banner
banner

JABLKO - SKRYTÉ ZLO

JABLKO - SKRYTÉ ZLO
22.06.2018
JABLKO - SKRYTÉ ZLO

Fejeton Quynh Trang "Míša" Nguyenové.

Uprostřed letního dne v autobuse směr Brno si leckterý pasažér vytahuje sluchátka, aby si pustil hudbu ze svého telefonu a nerušil tím ostatní. Patřím mezi ně jako cestující s obrovskými sluchátky na hlavě, díky čemuž nevnímám svět. V půlce cesty má spolujezdkyně nepochopila introvertní symbol á la nasazená sluchátka a bodla mě svým nehtem do ruky.
“Nemáš nabíječku?”
Já, podrážděná nutností sociální interakce, jsem nasadila milý úsměv a začala ve své tašce hledat onu nabíječku. Po minutě usilovného hrabání, nabodnutí na něco ostrého a zamotání se do sáčku od svačiny, úspěšně vytahuji nabíjecí kabel a podávám jí ho.
“To není na ajfouny, tak nic, no,” pronese povýšeně a moje první myšlenka je, no, trhni si. Pokrčila jsem ale jen rameny a začala pozorovat rozdíly mezi námi. Ona má upravené a křiklavě růžové nehty, boty, za které bych si s klidem koupila celý tenhle autobus a kabelku od návrháře s nevyslovitelným jménem.
Čím se od sebe ale lišíme dál, jestliže pomineme věk, výšku, barvu vlasů a očí, hodnotu IQ a mateřská znaménka? Odpovědí je malé “ukouslé” jablko na zadní straně jejího “smartfounu”. A to, že moje nabíječka jí není dost dobrá.
Toto světoznámé nejmenované logo ovládá velkou část trhu s elektronikou a existují lidé natolik “oddaní” této značce, že si na ní zakládají svou kariéru například ve formě videí, kdy nakupují a nakupují, aby následně podrobili přístroje zkoušce volného pádu z pátého patra nebo je zamrazili v limonádě. Myslím, že stovky videí volně přístupných na internetu odkazují na jeden skrytý fakt. Jablko znovu útočí.
Již před několika staletími se v jedné knize s názvem Bible člověk zmiňuje o jakémsi “prvotním hříchu”, kdy Eva s Adamem měla kousek hádejte čeho? No, jablka samozřejmě!
Znovu zde vidíme, jak plod jabloně ovlivňuje lidskou mysl a inteligenci. Upřímně, viděli jste někdy někdo mluvícího hada? Co když Eva byla obyčejná žena, která uprostřed letního dne viděla krásné, červené a šťavnaté jablko a zrovna tohle nebylo prolezlé červy? Možná jen chtěla udělat štrúdl, který by si jako dezert dali k obědu.
Záhadou ovšem je, kde se vzal na jabloni had a jak to, že Eva, jako každá jiná žena, neutekla s jekotem, když spatřila tohoto plaza ve větvích. Další možností může být, že had Evu uštknul a ona pod vlivem smrtícího jedu a s vědomím blízkého konce, chtěla zkusit ovoce, které předtím nikdy neměla.
Další případ méně známý nám dokonce „cpou“ do hlavy pořád i samotní ateisté. Všichni jsme slyšeli pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících. Zlá královna se tehdy nejspíše inspirovala Biblí, kde jablko způsobilo vyhnanství Adama a Evy a viděla to jako východisko svého problému, jak se zbavit nadobro Sněhurky. Se svými chemickými znalostmi tehdy právě jablko napustila prudkým jedem a hloupá Sněhurka se místo toho, aby se otrávila, málem udusila, když si sousto vybralo místo hltanu hrtan.
To děvče tehdy mělo obrovské štěstí, že Zlá královna neuměla péct a neudělala koláč, nebo že z toho neudělala džus. Takové nerozžvýkané sousto jablka se dá lehce vykašlat, ale vypumpovat žaludek? V době, kdy projde myslivcům zfalšovaná chladnokrevná vražda?
Jak si tak uvědomuji, i řecké pověsti jsou plné případů, kdy jablko bylo tiché zlo. Paris měl dát jablko nejkrásnější bohyni. Kdyby chlapec přemýšlel a rozkrojil ho, mohla Trója existovat. Bohyně Persefoné ochutnala „jabko“, a byla unesena Hádem. Smrt hada Ládóna umožnila jeho vrahovi Héraklovi, aby si odnesl tyto plody nesmrtelnosti ze zahrady Hesperidek.
A nakonec? Písnička „Měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě“ je vůči dědečkovi neférová. Proč má mít babka víc a vysmívat se tak dědouškovi? Ten se nakonec cítil tak ukřivděně, že si nevšiml tohoto nepoměru a on ji musel požádat, jestli by se s ním rozdělila a jestli je něco, co si nechci říkat, tak je to „všichni lidé jsou si rovni, ale některé babky jsou si rovnější“.

Autor fejetonu:
Jmenuji se Nguyenová Quynh Trang ale pro mnohé jsem známá jako "Míša" a jsem typický šprťák z gymplu s poruchou pozornosti a bohatou fantasií. Mezi mé koníčky patří, kromě vymýšlení konspiračních teorii, čtení, poslechu hlasité hudby do sluchátek (ano vím, že to není zdravé) a v rámci prokrastinace sem tam píšu povídky nebo si hledám recepty na plněné knedlíky a jablečné koláče…Zase to jabko…
 
- - -
- Pro Vanili.cz připravila redaktorka Kristýna Malinková, zodpovědný redaktor Michal Březina.
- Máte šuplík plný svých fantastických povídek a článků? Pošlete je nám, my je zveřejníme. Bližší informace najdete ZDEKam dál?

Přečtěte si další prima články na stránce Novinky. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce nejlepší filmy. Každý správný fanoušek scifi a fantasy musí navštívit Scifi Quest Michala Březiny.

Děkujeme, že jste navštívili stránky scifi a fantasy e-magazínu Vanili.cz. Mějte fantastický den a přijďte zas!

 

 

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit