UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nimona vám převrátí život naruby!

Nimona vám převrátí život naruby!
24.08.2020

Recenze na nový komiks od nakladatelství Paseka

Ještě dřív, než vznikly kultovní Záleskautky, vytvořila studentka Maryland College of Art - Noelle Stevensonová příběh Nimona. Jako webkomiks ji Noelle od roku 2012 publikovala na Tumbru a od začátku ji považovala za experimentální záležitost. V roce 2015 vyšla knižně. Od té doby figurovala Nimona například ve výběru 100 nejlepších komiksů dekády. Získala také prestižní Cenu Willa Eisnera.

 Za devatero horami a devatero řekami se rozkládá království, v němž každý hraje svou roli, jak nejlépe dovede a s kartami které mu osud rozdal. Bývalý rytíř Temnotaj Ballister, se pokouší být čestným padouchem, jak to jen jde. To, že se snaží při svých soubojích se svými bývalými kolegy neutrácet zbytečně životy nevinných občanů království, mu v tom nijak zvlášť nepomáhá. Navíc proti tomuhle superpadouchovi s mechanickou rukou stojí zářivá hvězda hrdinského nebe Ambrosius Zlatobříšek. Tím pádem je Temnotaj vždy tím, kdo je o krok pozadu. Ballister je miláčkem davů a ředitelka Instutu hrdinství má čas na to udržovat králův mír v celé zemi. Vše se však změní ve chvíli, kdy se v Ballisterově laboratoři zjeví dívka Nimona a nabídne mu své služby. Po té co Temnotaj zjistí, že se jeho nová pobočnice umí proměnit prakticky v kohokoliv a cokoliv člověkem počínaje, drakem konče, začne Ballister vymýšlet plán, jak nad Istitutem konečně zvítězit. Jenže vše je mnohem složitější, než se na první pohled zdá a cesta k odhalení pravdy o sobě, Institutu a vlastně i o ztrátě svého nejlepšího přítele bude pro Temnotaje plná soubojů a to nejen těch na meče a lasery.

Stevensonové byl inspirací pro postavu Nimony cosplay, při němž dávala vždy přednost mužským charakterům, než ženským. Proto chtěla stvořit ženskou postavu, která by byla větším drsňákem, než její mužské protějšky. Autorka sama pak popisuje svou knihu, jako „grafický román o novém asistentovi člověka, který se nestará o svého bývalého přítele.“

Vznikl tak příběh se silnou hrdinkou, ve kterém vztahy a emoce postav fungují na výbornou a vám na nich bude záležet. Přitom v něm není nouze o akci, dějové zvraty a pořádnou zápletku. Tu buduje Stevensonová pozvolna. Příkladem budiž prvních pět kapitol, v nichž ukazuje rozdíl mezi Nimonou a Temnotajem a to především v jejich pohledu na to, co má dělat správný superpadouch. Teprve potom začíná vyprávět příběh o spiknutí proti darebácké instituci. Nimona nabourává zažité stereotypy žánru fantasy a to třeba i tím že technologie v tomhle fantasy světě fungují a netrčí z něj jako laserový meč ze zad krále Artuše.

Protože Nimona původně vznikla jako webkomiks, je po grafické stránce mnohem přehlednější a jednoduší, než výše zmíněně Záleskautky.  Panely jsou na stránce vždy pečlivě ohraničeny a přehledně rozloženy. Jen málo kdy se stane, že by jeden přesahoval do druhého. Kresba postav je velice jednoduchá, ale to není na škodu. Navíc jsou kresby hrdinů stylizované do podoby postav z Tapisérie z Bayeux, což k fantasy příběhu perfektně pasuje.

Nakladatelství Paseka je pověstné péčí o své knihy. Také Nimona je vypravena v pevné vazbě a desky i hřbet zdobí plastické vlysy. Ovšem kniha by si zasloužila větší formát a to hlavně kvůli textům v bublinách.  Především delší dialogy se mi špatně četly. Zkrátka občas to chtělo větší font, ale ten ve fomátu 155 x 235 mm použít nešlo.

Hodnocení: 86%

Jan Procházka

Noelle Stevensonová: Nimona

Počet stran: 272
Formát: 155 × 235 mm
Vazba: vázaná
Tisk: barevný

Vydavatel:

Paseka

Žánry:

Dětské , Akční a dobrodružné

Sekce:

Novinky

Scénář:

Noelle Stevensonová

Kresba:

Noelle Stevensonová

Překlad:

Martina Knápková

Redakce:

Lukáš Růžička

Lettering:

Eva Nečasová

https://www.paseka.cz/noelle-stevensonova-nimona/produkt-5282/Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.