Mikina – kus oblečení vhodný (téměř) pro každou příležitost

08.03.2023
Mikina je kus oblečení, který je určitě každému znám. Jedná se převážně o volný typ oblečení, který je pohodlný a dopřává nám volnost pohybu.

Vyznačuje se dlouhým rukávem a je proto vhodným kusem oblečení, když je venku chladněji. Jelikož se jedná o velmi populární kus oblečení, setkáváme se s ním hned v několika variantách.

K současné podobě měly mikiny opravdu dlouhou cestu

Poprvé jsme se s mikinou tak, jak ji známe dnes mohli potkat až ve třicátých letech dvacátého století. Jako materiál tehdy sloužila tří vrstvá bavlna, aby poskytoval dostatečnou ochranu při nevlídném počasí. Mikiny tehdy totiž sloužily převážně jako sportovní oděv pro americké fotbalisty a baseballisty. Oblíbenou značkou sportovních mikin je značka The North Face - https://answear.cz/m/the-north-face/on/obleceni/mikiny.

Trvalo dalších dvacet let, než se tento kus oblečení stál populární i mezi dalšími vrstvami mimo sportovce. Tehdy se stala oblíbenou součástí pro studenty vysokých škol pro svůj pohodlný a neformální styl. Ovšem tří vrstvá bavlna nebyl zrovna nejvhodnější materiál a výrobci si toho byli vědomi. Pokud chtěli prorazit dále do světa, bylo potřeba upravit zvolené materiály.

Toho jsme se mohli dočkat již na začátku sedmdesátých let, kdy se kromě bavlny začaly používat také polyester a další směsi, které dokázaly nejen zvýšit kvalitu výsledného oblečení ale rovněž i pohodlí. S novými materiály se ve stejné době začaly objevovat i potisky a vzory, což najednou z nudných jednobarevných zateplených kousků začalo dělat moderní módní kus, který chtěl mít doma každý.

Oblíbenou značkou sportovních mikin je značka The North Face

Vývoj se ovšem nezastavoval a v osmdesátých letech se mikiny začínaly stávat součástí hip-hopové a streetové kultury. Kromě dalších materiálů jako velur nebo froté se začaly na trhu objevovat takzvané "hoodies", což jsou dnes mikiny s kapucí, jak je známe. Tehdy se definitivně staly jedním z nejoblíbenějších kusů oblečení pro mladé, a tak to zůstalo až do současnosti.

S jakými nejčastějšími typy se v současnosti můžeme setkat?

  • Mikina s kapucí – velmi oblíbený typ, který disponuje kapucí, která nás ochrání obzvláště před větrem a chladem. Některé, speciálně uzpůsobené kousky mohou být i nepromokavé, což nás navíc ochrání i před deštěm.
  • Mikina bez kapuce – klasická mikina s jednoduchým střihem.
  • Přes hlavu – kvůli způsobu oblékání bývají často vyrobeny z měkčího a pohodlnějšího materiálu než ostatní. Okolo krku bývají úzké, což zajišťuje jednoduché oblékání.
  • Na zip – na rozdíl od výše zmíněné není nutné ji oblékat přes hlavu a jednoduše stačí použít zip.
  • Sportovní mikiny – na rozdíl od běžných kousků ke každodennímu chození bývají často krát obohaceny o funkční vlastnosti. Bývají prodyšnější, nepromokavé případně zateplené.

Jak sami určitě víte, druhé, střihů a materiálů je takové množství, že není v lidských silách vypsat všechny. To důležité je, že přes to všechno o jak jednoduchý kus oblečení se jedná je vhodný prakticky ke každé příležitosti.

Komerční sdělení. Zdroj obrázku: Stockbusters / Shutterstock.com