Ekologie není sprosté slovo

16.06.2022
I když si můžete o ekologických sdruženích myslet, co chcete, faktem je, že se planeta vlivem lidského druhu mění více, než by nám bylo asi milé. A je potřeba udělat maximum k zastavení těchto jevů.

Mnoho států i soukromých společností již k planetě přistupuje daleko zodpovědněji než dříve, nicméně aby byl efekt co nejvyšší, musí se zapojit víceméně každý. Naštěstí nejde o nic složitého ani náročného.

Ekologická doprava je zdravá

Pokud se často dopravujete autem, třeba do práce, měli byste se zamyslet nad emisemi CO2, které váš motorový mazlíček dokáže během takové cesty vyprodukovat. V rámci planety nejde o nic zásadního, nicméně když se to sečte se všemi vozy v republice, vyjde z toho dosti nehezké číslo.

Chcete-li tedy omezit klimatické změny v ČR, ideálním začátkem je přesedlat z osobního auta na kolo. Kolo je zcela ekologický dopravní prostředek, který navíc dokáže utužit vaše zdraví. Cyklistika totiž patří mezi ty nejzdravější pohybové aktivity.

Máte-li auto na pojíždění do práce a ráno se vám nechce šlapat desítky kilometrů daleko, můžete zvolit kompromis, a sice elektrokolo.

I toto je pořád ještě ekologicky málo závadný prostředek, s jehož pomocí nejenže dojedete na jedno nabití daleko, ale zároveň se nebudete moci zase tak namáhat jako s běžným bicyklem. Minimálně náročnější stoupání za vás elektrokolo klidně může práci převzít. Rovinky pak zvládnete hravě sami.

Kolo ovšem není jedinou možností. Existují i autobusy, tramvaje, případně vlaky. Z těch se sice také docela dost kouří, respektive využívají ke svému chodu nemalé množství energie, avšak alespoň se s nimi přepravuje najednou velké množství lidí, takže ekologická stopa není nakonec tak velká.

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe

Za důsledky změny klimatu na světě nemohou pochopitelně pouze emise CO2, ale i jiné faktory. Proto je nezbytné neustále hledat nové způsoby, jak se změnami klimatu bojovat. Mezi takové způsoby patří i soutěž E.ON Energy Globe, které se každoročně účastní také Češi.

Komerční sdělení. FOTO: pixabay