UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Žlutá je barva naše. Žlutá je barva Rváčova

Žlutá je barva naše. Žlutá je barva Rváčova
02.03.2021

V komiksovém románu Rváčov nahlédneme do historie Vontů.

Komiksový román Rváčov, který vydalo nakladatelství Lipnik, je pro mě spíš reminiscencí vzpomínek na mládí než regulérní knihou. Období kolem roku 1984 jsem trávil stejně jako mnozí jiní pobíháním po uličkách Starého města se žlutým špendlíkem v klopě, takže to, o čem kniha vypráví, jsem z části zažil na vlastní kůži.

Příběh novodobých Vontů, kteří prožívají v uličkách Města své velké dobrodružství a pátrají po tajemství ukrytém nejen pod jeho dlažbou, se prolíná s příběhy Vontů z let tuhé normalizace. To je rozhodně pěkný nápad, navíc šikovně poskládaný tak, že nenechá čtenáře vydechnout. Celá „detektivní zápletka“ je hodně zajímavá a propojení minulosti a současnosti je povedené. Přitom autoři zdaleka nepověděli všechno a nechávají si otevřená vrátka pro pokračování. Zároveň je kniha (především díky vzpomínkám jednoho z pamětníků, který autorům pomáhal jako konzultant) poměrně věrným vylíčením toho, jak Vonstské hnutí v letech pozdního socialismu fungovalo a jaký vztah měli jeho členové k Jaroslavu Foglarovi. Potud nemám výhrady. Ba naopak tleskám. Tedy Džinan Baban si dle mého tu Cenu Muriel za nejlepší scénář rozhodně zaslouží.

Větší problém vidím v samotné formě vyprávění. Autoři totiž pro svůj příběh zvolili komiks a nejsem si jist, jestli to byla nejsprávnější volba. Výtvarné stránky se ujal Richard Fischer. A s jeho kresbou se budou čtenáři horko těžko sžívat. Chaotická a dost nepřehledná šrafovaná kresba jednomu k pěknému zážitku z komiksu moc nepomáhá. Stejně tak detaily obličejů nejsou moc dobré, a jednotliví hrdinové si jsou často k nerozeznání podobní. Na druhou stranu však jeho kresba nepostrádá silnou dynamiku a velký formát jí rozhodně svědčí. Nejvíce však vyniká v celcích, jako jsou například pohledy na město. Ve finále tak ze slabšího průměru trčí vzhůru k nebi jako špička věže kostela Svatého Jakuba především vnitřní strana přebalu, která je vlastně velice povedenou mapou Města.

Knize a pochopení dobových kulis i historických souvislostí pak pomáhá volně vložený slovníček pojmů. To je rozhodně dobrý nápad. Zejména mladší čtenáři se díky němu v příbězích lépe zorientují.

Sečteno a podtrženo: jako raritní kousek pro ctitele Jaroslava Foglara či Vonty všech generací může Rváčov představovat hezké obohacení sbírky. Pokud by však měl zaujmout mladé čtenáře, nezasažené Foglarovou Stínadelskou trilogií a konkurovat dejme tomu takové Prašině, museli by autoři zvolit jinou formu vyprávění.

Takhle nejspíš Rváčov i přes své nesporné kvality zůstane jen poctou Vonstskému hnutí, a to mi přijde docela škoda.

Hodnocení 70%

Jan Procházka

 

Žánr

DobrodružnéLiteratura českáPro děti a mládež

Vydáno

2020, Lipnik

 

Počet stran

176

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Richard Fischer
Scénář: Džinan Baban

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-905679-9-3

IMAGE:
IMAGE:Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.