Máme pro vás tip na 5 nejlepších duchařských hororů

05.12.2023

Bojíte se rádi? A ve skutečnosti, nebo spíše na plátně, respektive při sledování filmů? Pokud B je správně, máme pro vás pět duchařských hororů, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornost.

Odpověď na otázku, proč se tak rádi bojíme, byla předmětem řady studií. A jejich závěr? Strach je jednou z nejlepších forem, jak se odreagovat. Za splnění jedné podmínky, a to pokud se nás přímo netýká. Pokud tedy toužíte po skutečném odreagování, během kterého se vám navíc pořádně rozproudí krev v žilách, tak čtěte dál a dozvíte se, jaké tituly vás stoprocentně nenechají chladnými.

5 nejlepších duchařských horrorů

Poltergeist

Mám v živé paměti, když se u nás na bohnickém sídlišti krátce po revoluci v roce 1989 otevřela vůbec první videopůjčovna zahraničních filmů, které nám do té doby byly zapovězeny. První titul, po kterém jsme se tenkrát s několika spolužáky ze školy pídili, byly právě horory. A byl nám doporučen právě Poltergeist. Film natočený pár let před tím v roce 1982 podle scénáře Stevena Spielberga pojednával o životě jedné americké rodiny, v jejichž domě se usídlily síly z onoho věta. Zkrátka praví nefalšovaní duchové. 

Fascinující pasáže z tohoto filmu, během kterých mi jako patnáctileté skutečně naskakovala husí kůže, si vybavuji i třicet let poté, a to je co říct. Tak dobrý byl a rozhodně doporučuji si ho znovu shlédnout. A zatoužíte-li po modernější verzi, i ta je k dispozici, a to v podobě Poltergeistu z roku 2015.

Ghost Busters (Krotitelé duchů) 

Chcete se i zasmát? V tom případě pro vás jsou Krotitelé duchů sázkou na jistotu. Začít doporučujeme tím z roku 1984 s Billem Murrayem v hlavní roli, který se ve své době zařadil mezi komerčně vůbec nejúspěšnější snímky. Ten pojednává o třech vědcích zabývajících se paranormálními jevy. Protože je ale nikdo nebere moc vážně, otevřou si v New Yorku kancelář s názvem Krotitelé duchů. A začnou se dít pořádné věci.

Při této duchařské komedii se pořádně odreagujete, na to vezměte jed.

Beetle Juice

Další hororová klasika. Beetle Juice (doslova přeloženo jako džus z brouků) s vynikajícím Michaelem Keatonem v režii Tima Burtona. Ten si ve filmu zahrál "bio exorcistu" na volné noze, kterého si najal manželský pár duchů v podání Aleca Baldwina a Geeny Davis. Jak se ale ukáže, jeho úmysly nejsou zrovna počestné. 

Jedná se o hororovou komedii jako vyšitou, kterou byste si ani téměř 35 let po jejím uvedení neměli nechat ujít.

The Sixth Sense (Šestý smysl)

"I see dead people", "vidím mrtvé lidi". Tato věta je ve filmovém světě klasikou podobně jako "kolik třešní, tolik višní". Pronesl ji osmiletý chlapec jménem Cole Sear, kterému se ve filmu zjevují duchové, jejichž zevnějšek zároveň prozrazuje příčinu jejich smrti. Oběšenec nebo třeba chlapec s prostřelenou hlavou. Přijít záhadě na kloub se snaží vynikající psycholog Malcom Crowe v podání Bruce Willise. Podaří se mu to? Ani tento špičkový duchařský film vás nenechá chladnými.

The Others (Ti druzí)

Skvělé horory točí i režisér španělsko-chilského původu Alejandro Amenábar. K tomuto si dokonce napsal i scénář a složil hudbu. A do hlavní role obsadil vynikající Nicole Kidman. Ta ve filmu, který nás zavádí na konec druhé světové války, hraje Grace, manželku, která spolu se svými dvěma dětmi čeká na návrat svého manžela z bojů. A to v domě, který je kvůli alergii dětí na sluneční světlo zahalen do tmy. A nejenom to. Skrývá i něco mnohem horšího. 

Věřte, že u tohoto thrilleru nebudete ani dutat. Rozhodně doporučujeme!

Článek pro vás připravil milovník fantazie, scifi filmů a SEO specialista Honza Vavřička - zakladatel magazínu Vanili.cz