému někdejšímu kumpánovi ze sboru Avengerů, Hulkovi. S pomocí odpadlé Valkýry se pak pokusí o záchranu asgardského lidu.
ZAJÍMAVOST: Role zlé sestřičky Hely byla nejdříve nabídnuta Charlize Theron. Přesto se jí nakonec ujala Cate Blanchet a to prý hlavně kvůli svým dětem, které "marvelovky" vyloženě zbožňují. Dovedeme si v roli Hely představit i krásnou Charliz, zvlášť poté, co předvedla v Mad Max: Zběsilá cesta.
TVŮRCI: Režie - Taika Waititi, obsazení - Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Mark Ruffalo, Cate Blanchett, Tessa Thompson, Idris Elba.

5. ZROZENÍ PLANETY OPIC (2011)

PROČ: Vyšlechtěné opice bojují o vládu nad Zemí i o naší přízeň spokojeného filmového diváka už pěknou řádku let, ale až dosud se vždy jednalo o nepříliš (především z technického hlediska) zdařilé počiny. Až nyní!
OBSAH: Mladý vědec se ujme mimořádné nadaného šimpanzího mláděte, načež z něj vychová velmi schopného mládežníka, jehož zavede osud až ke vzpouře podobně nadaných primátů proti lidem. Sledujeme vývoj událostí, které vedly k prvnímu povstání lidem nejbližšího živočišného druhu, první bitvě na mostě Golden Gate a následnému zformování první opičí goerilové jednotky kdesi v lesích za městem lásky, San Franciskem. Pravda, nikdy se už asi nepodaří překonat diváckou oblibu prvních opic (Planeta opic, 1968) – sci-fi o návratu kosmonautů na postapokalyptickou Zemi. Tento snímek z roku 2011 se o to ani nesnaží, dokonce se o zápletku Planety opic lehce otírá a to třeba zmínkou o plánovaném startu výše uvedených kosmonautů. Bere si především za cíl, ukázat, jak se stalo, že opice tolik poskočily ve své evoluci. Přináší tím pádem také úchvatné triky a konečně ukazuje jakýsi věrohodný pohled na tuto fantastickou entitu.
ZAJÍMAVOST: Quentin Tarantino zařadil Zrození planety opic mezi tři nejlepší filmy roku 2011. Že máme s Quentinem stejný vkus, samozřejmě potěší.
TVŮRCI: Režie - Rupert Wyatt, obsazení - James Franco, Andy Serkis, Brian Cox, John Lithgow.

6. MARŤAN (2015)

PROČ: V historii kinematografie jsme se na nejbližší planetu naší sluneční soustavy vydali už zhruba desetkrát, nepočítám-li počiny určené rovnou na DVD nebo počiny, které se o téma Marsu pouze otřely, nebo v sobě nesly prvky žánru fantasy. V drtivé většině však jeden každý snímek z Marsu kalkuloval ve své zápletce s existencí třetího druhu. Pokud mě paměť neklame, Mars jako planeta bez zelených mužíčků se objevil pouze ve snímku Vesmír mezi námi a právě zde, v Marťanovi, dle knižní předlohy Andyho Wiera.
OBSAH: Astronaut Mark se nedobrovolně ztratí v zuřivé marťanské bouři a zmešká tak odlet svých kolegů zpátky na Zemi. Zůstává tak jako trosečník zcela opuštěn na vskutku nehostinné planetě. Je odkázán pouze na své vědomosti, schopnosti a vůli. Na Zemi se brzy domáknou, že Mark žije a NASA v kooperaci s čínskou fabrikou na létající traktory se pokusí o Markovu záchranu také.
ZAJÍMAVOST: Značná část natáčení probíhala v Maďarsku. A kdyby chtěli natočit film z Měsíce, jistě by nepohrdli oblastmi Mostecka či sokolovské hnědouhelné pánve, které se ne nadarmo říká Měsíční krajina.
TVŮRCI: Režie - Ridley Scott, obsazení - Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Michael Peña, Kate Mara, Sean Bean.

7. ZDROJOVÝ KÓD (2011)

PROČ: Přiznávám, že téma časových smyček je u mě vskutku velmi oblíbené. A když k tomu ještě milujete vláčky… Zdrojový kód je film přímo pro vás.
OBSAH: Popisovat děj filmu o časových smyčkách, tedy dějových momentech, které se stále opakují dokola, navíc popisovat tak, aby nedošlo k vyzrazení pointy, je nesmírně těžké. Nicméně, zkusme si představit hrdinu, který má za úkol odhalit nebezpečného atentátníka. Ten hrdina se zčistajasna ocitne v cizím těle obyčejného cestujícího, a to vlakem z Chicaga. Než se stihne popasovat s neobvyklou situací, vlak je roztrhán na kusy obrovskou detonací. Milý hrdina se však znovu ocitá na začátku příběhu a znovu, a znovu, dokud zkrátka nepřijde na to, kdo že je ten proradný Bomb Voyage.
ZAJÍMAVOST: Jistou spojitost můžeme pozorovat se seriálem Quantum Leap, který pojednává právě o časových smyčkách. Spojnicí je i herec Scott Bakula, který se objevil v obojím. Dokonce do Zdrojového kódu propašoval svou oblíbenou seriálovou hlášku "Oh boy".
TVŮRCI: Režie - Duncan Jones, obsazení - Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga.

8. SVĚTOVÁ VÁLKA Z (2013)

PROČ: Minulou Topku – dekádu 2000 až 2010 jsem, ač velmi nerad, ochudil o Úsvit mrtvých Zacka Snydera, a také proto, že WWZ je úchvatná zombie podívaná, dostává se na téma právě teď.
OBSAH: Sledujeme příběh experta na řešení krizových situací při OSN Gerryho (Brad Pitt), který čelí největší zkoušce svého života. Svět zaplavila pandemie jistého viru, který velmi promptně přemění zdravého jedince v jakési nemrtvé zombie monstrum, jenž velmi rychle a agresivně útočí na dosud "nepřeměněné". Gerry musí v co nejkratším čase najít tzv. pacienta Zero, a přispět tak šancím, jak totální zkáze světa zabránit. Snímek se vyznačuje parádními masovými scénami nemrtvých, jakož i úchvatnými záběry kamery. Je to taková třešnička za všemi neméně skvělými zombie filmy.
ZAJÍMAVOST: Původně měl Gerry odhalit zdroj viru v Číně. Jenomže, pro hypernárůst čínského kinobyzsnysu to tvůrci změnili. Určitě ale z jednání sprostě nevyhodili tchajwanskou delegaci…
TVŮRCI: Režie - Marc Forster, obsazení - Brad Pitt, Mireille Enos, David Morse.

9. DEADPOOL (2016)

PROČ: Přišlo mi blbé dávat sem Deadpoola 2 z téže dekády, ačkoliv je o dost lepší, ale zas… bez prvního dílu by druhý nevznikl, že? Upsss.
OBSAH: Bývalý žoldák Wade je čtverák každým coulem. Úsměv na tváři mu však klesne tehdy, jakmile se dozví o maligním nádoru, který by usoužil jeho tělo k smrti. Wade ale záhy kývne na nabídku obskurní léčby, načež se z něj stane vcelku zajímavý mutant, zkrátka člověk, který nejde zabít. S takovou taktickou výhodou dává se pak do boje se zločinem v ulicích, zejména pak s padouchem pojmenovaným podle čistícího prostředku, Ajaxem.
ZAJÍMAVOST: Zajisté si každý fanda všiml, že se jakýsi Deadpool (navíc zahraný stejným hercem) objevil už ve snímku X-Men Origins: Wolverine (2009), jenomže s hubou zašitou jako Neo. Rozdíly mezi dvěma světy filmových Deadpoolů vysvětlují tvůrci tím, že se v pokračování, tedy v X-men: Budoucí minulost (2014) změnila budoucnost, tedy se změnila i osobní historie pana Deadpoola. Ještě že máme ve sci-fi ty restarty dějinných událostí, že?
TVŮRCI: Režie - Tim Miller, obsazení - Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein.

10. THE DIVIDE (2011)

PROČ: Málo známý snímek vás dostane svou zdrcující sklepní (pozor, neplést s taškařicemi Divadla Sklep) atmosférou a stává se tak nejlepším postapo filmem přinejmenším této dekády.
OBSAH: Skupina dosti sociálně rozdílných obyvatel uvízne chtě nechtě v jakémsi provizorním bunkru, který zbudoval ve sklepě činžáku místní podivín. Společně pak čelí neznámému zlu řádícímu v ulicích města. Především však čelí brutální ponorkové nemoci mezi sebou. Z klasického survivalu se stane po čertech hutné sci-fi drama, ve kterém exceluje mladý Míla Ventimiglia a výborný Michael Biehn.
ZAJÍMAVOST: Zavládly spekulace, že je The Divide adaptací známé hry Fallout. Tvůrci však takové zvěsti okamžitě vyvrátili. Pravda nebo ne, klidně si ten Fallout ve filmu The Divide představte.
TVŮRCI: Režie - Xavier Gens, obsazení - Lauren German, Michael Biehn, Milo Ventimiglia, Michael Eklund.

- - -

Sestavil a sepsal Michal Březina