banner
banner

Recenze pilotu Nightflyers

Recenze pilotu Nightflyers
14.12.2018
Recenze pilotu Nightflyers

Přečtěte si recenzi seriálové novinky stanice Syfy od Michala Sirotka!

V chodbách, kde nefunguje gravitace, se žena v zakrvácených šatech snaží dostat k vysílačce a poslat lidem na Zemi varovnou zprávu...

Temnotou vesmíru letí strom... pak narazí do konstrukce obrovské lodi. Ta se bezvládně vznáší mezi troskami prázdnoty kosmu. V chodbách, kde nefunguje gravitace, se žena v zakrvácených šatech snaží dostat k vysílačce a poslat lidem na Zemi varovnou zprávu...

Že vám to něco připomíná? Není divu... Vetřelec, Horizont událostí, ale také Psycho, Osvícení a další duchařiny, co vás napadnou... už si rozumíme? Na rovinu: Nightflyers přináší minimum originality, ale fanoušky sci-fi a hororu, by měl upokojit - úderností, atmosférou i přítomností gore. Tohle pro děti není... :)

Píše se rok 2093, lidstvo neupustilo od své selfiš-vylízanosti, takže globálně prakticky zdevastovalo Zemi. Množství nemocí a další problémy se vymykají kontrole. Astrofyzik Karl D’Branin vidí naději u mimozemské civilizace, o jejíž existenci lidstvo ví už pár let. Dosud ufony nedokázali kontaktovat a nevypadá to, že by je vůbec lidé zajímali. Cizokrajné technologie by však mohly zabránit úpadku člověčenstva, proto je vypravena loď Nightflyers s novým cílem: kontaktovat mimozemské plavidlo, které prolétá Sluneční soustavou.

Aby Karl zvýšil šanci na kontakt, bere na palubu i mocného avšak nebezpečného telepata Thalea. Ten si však při špatné náladě dokáže pohrávat i s myslí posádky a to dost drsným způsobem. Jeho přítomnost znervózňuje řadu lidí a motiv civilní války je jedním z nejpodstatnějších v ději. Aby Thale moc nezlobil, stará se o něj psychiatrička Dr. Aghata Matheson, která ho zná od dětství. Posádku dále tvoří skeptický biolog Rowan, IT expertka Lommie protkaná kybernetikou a Melantha – osoba geneticky upravená pro vesmírné lety.

Kolem seriálové novinky stanice Syfy se hodně namluvilo ještě před premiérou, především kvůli předloze napsané G.R.R. Martinem. Dost lidí doufalo ve „vesmírné Hry o trůny“. Tento blud je dobré rychle opustit. Nightflyers je přesně tím, co předvede v prvním minutách. Proč by to ale mělo vadit, když je to uděláno dobře? Postavy působí živě (psychiatrička je sympatická ženská, telepat děsivý a nepředvídatelný, tajnůstkářský kapitán přinejmenším zvláštní...), atmosféra (nejen ta hororová) je slušná a triky na TV produkci snesitelné (zhruba úroveň Expanze). Tempo funguje a nabalované otazníky se postarají o udržení pozornosti. Nejdůležitější otázkou zůstává: kdo jsou oni mimozemšťané? Jak vypadají? Jaké mají cíle? A co se děje s lodí, jejíž start je od začátku komplikovaný?

Občas děj utíká kupředu zbytečně rychle a universum by si zasloužilo větší péči a propracovanost. Najdeme tu povinnou sexuální scénu a béčkové lekačky, které ne vždy fungují. Přesto mohl být Nightflyers pouhou primitivní krvárnou (což částečně je), ale tady půjde o víc a to kvituji. Telepat dává příběhu zajímavý rozměr a možnosti vývoje jsou s ohledem na námět veliké. Tak uvidíme.

Verdikt: 75 %  Michal SirotekKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit