banner
banner

Tomáš Krejčí chce dostat film Poslední z Aporveru do kin

 

29.1.2015 ( - vanili - ) Režisér Tomáš Krejčí natočil český fantastický film Poslední z Aporveru, ale do českých kin se ještě nedostal. Rozpočet na film byl přes 200.000.000 korun. Film doprovázely problémy a nyní je už 4 týdny zpátky ve výrobě a režisér Tomáš Krejčí řká, že má v projektu tolik svých peněz a energie, že si ho nemůže dovolit nechat plavat ani kdyby chtěl, což rozhodně nechce.

Video

Rozhovor s Tomášem Krejčím

Je film už natočený?

Ano, délka filmu je 78 minut + titulky a natáčel se 90 dní v ateliérech ČT, Barrandov studia a na Havajských ostrovech.

Kdy bude film v kinech?

Verze Fondu kinematografie byla premiérována v Prosinci 2014 a director's cut se chystá na Vánoce 2015 pro release v Německu, Rakousku, Francii a Jižní Americe a v ČR zatím nejsme s nikým domluveni. Bude také pár speciálních předpremiér, ale následně chceme film dát některému z českých distributorů.

Kolik stála výroba filmu?

Doposud jsme utratili přes 200 milionů korun.

Kdo dělal triky?

Supervizorem vizuálních efektů je Tomáš Pěnička a výroba director's cutu jede pod vedením našich rakouských koproducentů.

Máš rád filmy Karla Zemana?

Miluju je. Vyrostl jsem na nich a právě filmy Karla Zemana a japonského studia Ghibli byly hlavní inspirací naší aporverské stylizace. Využívali jsme některé postupy, které Zeman vynalezl, ale myslím, že jsme nakonec vytvořili zcela unikátní vzhled a stylizaci, která je jenom naše a nenapodobuje styl nebo práci někoho jiného.

Je Aporver český Avatar?

Určitě ne. Naše triky, kterých je přes 3500, stály jako triky necelých prvních 5ti minut Avatara a náš styl vyprávění i příběh samotný má čistě evropsky odvážný nádech, odlišnou barevnost i jinou emocionální hloubku.

Proč jít na film do kina?

Protože na televizi nebo monitoru počítače si nevychutnáte velké celky a záběry na krajinu Aporveru, kde lidé žijí na několik kilometrů vysokých houbách a létají ve strojích poháněných vzduchem a jsou obklopeni létajícími květinami, kterým říkáme Sykony a nevychutnáte si nádhernou Janu Pidrmanovou, Filipa Cíla, Tomáše Kluse, Michala Zelenku nebo Tami Stronach, kterou jsme všichni milovali jako Královnu říše fantazie v Nekonečném příběhu.

Bude pokračování?

David Šenk napsal knihu Srdce Aporveru, která je prequelem k filmu, ale o jejím zfilmování budeme uvažovat až dokončíme director's cut filmu.

Jaký máš vztah k fantazii?

Ja ji miluji. Již odmalička jsem toužil se jí ve filmu věnovat. Když mi bylo 5 let, viděl jsem Hvězdné války a od té doby jsem netoužil být ničím jiným než režisérem.

Natočil jsi nějaký film v žánru scifi či fantasy?

Natočil jsem několik pohádek pro Českou televizi a pár fantasy kraťasů, ale Poslední z Aporveru je splněním mých dětských snů a můj fantasy debut.

Plánuješ do budoucna natáčení fantastického filmu?

Kromě sci-fi Kruanova dobrodružství a Války s mloky a právě dokončované pohádky Alice Nellis Sedmero krkavců, kde jsem byl producentem, mám na stoje ještě nabídku, od producentů Hry o trůny, na film, který by se měl točit na Islandu a je podle slavné fantasy předlohy, ale víc zatím prozrazovat nechci.

Z jakého dokončeného projektu máš největší radost?

To je jako by ses mě ptal, které ze svých dětí mám nejraději :-) Mám rád vše na čem dělám, jinak bych to nedělal.

Na co se nejvíc těšíš do budoucna?

Až budu mít chvíli volno a budu si moct jenom číst a koukat na filmy a hrát si se svými dětmi.

Co bys vzkázal fanouškům Vanili.cz?

Každý fanoušek sci-fi a fantasy drží tyhle žánry při životě a za každého z vás jsem vděčný a věřtě, že točím, abych vás potěšil a udělal vám radost! Ať žije Vanili, sci-fi, fantasy a všichni, kteří drží bláznům a nadšencům, jako jsme my, palce!!!!! Díky a hezký den :-)

 

Děkuji za rozhovor!

 


Autor rozhovoru: Jan Vavřička (Google+). Kontakt do redakce scifi webu VANILI.cz.

TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit