Nejlepší sci-fi filmy roku 2000 až 2010

25.03.2019
Tento žebříček bylo opravdu těžké sestavit

Na žebříčku TOP filmů se posouváme po dějinné ose opět o kus dál. Technologie filmařů zase poskočily o krok dopředu, což sebou přináší nemalý problém – jak sakra rozhodnout, které filmy z této dekády jsou těmi nejlepšími?

1. AVATAR (2009)

PROČ: Převratná 3D technologie a také proto, že se jedná snad o nejúchvatnější a dosud nepřekonanou podívanou z jiného světa.
OBSAH: Znáte to, jedna civilizace se začne montovat do druhé, krveprolití na obou stranách, kolikrát jsme ten příběh už slyšeli… James Cameron nainstaloval tuto zápletku na Pandoru, Měsíc obíhající kolem plynného obra Polyphemus v hvězdném systému Alfa Centaury. Pandoru obývá humanoidní druh zvaný Na'vi, jehož popisu se z časových důvodů vyhnu, nicméně, jedná se v podstatě o třímetrové modré elfy říznuté s původními severoamerickými indiány. Podstatou je, že by mohli lidé na Pandoře těžit nerost zvaný Unobtanium a kmen Na'viků je trnem v oku jednomu korporátnímu hajzlovi, který si na těžbu prostě vzal mandát, to také známe. Snaha lidí o sblížení s původními obyvateli přes jakési živé loutky zvané Avatary brzy ztroskotá a opět, jak to známe, dojde k finální bitvě, která rozhodne o dalším osudu obou entit.
ZAJÍMAVOST: James Cameron nosil u sebe během natáčení nastřelovač hřebíků a jím vždy ke stromu přitloukl každý mobil, který někomu jinému zazvonil. On je James trochu nervák, ale dovedete si představit, jak by to zvonění ve filmu rušilo, kdyby nezničil všechny ty telefony členů štábu?
TVŮRCI: Režie – James Cameron, obsazení – Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Sigourney Weaver.

2. STAR TREK (2009)

PROČ: Reboot přeslavné kosmosérie o průzkumném vesmírném plavidle a jeho posádce. Naprostá sci-fi extáze.
OBSAH: Nové zpracování pod direktorskou hůlkou J. J. Abramse nás vrací na samý začátek, vlastně až do dětství populárního kapitána Kirka. Jsme svědky sestavení jeho posádky i příprav k odletu čerstvě smontované lodi U. S. S. Enterprise a posléze jejich první dobrodružství – čelit agresivnímu romulanskému uzurpátorovi Nerovi . Síla snímku spočívá především v jeho drajvu i smyslu pro detail nejen skvělých efektů, protože klasický Star Trek nebyl nikdy tak akční, ani tak trikově zdařilý (dáno dobou), což možná mohlo nahněvat staromilce. Přesto patří tato opulentní sci-fi podívaná na první místa topky této dekády.
ZAJÍMAVOST: Tento film se za krátko stal divácky nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a tudíž nejvýdělečnějším počinem ze všech jiných snímků s trademarkem Star Trek. A co na to rozhněvaní milovníci původní série?
TVŮRCI: Režie – J. J. Abrams, obsazení – Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg.

3. MINORITY REPORT (2002)

PROČ: Co naplat, Minority Report je bezesporu skvělé sci-fi, které musel každý vidět alespoň dvakrát.
OBSAH: Zpracování podle předlohy spisovatele Philipa K. Dicka se v našich Topkách neobjevuje poprvé (psali jsme o Blade Runner, Total Recall). Tentokrát se s Dickem setkáváme na téma jakési predikce kriminálních činů. Máme totiž svět budoucnosti, kde policie dokáže zatknout vraha ještě před spácháním svého ohavného činu. A to prosím neomylně. Jenomže, zda se tento systém ukáže jako vskutku neomylný, prokáže hlavní hrdina v podání Toma Cruise. Sám se totiž stane cílem svých kolegů jakožto potencionální zločinec, ačkoliv je nevinný. V rukách Stevena Spielberga se tak jedná o skvělé zpracované téma i parádní vizuální podívanou (pamatujete honičky Maglevů v ulicích futuristického města?). Snímku samozřejmě nechybí ani pořádná dávka napětí, akce, stejně jako zajímavá pointa.
ZAJÍMAVOST: Jedno se panu Spielbergovi upřít nedá – jeho smysl pro detail. Steven si před natáčením nechal svolat dvacet nejlepších futurologů zabývajících se architekturou, technikou nebo dopravou, aby spolu vytvořili uvěřitelný svět budoucnosti. Výsledkem je, že jejich "fikce" nevypadá jako "fikce", je dost pravděpodobné, že to jednou v budoucnosti takhle bude vypadat, což se velmi těžko vysvětluje, protože je to pořád jen fikce a dokázat to prostě nejde. Ale v roce 2054 si povíme, no ne?
TVŮRCI: Režie – Steven Spielberg, obsazení – Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow.

4. DISTRICT 9 (2009)

PROČ: Po všech vyleštěných, nablýskaných "scífkách" přichází do kin nízkorozpočtový film s výraznou patinou zkorodovaného samopalu Vzor 24 a nabízí tak úžasnou podívanou s dávkou jisté realističnosti.
OBSAH: Safari v Africe dostalo úplně nový rozměr. Od přistání mimozemšťanů a jejich následné zabydlení v jakémsi jihoafrickém Okrsku 9 uběhl nějaký čas (20 let) a s ním i opadly naše veškeré naděje o jakési kulturní i technologické obohacení. Emzáci jsou pouhými uprchlíky, kteří nám nic extra nenabízí. Naopak jejich asimilace je provázena pouze samými problémy, znáte to. Agent MNU, Wikus van der Merwe, se nakazí mimozemským virem, načež začne kvapem mutovat v jakousi lidskou krevetu a musí se skrýt mezi nepříliš pohostinnými kosmouprchlíky.
ZAJÍMAVOST: Agenti MNU používají ve filmu obrněný transportér značky Casspir-S. V Jihoafrické Republice se využívá již přes třicet let. A my víme, že se do něj vejde dvacet až pětadvacet západoněmeckých soudruhů.
TVŮRCI: Režie - Neill Blomkamp, obsazení - Sharlto Copley

5. WALL-E (2008)

PROČ: Tato dekáda se také vyznačuje značným množství animovaných filmů a byl by hřích, nevybrat alespoň jeden. Navíc Wall-E jak vskutku krásnou sci-fi podívanou nejen právě pro děti.
OBSAH: Svět prožívá své apokalyptické období. Zkáza však nepřišla s atomovou válkou, pouze se lidé zahltili vlastními odpadky a v kolonizační lodi se vydali hledat nový svět. Na Zemi zatím zůstali popelářští roboti, aby mezitím zpracovali miliardy tun odpadu. Vlastně zůstal už jen jeden, Wall-E. Zkrátka, program zcela selhal a to i na oné kosmické lodi, kam se brzy s Wall-Em vydáme.
ZAJÍMAVOST: Wall-E získal Oscara za nejlepší animovaný snímek roku. Nato, že se začne mluvit až po 30 minutách, je to od akademie hezké, že jim to přiklepli.
TVŮRCI: Režie – Andrew Stanton, obsazení – Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Sigourney Weaver.

6. WATCHMEN (2009)

PROČ: Filmové zpracování podle komiksu o superhrdinech do sci-fi prostě patří. Navíc ve Watchmenech máme hned několik postav, které se přímo ocitají ve spárech vědecké fikce. Úchvatná výprava.
OBSAH: Příběh stojí především na polemice, co asi tak dělají maskovaní superhrdinové ve výslužbě, nicméně se zaobírá i dílčími náměty, jako smysl existence lidstva, podstata násilí a nakonec i láskou. Vše se odehrává v alternativních osmdesátých letech, ústředními postavami jsou Komediant, někdejší vietnamský veterán a poněkud hrubiánský ochránce slabých, dále Rorschach, maskovaný lovec jinak nepolapitelných vrahů, nebo třeba Dr. Manhattan, druhořadý vědec, který se po nehodě v laboratoři stal prakticky nejvyšší bytostí, tedy Bohem. Spojnicí celého příběhu je pak Dan Dreiberg maskovaný za tzv. Nite Owla, který se vydává do akce s dcerou někdejší hrdinky minutenmanů Silk Spectre, mladičkou Silk Spectre II., neboli Laurie Jupiter. Nakonec je všechny svede dohromady mocný záporák Ozymandias.
ZAJÍMAVOST: Věděli jste, že vtip o klaunovi, který vypráví Rorschach u psychiatra, je replika z díla "Největší z Pierotů" českého spisovatele Františka Kožíka? My ano a je to tak jedním z důvodů, proč spadli Watchmeni do této Topky, na to jsme patřičně hrdí.
TVŮRCI: Režie – Zack Snyder, obsazení – Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley.

7. IRON MAN (2008)

PROČ: Iron man prakticky odstartoval celou sérii filmů o tzv. hrdinech z Avengers a to by tak hrálo, aby se zde neobjevil. Jedná se o velmi výraznou vědeckou fikci o tom, jak se z člověka stane právě díky technice superschopný létající stroj.
OBSAH: Natočené podle komiksů značky Marvel a pojednává o megalomanském milionáři Tony Starkovi. Ten tyje především z obchodů se zbraněmi. Jednou je však při obchodní transakci na Dálném Východě zaskočen bandou bojechtivých mudžahedínů a dosti fatálně zraněn. Tony však viděl všechny sezóny seriálu Kutil Tim a tak si v zajetí sestaví z různých náhradních dílů staré ruské Lady jakési brnění, díky kterému se v pohodě dostane na svobodu. Toto brnění si doma pak vylepší a stává se tak neporazitelným maskovaným hrdinou své doby.
ZAJÍMAVOST: Pro společnost Marvel byl Iron Man projekt - buď a nebo, studio totiž stálo na pokraji krachu. Dnes víme, že vsadili na dobrou kartu a rozjeli tak filmovou mašinérii, která později drtila v žebříčcích všechny další snímky podobného zaměření, přinejmenším z komerčního hlediska.
TVŮRCI: Režie - Jon Favreau, obsazení - Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow.

8. POTOMCI LIDÍ (2006)

PROČ: Jedno z nejlepších postapokalyptických filmů nového milénia. Naprosto fantastická práce s kamerou.
OBSAH: Lidstvo má v roce 2027 docela velký problém. Neplodnost. Nikde žádný kudrnáč, nikde žádná copatá holčička. Přece je však naděje. Hlavní hrdina, který to už z pochopitelných důvodů dávno zabalil a pouze čeká na smrt, narazí totiž na bývalou přítelkyni, která se druží s jakýmisi odbojáři. Protože není slepej, zjistí, že je těhotná a tedy je nadějí celému lidstvu. Po krku jim vzápětí jdou anarchisté, kteří by si rádi přáli zachovat stav věcí, tedy svět bez naděje.
ZAJÍMAVOST: Kvůli scéně, která trvala celé 4 minuty, kdy bez jediného střihu sledujeme dramatickou jízdu z interiéru auta, vyvinuli filmaři zvláštní kamerový systém ovládaný z rampy na střeše vozu. Ano i díky tomu získal na filmovém festivalu v Benátkách kameraman Emmanuel Lubezki Zlatou Osellu za technický přínos filmové branži.
TVŮRCI: Režie - Alfonso Cuarón, obsazení - Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Danny Huston, Charlie Hunnam, Chiwetel Ejiofor.

9. MLHA (2007)

PROČ: V této dekádě ještě nemáme horor a Mlha jím rozhodně je. Navíc ta pointa… Mlha (neplést s přezdívkou s. prezidenta) tu prostě být musí. A stejně se jednalo o těžkou volbu, Mlze dosti konkuruje o tři roky starší zombie snímek Úsvit mrtvých. Nakonec padla volba na Mlhu, jelikož je autorem předlohy Stephen King, a nemít zde Kinga… fanoušci by nás rozdupali. Na zombie film se dostane v příštím žebříčku.
OBSAH: Výtvarník David musí po silné bouři, která zachvátila bezvýznamné americké městečko, vydat se na nákup zásob do blízkého diskontu. Společně se svým synem a sousedem v onom diskontu uvíznou, jelikož se všude rozprostřela mlha hustá tak, že by se dala krájet. Ale to není vše, s mlhou přišlo i cosi agresivního, zmutovaného a především lidožravého. Divák pak sleduje snahy toho zlého cosi dostat se do obchoďáku pro lidskou svačinku, sleduje ale také jednání uvězněných zákazníků, které si s oním zlem v ničem nezadá.
ZAJÍMAVOST: Režisér Frank Darabont se optal kolegy Guillerma del Tora, kdo mu vytvářel ty úžasné vizuální efekty, návrhy a masky příšer k jeho filmu Faunův labyrint. Del Toro se vůbec nezdráhal studio doporučit. A fanoušci monster si mohou jen spokojeně pomlaskávat.
TVŮRCI: Režie – Frank Darabont, obsazení – Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher, Toby Jones, William Sadler.

10. SVĚRACÍ KAZAJKA (2005)

PROČ: Cestování v čase má i svou romantiku i svou stinnou, až thrillerovou, stránku.
OBSAH: Veterán války v Perském zálivu, Jack Starks, je odsouzen za vraždu, kterou však nespáchal. Je odklizen do ústavu, kde se nedobrovolně stává náruživým konzumentem experimentálních léčiv. Brzy zjišťuje, že je tak schopen cestovat v časoprostoru a v budoucnosti se setkává s dívkou Jackie. S její pomocí se pokusí zabránit vlastní nespravedlivé smrti. Snímek může připomínat o rok starší počin Butterfly Effect právě tématem ovlivňování dějin cestováním v čase. I proto se jednalo o těžkou volbu, který film do žebříčku nakonec dát.
ZAJÍMAVOST: Svěrací kazajka je částečně natočena podle románu Jacka Londona Tulák po hvězdách. Kdo Tuláka četl, jistě chápe rozhodnutí, zařadit právě Kazajku do Topky. Prostě skvělá předloha. Navíc dodáváme, že Kazajka má úžasný hudební podkres z pera legendárního Briana Eno, skladatele ambientní hudby.
TVŮRCI: Režie - John Maybury, obsazení - Adrien Brody, Keira Knightley, Kris Kristofferson, Jennifer Jason Leigh.

- - -

Sestavil a sepsal Michal Březina