Chcete se cítit jako samurajský bojovník? Pak by vám neměla chybět kvalitní katana

26.02.2021
Japonsko je v současné době symbolem technického pokroku, má však také dlouhou a bohatou historii. Japonská kultura je pro našince i obyvatele dalších zemí západního světa přitom exotická a do značné míry dokonce zahalená závojem tajemna.

Orientální zvyky, literatura, malířství, hudba i filosofie a náboženství obecně vycházejí z výrazně odlišných kořenů. A právě císařství zabírající území několika ostrovů ve východní části asijského kontinentu se navíc v různých etapách svých dějin chránilo před vnějšími vlivy pečlivou izolací od zbytku světa.

Kdo byl opravdový samurajský bojovník?

Samuraj byl bojovník ve službách pána, často přímo císaře. Samurajové tvořili početnou vrstvu obyvatelstva; odhaduje se, že jejich počet odpovídal zhruba deseti procentům z celkové populace. Samurajové byli udatní bojovníci, kteří na důkaz svých úspěchů v boji uřezávali hlavy nepřátel. A za největší pohanu považovali nechat se zajmout. V takových případech raději dobrovolně spáchali seppuku, nezřídka i žádali věznitele, aby jim odchod ze světa sebevraždou provedenou rozpáráním břicha umožnil. Samurajové se navíc nevěnovali jen umění boje; mezi jejich dovednosti patřilo i skvělé zvládnutí čajového obřadu, ikebany a skládání poezie. Historie samurajů se psala od 12. až do konce 19. století.

Jaká je ta pravá zbraň pro samurajského bojovníka? Katana, wakizashi i tanto

Každý, koho zajímají japonské dějiny, zajisté zná obrázky a fotografie samurajů v charakteristických zbrojích. V České republice se najdou i příznivci šermu, kteří se specializují právě na rekonstrukce samurajského způsobu boje i života. A mnozí další se v rámci zdokonalování fyzické kondice rozhodli právě pro šerm založený na technikách pocházejících ze Země vycházejícího slunce. K jejich výbavě pak neodmyslitelně patří samurajský meč. Mezi nejoblíbenější samurajské meče patří katana a wakizashi, spolu s nimi nosil samuraj i dýku zvanou tanto.

Komerční sdělení. Image by press and from Pixabay