Jaké knihy pod stromeček nepatří? 5 titulů, které raději nedávejte

13.12.2023
O nechtěných dárcích se mluví každé Vánoce. Možná že už jste také někdy nějaký dostali – třeba to byl mixér, oblečení vybrané podle vkusu prarodičů nebo čisticí prostředky. Šlápnout vedle se ale dá i v případě knih. Než se tedy začnete probírat doporučenými tituly, které se na vás sypou ze všech stran, přečtěte si tipy knižního secondhandu Knihobotu na to, jaké knihy raději pod stromeček nedávat.

Jak zhubnout

Knihy o dietách a zaručených radách o hubnutí neocení nikdo. A zvlášť ne o Vánocích. Komentování těl druhých bychom se měli vyvarovat, stejně jako "nenápadných" náznaků v podobě darování knih nebo voucherů na kurzy hubnutí.

Kuchařka

Co se dá zkazit kuchařkou? Možná víc, než si myslíte. Pokud to není vyloženě přání obdarovaného a dotyčný není vášnivý kuchař, knihu receptů nedávejte. Nikdy nevíte, jaký postoj má druhý k vaření. Navíc žánr kuchařek je pestřejší, než by se mohlo zdát. Kromě titulů světových šéfkuchařů můžete narazit třeba na "Kuchařku pro matky na pokraji nervového zhroucení", "Kuchařku pro báječné tchyně" nebo nejrůznější kuchařky pro štíhlou linii. Řada lidí si takový dárek může vzít osobně.

Knihy o dospívání pro náctileté

Možná si sami pamatujete tu chvíli, kdy rodiče usoudili, že je na čase vás vzdělat ve věcech sexu a bez dalších komentářů vám dali do ruky nějakou knihu o dospívání. Pravděpodobně vám bylo trapně. Ještě trapnější by ale bylo, kdybyste tuhle chybu zopakovali u svých dětí. Ty už jsou stejně pravděpodobně díky sociálním sítím a kamarádům ve znalostech dál, než tušíte, takže nejen že se z ní nedoví nic nového, ale zastaralý pro ně bude už jen samotný formát. 

V tomto případě je lepší než kniha spíš upřímná a otevřená komunikace – už od dětství.

Učebnice potřebné do školy

"Učebnice jsou drahé, koupíme ti je k Vánocům." Praktické smýšlení není zrovna to, pro co by děti v případě vánočních dárků měly pochopení. Pokud pod stromeček přesto chcete dát učebnice, přidejte je "navíc" k ostatním dárkům.

Knihy spojené s věkem

"Třicítka na krku", "Jak se žije padesátkám". Už víte, kam míříme? Rádoby vtipné publikace upozorňující na to, co vás čeká, co od vás společnost očekává, s tipy na to, jak se vypořádat se svým věkem. Děkujeme, nechceme.

"Smysl dárků je podle našeho názoru v tom, že druhému dáme něco, co jej potěší a co by si třeba sám běžně nekoupil, protože to nutně nepotřebuje. Knihy patří mezi dárky k těm nejoblíbenějším, tak to prosím při výběru nezkazte. Pokud si nejste jistí, vždy se obdarovaného raději zeptejte nebo se poraďte s dobrým knihkupcem – i v Knihobotu jsme vám k dispozici. Byla by škoda sáhnout vedle," komentuje výběr knih Barbora Votavová z Knihobotu.

Zdroj textu a fotografie: Knihobot