Kdy jsou silikonová prsa středem zájmu

21.10.2022
Prsa zvětšená pomocí silikonových implantátů dokáží chirurgové vymodelovat tak, že vypadají skutečně jako přirozená, nebo - chcete-li - opravdová.

Myslíte, že každá žena tajně touží mít silikonová prsa? Ale kdepak! Psychologické studie naznačují, že - navzdory různým genderovým aktivistům - mezi nejniternější ženská přání patří potkat toho pravého, mít velký dům se zahradou a hodně dětí a být štíhlá. A právě onu štíhlost lze chápat jako potřebu ženy být krásná a se svým vzhledem spokojená.

Něžné pohlaví má do jisté míry jednodušší život než muži. Ženy nemají takovou potřebu sobě nebo světu něco dokazovat a stačí jim málo, aby byly šťastné. Ale jejich Achillovou patou je přehnaný význam, který přikládají svému vzhledu. Jejich partneři často nemají tušení, jak moc mnoho žen bojuje se svým vlastním tělem a často je to právě velikost poprsí, na kterou se vždy dívají kritickým okem. Buď je příliš malé, příliš velké nebo příliš ochablé. Pokud se utrpení kvůli nedokonalosti stane příliš velkým, myšlenka na operaci prsu dostává stále zřetelnější obrysy. A teprve potom se začne zajímat o silikony.

Prsa na míru

Kolem zákroku přitom panuje mnoho předsudků, protože mnozí v souvislosti se silikonovým poprsím pomyslí na nepřirozený ideál krásy. Opak je ale pravdou. Prsa zvětšená pomocí silikonových implantátů dokáží chirurgové vymodelovat tak, že vypadají skutečně jako přirozená, nebo - chcete-li - opravdová. Vývoj, jaký plastiky prsou za několik posledních desetiletí udělaly, je přímo úměrný boomu, který právě zažívají. Jejich současnou úroveň lze přirovnat k obleku šitému na míru, zatímco v jejich počátcích byla dostupná jen univerzální jednovelikostní konfekce.

Co bylo, když nebyl silikon

Na silikonová prsa si ženy musely dost dlouho počkat. Přitom pokus o první implantaci prsu byl proveden již v 19. století. V roce 1895 německý chirurg Vincenz Czerny implantoval ženě do hrudníku tukovou bouli ze zad. Byl to čistě lékařský zákrok: žena měla rakovinu, a proto přišla ňadro. Tělo však takový tuk poměrně rychle odbouralo.

Od té doby se prováděly pokusy s různými výplněmi Do prsou žen se mimo jiné vstřikovaly nebo vkládaly rostlinný olej, včelí vosk, slonovina, hovězí chrupavka, vlna nebo skleněné kuličky. Někdy s devastujícími následky, protože pacientky trpěly záněty nebo jejich prsa byla uvnitř hrudkovaná.

Sloučenina jménem silikon je výsledkem pokusů v chemické laboratoři. Světlo světa spatřila ve 30. letech 20. století. Když se ukázalo, že je netoxický a inertní (nereaguje s tělem a nijak ho neohrožuje), začaly si jej ženy aplikovat pod kůži prsou. Metoda prý vznikla u japonských prostitutek, které po roce 1945 chtěly nalákat americké vojáky na svá větší ňadra.

Silikony současnosti jsou dokonalost

Polštáře plněné silikonem, tedy implantáty, byly vyvinuty dvojicí amerických chirurgů v 60, letech 20. století. Zaznamenaly mimořádný ohlas, ale protože opatrnosti není nikdy nazbyt a protože každý objev přiláká mnoho pochybovačů, rozjížděl se byznys s nimi poměrně pomalu. Bylo třeba vyvrátit podezření, že jsou spouštěčem autoimnitních onemocnění a také odstranit nežádoucí vlastnosti, jako např. praskání obalů.

Dnešní prsní implantáty se skládají ze silikonového elastomerového pláště, který je obvykle vyplněn silikonovým gelem. Někdy se používá i fyziologický roztok. Obaly jsou různé, jejich povrch může být hladký nebo drsný. A vzhledem k rozmanitosti velikostí a tvarů si mezi nimi přijde na své každá potřebná žena.

… a také nenápadnost

Silikonové implantáty jsou zkrátka připraveny splnit každé ženě sen o její kráse. Jak moc velké výsledné poprsí bude a jak moc na sebe bude strhávat pozornost, záleží jenom a jenom na jejím vkusu.

Setkali jste se někdy ve společnosti s tím, že silikonová prsa byla předmětem výsměchu?

Komerční sdělení.