UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Cesta za miliardou hvězd

Premiéra jedinečného filmu se konala 1. 7. 2014 v plzeňském Techmania Science Center. Rezervace vstupenek najdete na stránce rezervačního systému 3D Planetária.

2014CESTA ZA MILIARDOU HVĚZD
Produkce Evropská vesmírná agentura (ESA)
Žánr vesmírné dobrodružství, vzdělávací film
Video
Obsah Objevte příběh, který odhaluje tajemství naší Galaxie, tajemství miliardy hvězd. Nová vesmírná mise pátrá po počátcích Mléčné dráhy. Jak vznikala? Jaký je původ jmen souhvězdí, mýtů a ság? Podívejte se na příběh o zkoumání nezměrných vzdáleností mezi hvězdami, nebulami a galaxiemi, na příběh o hledání počátků naší vlastní historie.

„Loni v prosinci byla do vesmíru vypuštěna sonda GAIA, jejíž měření pohybů hvězd bude mít v nejbližších letech na naše poznávání vesmíru obrovský dopad. Právě teď krouží GAIA kolem Země a pokouší se postupně zaměřit až miliardu hvězd – a právě o tom film pojednává“, vysvětluje Tomáš Meiser, astronom z Techmanie.

V naší Galaxii se nachází zhruba sto miliard hvězd. Sonda GAIA se snaží zaměřit statistický vzorek, jedno procento, tedy jednu miliardu z nich. Soustředí se přitom na hvězdy, které jsou k nám nejblíže, nebo jsou nejzářivější. „Tento projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) navazuje na činnost sondy Hipparcus, která měřila hvězdné paralaxy a vlastní pohyby hvězd. Jeho výstupem bude jakási 4D mapa části Mléčné dráhy. Těmi čtyřmi rozměry jsou délka, šířka, hloubka a také čas: GAIA totiž zaměří polohu hvězd hned dvakrát, a protože se objekty ve vesmíru pohybují, zjistí také rychlost a to, jakým směrem se hvězdy pohybují“, dodává Tomáš Meiser.
Kino www.techmania.cz
Zajímavost! Techmania Science Center v Plzni je první 3D Planetárium v České republice. Bylo otevřeno 4. listopadu 2013. Vanili.cz je scifi partnerem Techmania Science Center!