Jak se starat o mobil, aby vydržel co nejdéle

19.02.2022
Mobilní telefon je věc, bez které si dnes již umíme život představit jen velmi těžko. Telefon už zkrátka musíme mít neustále u sebe, abychom zůstali v kontaktu s rodinou, přáteli i spolupracovníky, stejně jako s aktuálním děním ve světě.

Masové rozšíření mobilních telefonů z nich udělalo doslova spotřební zboží. To ale neznamená, že by potřeba koupě nového telefonu nebyla pro většinu lidí citelným zásahem do rozpočtu, zvláště pokud od něj vyžadují určitou kvalitu. Vyplatí se proto přemýšlet o tom, jak se k telefonu správně chovat, aby nám vydržel co nejdéle.

Ochraňujte telefon jako oko v hlavě

Prvním krokem k tomu, aby vám mobilní telefon vydržel co nejdéle, je starost o to, aby se vám nerozbil. Pořiďte si obal i ochranné sklo a v případě pádu telefonu na zem bude mít telefon dobrou šanci na přežití, určitě větší, než když by na zem spadl bez ochrany. Souvisí s tím samozřejmě i prostá opatrnost. Je pěkné nakupovat levné mobily, pokud je ale budete likvidovat s vysokou frekvencí, mnoho si nepomůžete.

Teplota a voda

Snažte se nevystavovat telefon teplotním extrémům, tj. příliš vysokým teplotám např. na přímém slunci nebo naopak mrazům. Teplotní výkyvy nedělají dobře žádnému přístroji a mobilní telefon není výjimkou. To samé platí také pro vodu, která je pro jakoukoliv elektroniku velkým nebezpečím. Telefon by proto neměl být používán na dešti, ve vlhké koupelně apod.

Prach a nečistoty

Velké nebezpečí představuje pro mobilní telefony prach. Ten se dokáže dostat do konektorů, reproduktoru apod. Tam může napáchat také docela dost škod a životnosti telefonu to mnoho nepomůže. Pravidelně telefon otírejte hadříkem k tomu přímo určeným a vyhýbejte se prašnému prostředí.

Správný způsob nabíjení

Nabíjení je proces, který je pro životnost telefonu zásadní a je k němu třeba přistupovat správně. Zatímco může být výhodné kupovat nejlevnější mobily, u nabíjecích kabelů se podobný přístup nemusí vyplatit. Volte nejlépe kabely originální, nebo alespoň certifikované.

Při nabíjení mějte telefon položený tak, aby teplo, které se přitom generuje, mohlo unikat. Také je třeba, abyste telefon nepoužívali v době, kdy je baterie téměř vybitá. Dodržování těchto jednoduchých pravidel může prodloužit životnost vašeho telefonu a tím vám i ušetřit peníze.

Komerční sdělení. Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com