banner
banner

Omar El Akkad - Americká válka

Omar El Akkad - Americká válka
10.04.2019
Omar El Akkad - Americká válka

„War. War never changes.“

Píše se rok 2075 a zatímco tam venku doznívá druhá americká občanská válka, šestiletá Sarat a její sourozenci Dana a Simon Chestnutovi prožívají se svými rodiči relativně šťastné dětství v kontejneru z vlnitého plechu na břehu Mississippi. A to i navzdory tomu, že vedrem a orkány zužovaná Louisiana je z velké části pod vodou. Amerika už není, co bývala. Moře pohltilo pobřežní města. Spojené státy Americké poté zakázaly používání fosilních paliv a většina jižanských států vyhlásila nezávislost. Po krvavém masakru ve Východním Texasu a pogromu v Jižní Karolíně nastala patová situace. Zdánlivý klid zbraní však i nadále narušují na jedné straně povstalci ze Svobodného Jižanského státu, kteří organizují záškodnické útoky na pozice nepřátelské armády, a na straně druhé seveřanské bojové drony útočící bez rozdílu jak na rebely, tak na neozbrojené civilisty. Přes to všechno si Sarat a její sourozenci užívají relativního klidu. To se však změní v den, kdy při atentátu zemře jejich otec.

„Seveřani nejsme, protože pocházíme z Jihu, a Jižani nejsme, protože jsme se chtěli stěhovat na sever. Tak mi povězte, kdo jsme. To mi povězte.“

Jakožto rodina válečného hrdiny jsou sourozenci Chestnutovi i se svou matkou přesunuti do tábora pro vysídlence – Camp Patience. Právě zde o pět let později potká dvanáctiletá Sarat mentora, který jí ukáže nejen to, že svět není jen občanskou válkou rozvrácená Amerika. Toto přátelství (a je to opravdu přátelství?) změní mladé Sarat nejen pohled na svět, ale i celý život. Protože žádný jiný voják není tak výkonný a chladně nebojácný jako dítě zlomené v raném věku.“ Sarat se vydává na cestu a její stopa v této válce bude krvavá.

„Tohle není příběh o válce. Je to příběh o troskách.“

Civilně pojaté vyprávění je proloženo několika „úředními záznamy“, které nejen že dodávají celému příběhu na autentičnosti, ale především perfektně dokreslují pozadí celého konfliktu. Možná působí z počátku trochu rušivě, ale po dočtení knihy si čtenář uvědomí, jak přesně do celé mozaiky Americké války zapadají. A se střídáním různých vypravěčských postupů je to v této knize úplně stejné. Po přečtení prologu a první kapitoly si čtenář řekne, že se autor asi zbláznil. „Proboha, střídat ich a er formu!“ Jenže ani tohle není pouhá autorova manýra, ale slouží to samotnému vyprávění. Ovšem síla této knihy není ani tak v autorově spisovatelském umu, jako spíše v poselství, které přináší.

Ačkoli se to podle jména nezdá, autor Americké války je kanadský novinář, mezi jehož nejvýraznější texty patří články o procesech na Guantanámu a válce v Afghánistánu. Je tedy evidentní, že přestože je román o druhé americké občanské válce jeho prvotinou, má k tématu blízko a nic si nepotřeboval vycucávat z prstu. Možná proto je jeho román nejen realisticky podaným postapo příběhem, ale především silným mementem pro naši blahobytem ukolébanou generaci.

Je vidět, že v brněnském nakladatelství Host mají skvělý cit pro zajímavé tituly.

Hodnocení: 80% Jan Procházka

Orig. název: American War (2017)
Žánr: Literatura světováVálečnéSci-fi
Vydáno: 2019, Host
Počet stran: 360
Překlad: Pavel Bakič
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7577-785-0Kam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Odvážné fotogalerie a košilaté rozhovory najdete v sekci EroTotem. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Hledáte zábavu na firemní after party? Vyzkoušejte stand up vystoupení tzv. na stojáka Košilatá one man show!

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

Doporučujeme

IMAGE:

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit