Antologie hororových povídek z 19. století s názvem V říši mrtvých

27.10.2023
V antologii vás čeká 43 strašidelných příběhů české literatury 19. století. Všechny spojuje mysterium smrti a věci s ním spojené: svět nemocnic, blázinců, piteven, mučíren, márnic a hřbitovů, šeptání umírajících, výkřiky a vzdechy mučených, ďábelský smích nemrtvých, duchové, vraždy a šílenství.

V roce 2021 vydalo nakladatelství Golden Dog sbírku Umrlčí věnec, která obsahovala hororové balady ze 2. poloviny 19. století. V mapování tradice českého hororu chce nakladatelství pokračovat a děje se tak knihou V říši mrtvých, která se opět vrací do 19. století, ale tentokrát se zaměřuje na prózu.

Záměrem sestavitele bylo představit co nejpestřejší výběr temných příběhů české literatury 19. století. Naleznete v nich jak fantastické, tak čistě reálné zlo. Žánrově se jedná o protipověrečné texty, klasické povídky, báje a pověsti, pohádky a také parodie na "hrůzostrašný škvár", který si brali na paškál mnozí tehdejší mravokárci. Jejich soudobou recepci sice může poněkud komplikovat archaický jazyk, pomalejší spád děje nebo podrobnější popisy, zato vás zcela jistě odmění nezaměnitelným kouzlem dávno zašlých časů.

V knize V říši mrtvých naleznete mimo jiné povídky těchto autorů: Jakub Arbes, Svatopluk Čech, Karel Jaromír Erben, Václav Rodomil Kramerius, Alois Mrštík, Jan Neruda a Ladislav Stroupežnický.

Knihu Umrlčí věnec dávali dohromady Petr Boček a Honza Vojtíšek a je to právě Petr Boček, který se opět ponořil do archivů a sebral povídky, které jsou nakonec součástí knihy V říši mrtvých. Přesvědčte se i vy, že český horor má dlouhou tradici a je jedno, jak se těm příběhům kdysi říkalo. Tohle jsou povídky, které měly čtenáře postrašit.

V říši mrtvých je na trhu od 13. listopadu 2021. 

Odkaz pro objednání knihy: https://www.goldendog.cz/produkt/v-risi-mrtvych/ 

Zdroj textu a fotografie: nakladatelství Golden Dog