Bojový anděl Alita dobyl česká kina. A jaké to vlastně bylo?

25.07.2019
Recenze snímku, který se právem stal vlhkým snem milovníků opulentní sci-fi

Českými kiny nedávno proletěl trikově atraktivní sci-fi film Alita: bojový anděl. Na svědomí má Alitu zkušený režisér Robert Rodriguez, který svět filmu ohromil amatérským snímkem El Mariachi, a ke kterému se ve své tvorbě neustále v jistém smyslu vrací (Desperado, Tenkrát v Mexiku, Machete, Machete zabíjí). Tentokrát však přichází se snímkem ze zcela jiného soudku, ze soudku umění (komerčního).

Nastíní nám svět neveselé budoucnosti, kde zkolabovala kompletní infrastruktura tak, jak ji známe, lidstvo přežívá jen v torzech měst, která spíše připomínají cyberpunkové skládky.

Nad jedním městem však ve vzduchu plove ještě jedno město a tam je život lepší a prémie tam berou vyšší, vyššííí, VYŠŠÍ! Nás však čeká dobrodružství dole, v zaplivaných uličkách a pokoutných barech.

Doktor Ido se živí jako celkem schopný chirurg, specialista na kyberprotetika, a prochází ve volném čase skládky, zda v odpadu z nebeského City nespadlo něco k užitku. Doma si pak z nalezených komponent staví jakousi náhradu za svou zemřelou dcerku. Osud tomu chtěl a Ido si sestaví Alitu.

Alita je dívka jako lusk, jenom oči má jako nakreslený kocour. Brzy se ovšem ukáže, že má výjimečné bojové schopnosti, vlastně se toho ukáže mnohem víc a má to co dočinění s invazí z Marsu, která tak může za ten marast, v jakém se lidé ocitají.

Film je natočen podle známého japonského manga komiksu Gunnm, který u nás vydalo Nakladatelství Crew.

Celkový dojem je v každém případě: spokojenost. Vizuál je ohromující, Rodriguezovic Rob vás přenese do parádních exteriérů cyberpunkového města, vezme vás na závody androidů a prožene vás po střechách futuristických domů až na tažné lano nebeského města. Příběh sviští jako Alita na hyperkolečkových bruslích a vás už pak jen čeká zklamání, že si teď budete muset nějaký ten čtvrtek počkat na další díl.

HODNOCENÍ: 9/10

ALITA: BATTLE ANGEL
Režie: Robert Rodriguez
Předloha: Jukito Kiširo
Scénář: James Cameron, Laeta Kalogridis, Robert Rodriguez
Obsazení: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly, Keean Johnson

- - -

Napsal Michal Březina

Zdroj obrázku: Facebook.com/cinemart.cz