Jak hluboko se vám může zaseknout do uší parní valaška?

Jak hluboko se vám může zaseknout do uší parní valaška?
04.06.2019

Neuvěřitelná dobrodružství Juraje Jánošíka na souši, moři i v ložnicích krásných dam, tentokrát v audioknize z produkce Tympanum

O knize Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu jsem psal nedávno. Takže k obsahu jen ve stručnosti. Příběh udatného bojovníka a skvělého milovníka Jánošíka je vtipnou akční jednohubkou, která oplývá nejen akcí a humorem, ale především květnatým jazykem. To ji předurčuje k převedení do podoby audioknihy více, než mnoha set stránkové tituly.

Knihu jsem četl poměrně nedávno a opravdu skvěle jsem se při jejím čtení bavil. Byl jsem tedy zvědav, jak si s jejím převedením do zvukové podoby poradili režisér Josef Kačmarčík, herec Ladislav Hampl a hudební skladatel Dominik Svoboda.

Hamplův příjemný hlas se k roli vypravěče (protože vševědoucí vypravěč je tím, kdo nás celým příběhem provází) velmi hodí. Nejen že se příjemně poslouchá, ale jeho jemně ironický tón hlasu sedne k tomuto nadsázkou sršícímu příběhu dokonale. Místy to zní, jako by průvodce na hradě vyprávěl peprné historky ze života místní honorace a při tom se usmíval pod vousy, protože ví, že to sice nejsou všechno historicky hodnověrné informace, ale bez nich by byl výklad holá, i když přesná nuda. Ovšem Jánošík není jen o vypravěči, ale také o postavách, které mluví přímou řečí. A to je trošku kámen úrazu. Mužské party Hampl zvládá skvěle a je jedno, jestli zrovna mluví mladý Jánošík, umírající drak nebo třeba francouzský šéfkuchař. Tady si narátor vede skvěle a s jistotou zkušeného borce. Ovšem jeho slabinou (stejně jako Jánošíkovou) jsou ženy. Tedy ne, že by se nesnažil. Hraběnka Nádašdyová syčí v jeho podání jako zmije opravdu skvěle. Ale u ostatních ženských postav často sklouzává do fistule, což nezní moc dobře. Naštěstí toho dámy moc nenamluví a většinou rychle padnou bez dlouhých řečí do Jurajova náručí.

O hudební doprovod se postaral mladý a šikovný hudební skladatel Dominik Svoboda. Obdivovatel filmové hudby a člen Filmové filharmonie i Pražského filmového orchestru zvolil pro Jánošíka hudební doprovod doslova filmový. Jásavý a břeskný zvuk skladeb filmového orchestru připomíná variace na hudbu Johna Williamse. (Já v nich slyšel vzdáleně Raiders March a Imperial March.) Přitom jsou ale Svobodovy melodie originální a k období, v němž se Jánošíkův příběh odehrává, se hodí.

Sečteno a podtrženo, audiokniha Juraj Jánošík je takřka brilantní jednohubkou, které chybí k dokonalosti jen pramálo. A musím přiznat, že se k ní rád ještě několikrát vrátím, tak hluboko se mi zasekla do uší.

Jan Procházka

Hodnocení: 85%

Autor: Svetozár Olovrant
Čte: Ladislav Hampl
Režie: Josef Kačmarčík
Stopáž: 1 mp3 CD /
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: květen 2019
Vydalo: TympanumKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny. Pokud vás zajímají úspěšné projekty a hledáte články o inspirativních či slavných osobnostech, doporučujeme vám navštívit stránku JsmeUspesni.cz.