Jak vytvořit přímo v obýváku jedinečný zážitek při sledování filmů?

29.01.2020
Sledování filmů je oblíbenou kratochvílí mnoha lidí. Není nic lepšího, než si po náročném dni s rodinou sednout a zhlédnout oblíbený film. Poradíme vám, jak vytvořit v obýváku jedinečný zážitek pro sledování filmů.

Jak si zařídit v obýváku domácí kino

Komfortní domácí kino můžete i v obývacím pokoji. Kombinace jeho funkcí s obývacím pokojem, ve kterém se odehrává rodinný a společenský život si dopřejete dostatečnou relaxaci i zábavu. Předpokládá se, že minimální prostor potřebný pro pohodlné sledování filmů je min. 25m2, ale větší pohodlí nám umožní plochu asi 35 m2. Velikost prostoru pro sledování filmů samozřejmě závisí na plánované velikosti obrazovky. Vhodná je například televize Samsung s větší uhlopříčkou vybavená moderními technologiemi.

Obývák bude také nejvýhodnějším místem z hlediska akustiky. Zpravidla zde používáte čalouněný nábytek, záclony a dekorativní polštáře - a čím méně tvrdých povrchů a měkčích materiálů, tím lepší jsou akustické vlastnosti místnosti. Filmový koutek je nejjednodušší oddělit umístěním pohodlné pohovky do místnosti a TV naproti ní.

Abychom zajistili vysoký komfort při sledování filmů v pohodlí svého domova, měli bychom omezit množství světla při sledování filmů na minimum. Aby stěny neodrážely světlo z blikající obrazovky, vyplatí se vymalovat místnost černou nebo grafitovou matnou barvou. Pokud nám toto řešení nevyhovuje, můžeme zajistit, aby místnost měla správné zatmění kdykoliv potřebujeme. V této roli budou dobře fungovat masivní záclony nebo speciální rolety. Místo křišťálových lustrů a lamp použijte bodové osvětlení ve formě řad halogenových lamp nebo nástěnných svítilen s nízkou spotřebou což pomůže eliminovat kontrast mezi obrazovkou a zbytkem místnosti.

Čím obývací pokoj vybavit?

Hlavním prvkem kina v bytě bude samozřejmě obrazovka. Dnes to nemusí být jen obyčejná televize. V menších místnostech bude fungovat velká TV se systémem domácího kina, ve větších místnostech si můžeme dovolit projektor namontovaný na zdi a rolovací obrazovku. Kromě toho nám projektor propojený s počítačem umožní vytvořit jedinečný multimediální prostor, ve kterém můžeme také zobrazovat fotografie, prezentace atd. Do středu kina bychom měli umístit pohovku nebo pohodlná křesla.

Pohovka by měla být umístěna tak, aby diváci mohli snadno vidět celou obrazovku. Předpokládá se, že optimální vzdálenost mezi pohovkou a televizorem by měla být 2 nebo 2,5násobek délky základny obrazovky. Současně stojí za to zajistit, aby střed televizoru (zavěšený na nástěnné konzole nebo na televizní skříni) byl v průměrné výšce, do které směřují oči osoby sedící na pohovce a dívající se přímo dopředu. Díky tomu nebude třeba zaklánět hlavu ani zaujmout jinou nepříjemnou polohu.

Nezapomeňte na zvuk

Potěšení z sledování filmu je také ovlivněno akustickým zážitkem. V tomto případě však nestačí koupit moderní sadu reproduktorů. Pokud je zařízení nesprávně uspořádáno, ani ty nejlepší technické parametry nezajistí dobrou kvalitu zvuku.

Nejoblíbenější sady jsou 5.1 systémy - to znamená, že obsahují 5 reproduktorů a 1 subwoofer. Pro dosažení optimálního zvukového zážitku je vhodné umístit reproduktory symetricky. V přední části by měly být umístěny dva reproduktory - jeden vpravo a druhý vlevo. Tyto přední reproduktory, které jsou hlavním zdrojem zvuku. Před obrazovku umístěte středový reproduktor a prostorové reproduktory postavte za pohovku.

Komerční sdělení.