Archivní víno – kouzlo, jemuž můžete podlehnout

26.04.2022
Všichni víme, že když něco zraje jako víno, je to známka té nejvyšší kvality.

Jak ale poznat skutečně kvalitní archivní kousky, do kterých se vyplatí investovat? Poradíme vám, na které ročníky se zaměřit a na jakého prodejce se obrátit.

Skvělé archivní víno 1983

Pokud máte rádi víno, ale nejste takoví znalci, určitě si nechte s koupí poradit od profesionála. Jen ten se vyzná ve vinicích, což je podstatné, protože archivní vína silně odrážejí charakter místa, kde rostly hrozny použité na výrobu moku. Samozřejmě je nejlepší vsadit na vyhlášené vinařské oblasti. Dobré je se řídit kvalitu ročníku. Stejná vína mohou totiž chutnat napříč ročníky odlišně, jak se říká, někdy se ročník povede, jindy už ne tak zcela. Co takhle archivní víno 1983? Experto doporučují degustovat vína z méně známých apelací (Saint-Émilion, Graves či Margaux).Odkloňte se kousek od ročníku a mrkněte ještě na rok 1984, protože v tomto roce zasáhl oblast Bordeaux historicky první cyklón, hurikán Hortense. Tehdy nebyla sklizeň tak bohatá, o to jsou ovšem vína vzácnější.

Excelentní archivní víno 1990

Sladká dezertní vína. V takovém duchu se nesla 90. léta. Už archivní víno 1990 tak může patřit mezi skvosty vaší sbírky. Narodili jste se v tomto roce? Nebo někdo vám blízký? Je to ideální dárek. Mezi osvědčené typy patří vína z oblastí Sauternes a Bordeaux a vynikající je i německý sladký Riesling. Rovněž vaši pozornost ještě natočíme k dalšímu ročníku, v roce 1992 se řada evropských vinic musela popasovat s deštivým počasím a plísní, takže vína z této doby jsou hodně vzácná. Například věhlasný producent z Piemontu se rozhodl svá vína neuvést na trh. Velkou nabídku skvostných archivních vín najdete v nabídce eshopu Wineme, kde si můžete koupit něco pro sebe i nápaditý dárek pro někoho jiného.

Komerční sdělení. Fotka od Wokandapix z Pixabay