Inspirace pro ženicha: jak se stylově obléct na svatbu?

29.03.2022
Blíží se váš svatební den? V tom případě je třeba začít přemýšlet nejen nad samotnou organizací svatby, ale také nad tím, v jakém oblečení si ANO se svou drahou polovičkou řeknete.

Většina pozornosti se obrací na nevěstu, jejich krásné šaty, šperky a závoj. Ale ani ženichovo oblečení nezůstane nepovšimnuto. Jak se tedy obléct na svatbu?

Kdo i v běžných dnech ví, jak na stylový outfit, bude mít výběr o něco snazší. Ale pozor, pánové! Styl je jedna věc, vhodnost pro určitou příležitost je věc druhá. Stylový můžete být, i když dodržíte kodex oblékání, který je před svatbou určitě vhodné brát v úvahu.

Výběr svatebního obleku

To, čím ženich může upoutat pozornost je svatební oblek. Většinou nestačí jen vytáhnout ze skříně ten, v kterém chodíte na všechny společenské události během roku. Dokonce ani není výjimkou, že jediný oblek v pánské skříni visí již od maturity. Pánové se většinou před svatbou, stejně jako nevěsty, vydávají do salónů vybrat oblek přímo pro svatební den. Doporučujeme oblek vybírat nejpozději 2 měsíce před samotnou svatbou.

Svatební oblek by měl ženichovi hlavně dobře padnout. Nebojte se tedy možnosti nechat si oblek ušít přímo na míru. Následně je důležitá také kvalita látek, z kterých je oblek ušit. Při výběru svatebního obleku se řiďte nejen svým osobním vkusem, ale také stylem a místem svatebního obřadu.

Nejčastěji volenými barvami svatebních obleků jsou černá, tmavě šedá nebo tmavě modrá. Sáhnout ale můžete i po méně tradičních barvách. V letních měsících mezi ně patří například bílá. Důležité je však barvy obleku nekombinovat a zvolit stejnou barvu kalhot i saka.

Druhy pánských svatebních obleků

Existuje více druhů obleků, po kterých může ženich sáhnout. Nabízí se možnost klasického obleku, ve hře zůstává také frak nebo žaket, a to zejména, pokud chystáte velkolepou svatbu. Naopak zapomenout by muži měli na smoking, večerní oblek, který se hodí spíše pro jiné společenské události.

Klasický oblek

Nejčastěji pánové volí klasický svatební oblek, protože takový se hodí pro všechny druhy svatebních obřadů i k nevěstě - ať už zvolí jednoduché šaty nebo naopak ty velkolepé princeznovské.

K obleku nezapomeňte vybrat i dobře padnoucí košili s dlouhým rukávem. Nepodceňte ani výběr barvy. K obleku se také nejvíce hodí šněrovací kožené boty. Celkový dojem potom může vylepšit i vesta a dobře zvolený kravata či motýlek.

TIP: Vylepšit svůj svatební outfit můžete také s hodinkami Festina.

Frak

Frak je vhodný pokud vás čeká velká svatba a vedle vás se postaví žena v bohatě zdobených šatech. Pamatujte, že sako se v případě fraku nosí vždy rozepnuté. Nedílnou součástí fraku je také košile se stojáčkem a manžetovými knoflíčky. Vestu u fraku obvykle nahradí široký lesklý pás.

K fraku se obvykle nosí černé lakýrky, nezapomeňte ani na motýlka a další doplňky jako jsou třeba rukavičky.

Žaket

Žaket v dnešní době není už tak častou volbou ženichů, přesto ho zmiňujeme a i tato možnost pro svatební obřad zůstává vhodná. K dlouhému kabátu se nosí proužkované kalhoty a bílá košile. Častým doplňkem bývá vestička krémové barvy. Můžete se sami rozhodnout, jestli zvolíte motýlka nebo kravatu.

Výběr obleku podle stylu svatby

Rozhodování o tom, co si obléct na svatbu, může urychlit také styl celé svatby. Jiné oblečení se hodí na moderní svatbu, jiné na svatbu na venkově a úplně jiné zase na svatbu na pláži v některé z exotických zemích.

Svatba ve vintage stylu

Svatby ve vintage stylu se opět vrací do módy. V případě, že jste se i vy rozhodli pro takovou svatbu, součástí vašeho oděvu by měl být rozhodně klobouk, kšandy a dřevěný motýlek.

Svatba moderní

Moderní, netradiční svatby, se konají na nejrůznějších místech. V takovém případě můžete svůj svatební outfit něčím ozvláštnit. Sáhnout můžete například po světlejších barvách obleku.

Svatba v exotických zemích

Pokud si letíte své ano říct někam za hranice, do teplých krajin, bude váš oblek vypadat pravděpodobně úplně jinak. Zapomeňte na tmavé barvy a klasický oblek. Volte spíše uvolněný styl, lehčí materiály i světlejší barvy. Vsaďte na pohodlí. Nemusíte se bát přizpůsobit se také místním zvyklostem.

Výběr košile na svatbu

Kromě saka a kalhot je součástí pánského svatebního obleku také košile. Košile by měla, stejně jako oblek, dobře padnout. Nebojte se tedy nechat si ušít košili na míru.

Nejlepší volbou barvy košile, hlavně na tradičních svatbách, je rozhodně bílá, která dodává čistý vzhled. Navíc máte jistotu, že budete ladit s šaty nevěsty. Košile ale může mít i jiné barvy, například se můžete barevně sladit s doplňky nevěsty.

POZOR: Víte, jak prát oblečení, aby neztratilo barvu?

Doplnit košili můžete také o manžetové knoflíčky, které doladí ženichovo svatební oblečení. Máte na výběr z více druhů manžetových knoflíčků. Mezi ty nejoblíbenější pro svatební den patří zlaté manžetové knoflíčky.

Kravata na svatbu

Důležitý je také výběr správné kravaty na svatbu. Mezi nejoblíbenější barvy patří kravaty modré nebo slonovinové barvy. Konečná volba je ale na vás. O své volbě se samozřejmě můžete s kýmkoli poradit, snažte se vybrat tak, aby vám kravata slušela a zároveň ladila se zbytkem oblečení. Vaše volba může také padnout na motýlka. Záleží na stylu svatby a vašich preferencích.

TIP: Nezapomeňte ke kravatě vybrat také vhodnou kovovou sponu, která je nejen skvělým módním doplňkem, ale plní také praktický účel.

Doplňky pro ženicha

Doplňky pro ženicha vybírejte opět s ohledem na styl svatby. Chybět by rozhodně neměl kapesníček do saka. Ty se dnes vyrábí v nejrůznějších barvách i vzorech, a tak věříme, že určitě naleznete to pravé. Hlavním pravidlem by mělo být slazení barvy kapesníčku s kravatou.

Dalšími vhodnými doplňky mohou být:

  • Pásek nebo kšandy
  • Hodinky
  • Klobouk
  • Živá květina do saka místo kapesníčku

a další

Pokud chcete na své svatbě vypadat co nejlépe, což pravděpodobně chcete: nezapomínejte na svůj celkový vzhled. Před svatbou navštivte kadeřníka, oholte si vousy a použijte parfém. Přečíst si můžete také tipy, jak zhubnout do svatebních šatů rychle a snadno.

Oblečení po obřadu

Obřadem většina svateb nekončí. Následuje obvykle novomanželské fotografování, slavnostní oběd a v neposlední řadě večerní zábava. Pro některé novomanžele je samozřejmostí zůstat ve svatebním obleku až do brzkých ranních hodin. Jiní se raději převlékají do něčeho pohodlnějšího.

Pokud se i vy se svou ženou rozhodnete převlékat, je třeba přemýšlet i nad tím, do čeho se oblečete. Oblečení by mělo být pohodlné, zároveň by pořád mělo být jasné, kdo dnes slaví. Rozhodnout se můžete například pro stylová trička se svatební tématikou.

Závěrem

Pokud chystáte svatbu a je pro vás důležité oblečení a chcete, aby vše ladilo, pamatujte, že můžete i do pozvánek pro hosty připsat vaše přání ohledně jejich oblečení, tzv. dress code. V tom můžete například požádat, v jakých barvách si přejete, aby hosté přišli oblečeni. Zároveň můžete hostům darovat například drobné reflexní prvky. Ty se budou zvlášť hodit, pokud organizujete svatbu v blízkosti hustých dopravních uzlů!

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Obrázky:

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-dvojice-laska-lide-2253842/

Komerční sdělení.