Ian Holm - TOP 5 filmů s ním

23.06.2020
Nedávno přišla zpráva, že zemřel britský herec Ian Holm, který se neodmyslitelně vtiskl do mnoha významných filmů v žánru fantastiky. Naše topka představuje některé z nich.

Ian Holm ztvárňoval zejména vedlejší role, přesto se mu dařilo urvat si pro sebe plochu rovnou rolím hlavním. Pozornosti českého diváka možná lehce unikal, nebyl nikdy tím ryzím akčním hrdinou z plakátů, ale rolí Bilba v Pánu prstenu se definitivně zaryl do podvědomí i divákům, kterým je obsazení většinou u zádele.

Sestavení naší topky ovlivnily zejména dva faktory – film sám o sobě a výkon Iana Holma, což se ukázalo, ruku na srdce, jako vskutku těžké kritérium, protože hodnotit, kde byl skvělý a kde ještě lepší, je těžké, neřknu-li nemožné.

5. BRAZIL (1985)
Terry Gilliam již podruhé režíruje Iana Holma a s lehkostí na srdci můžeme říct, že se to opět vyplatilo. Brazil je slovy vytříbených filmových kritiků doslova hereckým koncertem a své sólo předvede právě i Ian Holm. Brazil je filmovou variací Orwellova legendárního dystopického románu nazvaného jednoduše 1984. Holm zde představuje poněkud nekompetentního vedoucího jistého úřednického aparátu, pana Kurtzmana, a je tak šéfem hlavní postavy, Sama (Jonathan Pryce). Brazil patří společně s Vládci času a Vetřelcem k britské filmové klasice. Kdo ještě neviděl, přišel vskutku o hodně.

4. VLÁDCI ČASU (1981)
Ian Holm a jeho nezapomenutelný Napoleon. Skupina trpaslíků cestuje s jistým chlapcem napříč historií, přičemž se setkávají i s rozmařilým prckem, nechvalně proslulým císařem Napoleonem. Role pro Iana Holma (165cm) jak vyšitá. Samozřejmě, že výška nebyla hlavním aspektem, pro který si ho Terry Gilliam, režisér snímku, vybral. Všichni víme, že toho žabožroutského dobyvatele zahrál na výbornou a těžko můžeme hledat lepší herecké pojetí diktátora Bonaparte.

3. PÁTÝ ELEMENT (1997)
Naprostou peckou v žánru je bezesporu snímek Pátý element Luca Bessona. A právě Ian Holm zde ztvárňuje velmi důležitou roli. Jeho Vito Cornelius, strážce jistého tajemství o příchodu Zla, je dílem komický světec, dílem akční mužík. Utká se se svými takřka bohabojnými postoji, aby čelil konečné zkáze do posledního okamžiku. Svým chováním možná i trochu zkomplikuje řekněme přímočařejší řešení problému vyloženým akčním hrdinou Corbenem Dallasem, jenž je jednou z nejlepších rolí Bruce Willise.

2. PÁN PRSTENŮ (2001)
Když přišel Pán prstenů do kin, sotva se našel někdo, kdo by zpochybnil obsazení role Bilba Pytlíka, přičemž je potřeba zmínit, že mnozí Tolkienofilové nejvíce kritizovali právě obsazení. Ty časy ale dávno minuly a dnes se stále můžeme kochat nonšalancí Holmova projevu. Z jeho Bilba ono hobití maloměšťáctví i onen zápas se zhoubnou vůlí prstenu prostě cítíte a ne že ne.

1. VETŘELEC (1979)
Nemá asi smysl vypichovat Ianovu stěžejní roli. Ale přesto. Posádka lodi Nostromo veze kromě biologicky kontaminovaného odpadu z vesmíru ještě jedno divácké překvapení. Jím se stal android Ash, který si vzal na hrb laboratorní výzkum dosud neznámé xenomorfní entity známé jako Vetřelec. Jenomže chtěl zajít trochu dál, než by se lidské posádce líbilo. Ash coby chladnokrevný (doslova) robot je náramně přesvědčivý a ne nadarmo katapultoval Iana Holma mezi elitu. Vlastně, když se dneska řekne zlý android, napadne vás především Ash. Holm, díky (třeba právě) rolím ve výše zmíněných filmech, mohl jednoho přesvědčit, že nejlépe zvládá spíše komické role. A hleďme, jeho Ash, coby takřka první významná role (ve sci-fi) je hajzl bez špetky emoce. K smíchu na něm není nic, naopak.

Bonus

NAHÝ OBĚD (1991)
K naší "pětce" vám ještě doporučujeme mrknout na film Naked Lunch. Uvidíte, že Ian Holm měl cit pro kultovní filmy. Nahý oběd totiž není výjimkou. Psychedelický a lehce hororový snímek v režii Davida Cronenberga pojednává ve své podstatě o životě amerického spisovatele Williama Burroughse (1914–1997) ve filmu zmiňovaném jako Billy Lee, a právě skvělý Ian Holm zde představuje známého britského literáta Paula Bowlese, Burroughsova přítele, ve filmu vedený jako Tom Frost. Chcete-li zažít psychedelii v přímém přenosu, dejte si jako aperitiv Nahý oběd.

- - -

Na Iana Holma zavzpomínal Michal Březina