UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Lehce problematičtí Anansiho chlapci

Lehce problematičtí Anansiho chlapci
05.08.2020

Spinn-off Amerických bohů v produkci audio vydavatelství Tympanum (recenze)

Všechny příběhy kdysi dávno patřily Tygrovi. Všechny příběhy a s nimi i svět. Ten byl krutý a zlý, plný strachu a nenávisti, protože si to tak přál. Jenže potom všechny příběhy Tygrovi ukradl pavoučí bůh Anansi. Ano, přesně ten Anansi, nebo Nansi, který má moc nad jmény. Když ten vám dá jméno, nikdo vám ho neodpáře. Stejně jako Tlustému Charliemu.

Tohle je příběh o tom, jak vznikají bohové a také o rodině, lásce a smrti. Proč? Protože bůh Anansi je mrtev a jeho syn Charlie se s pomocí svého nečekaně nalezeného bratra Spidera musí vypořádat nejen s otcovou smrtí, ale také se svou snoubenkou Rosie, policií a spoustou, spoustou nepříjemností. Ale nebojte se, je to mnohem veselejší čtení než Američtí bohové.  Ani se nedivím, že rok po svém vydání v autorově domovině získala kniha hned několik cen, včetně Ceny Akademie SFFH v kategorii fantasy a horor.

U nás její audioverzi vydalo (stejně jako autorovy knihy Nikdykde, Koralina či Američtí bohové) audio vydavatelství Tympanum. Pod režijní taktovkou Aleaxndry Bauerové (Nikdykde) usedl do narátorského křesla Michal Isteník. A byť jsem jeho jméno zaregistroval pouze na dalších dvou titulech, musím předeslat, že se mi jeho projev líbil o tygří chlup více, než čtení Kajetána Písařovice v audioknize Američtí bohové.

Isteník jakožto vypravěč zvolil lehce ironický tón hlasu, který se k takové veselé taškařici jako jsou Anansiho chlapci perfektně hodí. Právě v roli vypravěče je excelentní a podvědomě mi připomněl Vojtu Dyka a jím fenomenálně načtenou povídku Onehand Jack.

Problematičtější jsou však v jeho podání samotní hrdinové a antihrdinové příběhu. Tlustého Charlieho a jeho bratra Spidera od sebe odlišil tak, že je posluchač za všech okolností rozezná. Dokonce i lehce pisklavý hlásek se k jejich otci Anansimu náramně hodí. Ba i stará paní Higglerová a její dvě přítelkyně (paní Dunwiddyová a paní Bustamantová) jsou v jeho podání skvělé. O zvířatech všech druhů a Tomově šéfovi Grahamu Coatsovi ani nemluvě.

Problém však vidím v ženských hrdinkách (které ovšem hrají v trampotách Tlustého Charlieho podstatnou roli). Ať už jde o hrdinovu snoubenku Rose, či její matku, nebo dívku Daisy, jenž vtrhne do Tomova života, jsou jejich hlasy trochu moc upištěné a ukničené. Bohužel přirozeně nezní ani Maeve Livingstonová, která má v příběhu také nezanedbatelnou roli. Jako by narátorovi nedělaly problémy staré ženy a zvířata, ale mladé dívky či ženy středního věku ano. Je to škoda. Kdyby těch několik ženských postav načetla šikovná narátorka, mohli mít Anansiho chlapci problém jen s nástrahami, které pro ně Neil Gaiman vymyslel. Přesto si myslím, že je tato audiokniha o dost povedenější, než Američtí bohové. Svůj podíl na tom má také skvělý hudební doprovod, jehož autorem je Mario Buzzi.

Hodnocení: 89%

Formát:MP3 ke stažení

 

https://www.tympanum.cz/detail/tbooks-590958-anansiho-chlapci

https://audioteka.com/cz/audiobook/anansiho-chlapciKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.