Dejte si panáka a zkoušejte to dál, radí začínajícím autorům Michal Sirotek

12.10.2020
Michal Sirotek na tradičním grillu otázek Michala Březiny.

Michal Sirotek (nikoliv ten nechvalně proslulý výčepní z hostince U Sirotků v Liptákově) je v povědomí fanoušků sci-fi/fantasy/horror zapsán nejspíše jako zdatný ilustrátor a filmový recenzent časopisu XB-1. Jenomže Michal roztahuje své pařáty se zapletenými štětci mnohem dál. Vlastně lze o něm říci, že je jakýmsi multitvůrcem. Krom čmárání do tabletu totiž ještě zvládá ťukat do klávesnice. Na svět už přivodil několik po čertech zajímavých povídek a jednu celou knihu vydal elektronicky.

Kolik piv vytočíš denně? Mají tě Liptákovští rádi?
To si piš! Teď když máme mor, je to s hosty horší, dveře však máme pořád otevřené. Ale nezapomínejte: Do hospody jen s umytýma nohama!

Ježiš, pardon, špatná otázka. Tak vážně, jaká je tvá oblíbená tématika u psaní? A proč právě postapo?
Tenhle žánr mě bavil už od doby, kdy jsem jako capart na 486 kuchal nožem radioaktivní škorpióny ve Falloutu. Hnijící rozpadající se zombíci taky nejsou k zahození, no ne? Navíc může autor stvořit prostředí, kde se dají dobře dramatizovat situace. Já třeba žeru příběh Last of Us (myšlena jednička), to jádro vztahu ústředních hrdinů možná není příliš originální, ale skvěle napsaný a přesně to se mi zamlouvá. Ten bordel kolem, ve kterém žijí, je primárně koření. Efektivní a chutné. A když to takhle naservíruješ, máš skvělý postapo! Hodně rád mám taky kyberpunk, hororový žánr, weird, ale vlastně i syrovější thriller. Právě detektivní thriller jsem spojil s kyberpunkem ve své knize "Zresetuj mě". Důležitá informace: čtenáři se jí určitě dočkají do roku 2077 :D

Neplánuješ náhodou nějaké anti-postapo?
Co je prosím tě anti-postapo? To slyším poprvé. Momentálně pracuju na fantasy, kde jsou dva velmi atraktivní hrdinové (samozřejmě teen věku, kteří hrozně moc řeší vztahy a sex). Bude tam hodně intrik, akce a krve.... (…). OK, teď vážně. Prostě čekejte kvalitní fantasy zaměřený na charaktery a jejich vývoj, promyšlený svět a zápletku s nádechem tajemna a příchutí hororu. Ale ti hrdinové jsou fakt mladý, jen to nebude mít podobu současného young adult žánru.

V databázi tvých ilustrací najdeme většinou postavy, rozličné postavy, ženy, muže, monstra. Pozor, nečekaná otázka – která postava se ti kreslí nejlépe?
Kreslit sexy holky je fajn, stejně jako namakaný borce. Problém u sexy holek: jsou tak na oko dokonalý, že se složitě kreslí. Problém u steroidů: mají děsně moc svalů, které se složitě kreslí. Já si trošku dělám srandu, humanoidní charaktery mě obecně vždycky bavily nejvíc, a protože mám rád fantasy a sci-fi, je logický, že jsou moje kresby primárně těchto žánrů. Momentálně směřuju svou tvorbu ke coverům žánrových knih, což je super... ale když tak nad tím přemýšlím, myslím, že nejlíp by se mi kreslili koťátka a chlupatí medvídci, ale ty v mém potrfoliu nenajdete.

Docela se angažuješ i v povídkové tvorbě. Tuhle jsi dokonce nechal zhotovit audioverzi ke své povídce Chřtán, mimochodem, poslouchá se to parádně, cylindr dolů. Ale, zajímá mě, co tě k tomu vede?
Audioknihy nejsou pro každého (znám podivné jedince, co je nesnáší J), ale osobně mě na tom baví ta dramatičnost, kterou čtenář vloží do projevu. Je to prostě jiné než psaný text, pro mě jako tvůrce zábavné. Snad se to dobře poslouchá i ostatním. Mimochodem, právě jsem dokončil spolupráci s jedním týpkem, který mi načetl starší kousek – kyberpunkovou povídku Mistr, která vyšla před lety ve sborníku Mlok. Takže tramtadáááá. Oslavné trumpety a běžte si ji všichni pustit ;)

Kolik času ti trvá, než spíchneš jednoho Vikinga se sekerou v ruce?
Průměrný Ragnar mi zabere několik dílů seriálu DARK, Expanse nebo Walking dead, které mám puštěné na druhém monitoru. Ale myslím, že bych ho stihl i v čase trilogie Pána prstenů + Vetřelců + všech Matrixů. Prostě rychlovka :D Jsou to zkrátka hodiny a hodiny práce... což mi připomíná, že bych měl víc trénovat rychlost.

Sochání se náhodou věnovat nechceš?
Mám dojem, že s dlátem a kladivem bych si akorát způsobil destrukci vlastních prstů. Přenechám to zručnějším a nadanějším lidem. Ale když jsme u nějaký další činnosti, hrozně rád bych do budoucna zkoušel tvorbu kvalitních trailerů na knihy. Byť to někomu může připadat jako pitomost, hodně mě to láká.

Piješ rum? Doufám, že jo, jelikož, komu nechutná rum, tomu smrdí práce!
Jsou dny, kdy bys do mě nalil ledacos, včetně rumu. Ale největší radost bys mi udělal oroseným pivečkem nebo sklenkou whisky.

Povídku Chřtán ti namluvil kamarád. Ty už jsi nechtěl? Dřív sis je namlouval sám, jestli se nepletu. Změnil se ti snad nedejsatan hlas na fistuli?
Já teda nevím, jak ti zní tvůj vlastní hlas, ale mně ten můj dost hrozně. Možná mi nepřipomíná fistuli, ale chrochtání Vogona docela jo. Tenkrát jsem to testoval a namluvil povídku Somnus. Jednou stačilo. Jinak Chřtán nenamluvil kamarád, ale František Florián ze skupiny Fénix ProDabing. Dabují seriály i některé hry atd., které se českého dabingu nedočkaly. Oslovil jsem Františka, protože mi na jeho ukázce sedl jeho hlas a odvedl skvělou práci!

Čím by sis troufal vylepšit drink známý jako Pangalaktický megacloumák?
Melanžem z Arrakisu.

Co takhle vytížený autor jako ty dělá, když si náhodou ukradne pro sebe trochu volna?
Uvaří si kafe, hodí nohy na stůl, zapálí si cigaretu a čumí do zdi… dokud ho nenapadne nějaká další blbina (kresba nebo kniha), která mu sežere volný čas.

Prý, a možná je to hanebná pomluva, několik předních českých nakladatelů fantastiky smetlo tvůj rukopis ze stolu. Jak hodláš postupovat dál? Nevzdáš ten úporný boj, nebo zanevřeš a zkusíš vlastní cestu vydání?
Ty mě chceš nasrat, že jo? :D Původně jsem chtěl využít covidové situace a natajňačku se přikrást s pochodní k jejich opuštěným redakcím, ale pak jsem si dal panáka a nějak mě ten pyromanskej nápad přešel. Ten boj furt pokračuje a rukopis si momentálně hoví u dalšího nakladatele. Popravdě mám spíš pozitivní zkušenost. Nikdy jsem například nezažil, že by text někdo ignoroval. Odpověděli všichni. Dokonce převážně pozitivně ve smyslu obsahu… nikoli jeho prodejnosti. Nejlepší je samozřejmě to čekání. Když se ti stane, že čekáš několik měsíců a nic z toho. A pak podruhé. A potřetí… dodá ti to mnoho sebedůvěry, odhodlání a chuti do další práce (Ehm...) Ta situace se mi logicky nelíbí, ale vlastní vydání dělat nebudu. On to nakonec nějaký osvícený redaktor přijme, jen to bude prostě trvat déle, než jsem předpokládal, ale pak na tom ohromně zbohatne a ostatní budou mlčky závidět. (Ehm…)

Jakou radou bys oblažil pisálky, kteří se možná jako ty ocitli v pekle udávání rukopisů?
Dejte si panáka... nebo pět. Vybrečte se do polštáře. Rozkopejte popelnici. Proklejte Odina i Satana a zkoušejte to dál. Neúspěch si nepřipouštějte, jinak skutečně neuspějete. Ale nikdy nezapomeňte na sebereflexi. Zlepšujte se. Neustále. Držím všem autorům palce, aby jim to vyšlo! :)

Umíš zpívat?
A víš, že dřív jsem zpíval docela dost. Hrával jsem na kytaru, a když se scházela partička, hráli jsme různý odrhovačky. Hulákali jsme Nirvanu, Red Hoty, Nohavicu a podobný věci. Byla to sranda…, dokud nás nevykopli poldové kvůli rušení nočního klidu.

No dobrá, tak tedy závěrem, díky za podnětný rozhovor, a ještě tě poprosím, zda bys zde nezanechal vzkaz spoře oděným fanynkám báječného sci-fi světa Vanili.cz.
Spodní prádlo není nutné, ale nezapomínejte na roušky!

- - -

Michala Sirotka k odpovědím na kus sýra nalákal Michal Březina

V rámci rozhovoru přikládáme ještě odkaz, kde si třeba můžete v klidu prohlédnout Michalovu zajímavou výtvarnou tvorbu: ZDE. Nebo poslechnout ZDE.