Jak fungují technologie s maximální úsporou energií

14.12.2022

Pod pojmem moderní bydlení se dnes skrývá nejen nadčasový a promyšlený design, ale také technologie, které dokáží poskytnout větší komfort, a hlavně snižují náklady na spotřebu energií. Pokud přemýšlíte, jak se vyhnout vysokým cenám za energie, dává smysl pořídit si solární panely, tepelné čerpadlo nebo i další alternativy vedoucí k úsporám.

Aby nové technologie v domě fungovaly co nejlépe, je potřeba na ně ideálně připravit již stavbu od samého začátku. Důležitým prvkem je kvalitní izolace a zateplení, protože pokud máte starší dřevěná okna, tepelné čerpadlo ani rekuperace by se v podstatě nevyplatily. U rekonstrukcí je aplikace nových technologií nákladnější než u novostaveb.
Domy, které jsou navrženy pro maximálně možnou úsporu energií dokážou ušetřit až 70 % nákladů. "Kouzlo celkového efektu tkví v promyšlenosti celé stavby již v jejím prvopočátku a ve vzájemném propojení všech technologií tak, aby vytvořily synergii a navzájem se doplňovaly," říká Kamil Dunaj, ředitel developmentu společnosti Getberg.

Solární panely ukládají energii do úložné baterie

Například nízkoenergetický trojdům v rezidenčním projektu Sun Valley v Tuřanech u Slaného využívá 22 solárních panelů s výkonem 10 kWh, které jsou napojené na úložnou baterii. Nespotřebovaná energie je pak využitá pro ohřívání vody v bojleru nebo proudí do sítě a majitel získává od dodavatele energií zpět fixní částku. Co nejefektivnější využití energie zabezpečuje nejmodernější hybridní asymetrický střídač.

TIP redakce: pokud budete instalovat solární panely na střeše vašeho domu anebo prořezávat větve blízko stojícího stromu, využijte raději profesionály na výškové práce a neriskujte pád z výšky!

Rekuperace je propojená s tepelným čerpadlem

Ohřívání nebo ochlazování vzduchu je nejjednodušší formou regulace teploty. V tomto konkrétním případě je použito tepelné čerpadlo Jablotron, které je propojené s rekuperací, zajišťuje v zimě dostatek tepla, a protože je obohaceno o jednotku CoolBreeze, v létě i snadné snížení teploty. Rekuperační jednotka má nízkou spotřebu a udržuje v domě čerstvý vzduch i bez větrání, což ještě více podporuje úsporu tepla v domácnosti.

Elektrické podlahové vytápění je méně náročné

"V případě potřeby doporučujeme využít navíc elektrické podlahové vytápění. Výhodou této varianty vytápění je jeho instalace přímo pod podlahu, díky čemuž jsou náklady vytápění nižší. V případě teplovodního podlahového vytápění je nutno instalovat topení pod betonovou vrstvu a je tedy potřeba více energie pro ohřívání podlahy," dodává Kamil Dunaj z Getbergu.

Venkovní žaluzie podporují izolaci

Vhodným doplňkem nízkoenergetických staveb je efektivní zastínění oken Technologicky nejvyspělejší venkovní žaluzie můžete ovládat mobilem třeba z gauče. Široké a pevné lamely poskytnou nejen dokonalé zastínění, ale také udrží teplotu a tím snižují potřebu vytápění například v noci, kdy je teplota venku nejnižší. Navíc zlepšují bezpečnost domova, a ještě zamezí hluku z okolí.
Tipem na závěr je umístění nabíjecí stanice pro elektromobil přímo ke stání u domu. Takové řešení šetří čas i peníze a je třešničkou na dortu domu, který šetří peníze. Nemusíte pak již hledat veřejnou nabíjecí stanici a dlouho čekat, než se automobil nabije.

Zdroj textu a fotografie: Aspen.pr - Tisková zpráva