Jak zůstat čilý během dlouhé jízdy autem

07.12.2022
Čeká vás dlouhá cesta a vy potřebujete zůstat čilí a svěží, ať už jde o řidiče, nebo spolucestující? Máme pro vás několik rad, jak toho dosáhnout. Vyzkoušejte je.

Cestu si dobře naplánujte, používejte navigaci

Dnešní technologie vám umožňují si cestu prakticky po celém světě do detailu naplánovat včetně poměrně přesného odhadu časové náročnosti trasy. Je proto chyba těchto možností nevyužívat. Nutnost neustále aktivně sledovat každý ukazatel a přemýšlet o tom, kde bude nutné odbočit, vám zbytečně bere energii. Ještě více energie vám pak zbytečně sebere situace, kdy zabloudíte a musíte složitě hledat cestu zpět na správnou trasu.

Máte vůz v bezvadném stavu?

Mít automobil po technické stránce v pořádku je povinností každého řidiče. Přesto se někdy může stát, že něco drobného zanedbáme. Brzdy již mohou být opotřebovanější, případně může docházet například k drobnému úniku chladicí kapaliny nebo oleje. Jde o spoustu různých detailů, které se mohou nasčítat. To opět zbytečně poutá vaší pozornost a bere vám energii.

Jenže technický stav není jen o tom, že dodržujete zákonné normy. Například co se týče pneumatik, můžete koupit pneu různé kvality. Stejně tak v případě, že jezdíte relativně málo a nestačíte pneumatiky zcela sjet, může dávat smysl je vyměnit právě kvůli stáří. Roli hraje i správné nahuštění.

Nezapomínejte ani na pojištění. Povinné ručení je samozřejmostí, kterou snad ani nemusíme zmiňovat. Další potřebný klid vám ale dodá havarijní pojištění, které vám může pomoci v případě srážky se zvěří, při extrémních přírodních jevech (např. krupobití) nebo zkrátka v kterékoli jiné situaci, kterou vám může pomoci řešit asistenční služba, jež je součástí těchto produktů.

Pravidelně zastavujte, občerstvujte se

Další důležitou součástí každé jízdy je pauza. Sami jistě víte, že s rostoucí délkou jízdy začínáte pociťovat únavu, ztrácíte koncentraci, a dokonce se můžete cítit "rozlámaně". Proto byste měli přibližně jednou za hodinu až dvě udělat krátkou přestávku, při které se protáhnete. Nemělo by jít jen o zastávku na toaletu. Je dobré, pokud si najdete místo, na kterém si můžete udělat krátkou příjemnou procházku nebo se něčeho dobrého najíst a napít.

Pravidelná kvalitní strava rovněž pomáhá udržení dobré kondice a nálady i na velice dlouhých trasách. Naopak nekvalitní fastfoodová či instantní strava v tomto ohledu příliš nefunguje. Pozor si dejte i na přemíru kofeinu a energetické nápoje. Ty mohou sice pomoci například při jízdě přes noc, mělo by ale jít spíše o nástroje poslední záchrany než o primární řešení.

Povídejte si, nebo alespoň poslouchejte

Od únavy dobře pomáhá konverzace se spolujezdci. Bavte se o zajímavém tématu nebo si zahrajte slovní hru. Skvělým stimulantem může být i energická hudba nebo zajímavý podcast.

Komerční sdělení - Zdroj textu a fotografie: Inzerent