Jak zjistit, zda má člověk záznam v registru dlužníků?

14.09.2022
Jedno prověření namísto složitého hledání!

V České republice je poměrně dost osob, které mají nesplacené závazky a kvůli dluhům se dostaly do některého z registru dlužníků. S těmito lidmi je pak dosti často problematickou záležitostí uzavírat různé smlouvy. Proto je vždy dobré o někom, s kým máte podepisovat nějaký kontrakt, vědět, zda právě on nemá záznam. Jak se takováto informace dá snadno zjistit?

Jedno prověření namísto složitého hledání

V současné době v tuzemsku funguje hned několik registrů, které evidují dlužníky. Jedná se třeba o exekuční registr, insolvenční, SOLUS atd. Projet všechny zvlášť by zabralo hodně času, stálo by vás to také spoustu peněz. Proto vznikl speciální registr dlužníků, který zpracovává data hned z několik zdrojů, díky čemuž stačí hledat jen jednou a dozvíte se o dané osobě, zda neměla (či stále nemá) potíže s nesplacenými závazky vůči jiným subjektům.

Postup pro zjištění záznamu

Registr dlužníků sice není zadarmo, ale funguje velmi dobře, veškeré údaje o konkrétní osobě se dozvíte během pár minut. Stačí zadat její jméno, příjmení a datum narození. Alternativou je pak uvedení rodného čísla, potažmo IČO. Po vyplnění těchto údajů vše odešlete a provedete platbu dle návodu. Jakmile dojde k převodu peněz, objeví se vám požadovaný výsledek, tedy to, zda je daný člověk vedený v některé z evidencí dlužníků, nebo nemá žádný záznam a je tedy bezproblémový.

Kdy se vám v praxi mohou hodit informace o možných dlužnících?

Registr dlužníků je praktický v mnoha situacích. Například tehdy, když hodláte pronajímat cizí osobě byt. Nikdy nevíte, koho si do vlastní nemovitosti pustíte, proto je dobré vědět alespoň základní informace. Právě registr dlužníků vám napoví, zda je dotyčný případný nájemce dostatečně solventní, nebo u něj riskujete, že vám brzy přestane platit nájemné dle dohodnutých podmínek a budete z něj pak jen těžko dlužnou sumu peněz vymáhat prostřednictvím soudů a exekutorů. Taktéž se registr dlužníků uplatní při koupi a prodeji movitých i nemovitých věcí, situací se však jistě najde ještě mnohem více.

Komerční sdělení. Fotka od Martine z Pixabay