UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nebojácná Češka se chystá kolonizovat Mars

V roce 2024 by se měli v rámci projektu Mars One vydat na planetu Mars první kolonizátoři s cílem vybudovat na rudé planetě trvalou lidskou kolonii. Tato náročná a unikátní meziplanetární mise představuje pro astronauty jednosměrnou letenku bez možnosti návratu na rodnou Zemi.

 

Do projektu Mars One se přihlásilo celkem 202 tisíc lidí. Do 2.kola postoupilo 1058 uchazečů a mezi nimi je také Češka Veronika P. z Brna. Pokud půjde vše podle plánu, tak v roce 2020 budou na Mars vyslány nezbytní robotičtí pomocníci Rover a Trailer, kteří připraví místo pro vybudování kolonie.

 

V roce 2022 budou na Mars dopraveny 2 obytné jednotky, 2 systémy podpory života a 2 zásobovací jednotky. V roce 2023 budou obytné buňky zásobovány vodou, vzduchem a elektřinou a základna bude připravena na přílet prvních lidí v roce 2025. V roce 2026 odletí ze Země na Mars další skupina astronautů.

Exkluzivní rozhovor s astronautkou Veronikou

Jak se na Vaši účast v projektu Mars One dívají rodiče a partner?

 

Rodiče mé účasti fandí, vědí, že jsem něco takového chtěla dělat odmalička. Manžel je na mě hrdý, že chci reprezentovat lidstvo na takové misi.

 

Jaké jsou na Váš postup do 2.kola výběru astronautů reakce ze strany kolegů, kamarádů a přátel z blízkého okolí?

 

Reakce z blízkého okolí jsou velmi pozitivní. Ti nejbližší mi velmi fandí, ti co mě znají méně, jsou mou účastí překvapení, někteří nechápou, proč bych chtěla všechno tady opustit, ale i tak mi fandí.

 

Smutné jsou však často reakce lidí, kteří mě vůbec neznají a komentují články na internetu. Ale i to je součástí celého projektu. Musíme se umět i s tímto aspektem naší účasti v projektu Mars One vyrovnat.

 

Jakých 5 věcí byste si s sebou na Mars vzala, pokud by to bylo možné?

 

Předpokládám, že si některé své osobní věci budeme moci vzít s sebou. Pokud bych měla přemýšlet nad tím, bez čeho bych neodletěla, byly by to následující věci:

  • švýcarský nožík, ten se hodí vždy a všude
  • alespoň jedna vánoční ozdoba, abych měla připomínku na pozemské Vánoce, na které se každý rok těším
  • fotografie mých blízkých
  • notebook (na Marsu bude k dispozici server s internetem – oblíbené stránky budou k dispozici pořád, ostatní se zpožděním 6-45 minut)
  • není to věc, ale kdyby to šlo a kdyby chtěl, vzala bych s sebou manžela, ale to by asi bylo to jediné, co mi opravdu nedovolí

Co si od účasti v projektu Mars One slibujete, ať už dopadne jakkoliv?

 

Samozřejmě let na Mars, ale pokud bych z nějakého důvodu nesplňovala podmínky pro další postup, ráda bych na projektu spolupracovala alespoň ze Země, pokud to bude aspoň trochu možné. Projekt Mars One pro mě není důležitý ani tak faktem, že se letí na Mars (i když samozřejmě to je hlavním cílem), ale tou myšlenkou, že vlastně není na co čekat, že pokud chceme v budoucnu něco udělat, tak se tím musíme zabývat už teď a udělat vše pro to, aby se mise mohla uskutečnit.

 

Jakou specializaci byste na Marsu uvítala nejvíce?

 

Dva členové čtyřčlenného týmu budou vyškoleni v technických ohledech mise, dva budou vyškoleni jako zdravotníci. Alespoň jeden získá znalosti geologie a jeden získá znalosti exobiologie. Všichni čtyři budou vyškoleni v oblastech fyzioterapie, psychologie a elektroniky. Vybrat bych si tedy mohla mezi geologií a exobiologií a pokud bych si měla vybírat, brala bych asi spíše exobiologii.

 

Prací marstronautů bude zajistit funkčnost „stanice“ nebo „obydlí“, jak chcete, vytvořit z ní místo k životu, vystavět chodby, solární panely, skleníky atd. První tým, který by podle plánu měl přistát na Marsu v roce 2025, bude mít nejtěžší práci ve velmi nehostinných podmínkách. Budou také chystat podmínky pro práci druhého týmu, který by měl přistát o dva roky později.

 

Jaké jídlo máte nejraději? Jaká dobrota by Vám na Marsu chyběla nejvíc? Co třeba čokoláda, zmrzlina, pizza, pečené kuře nebo svíčková?

 

Nejradši mám špenát a lečo, takže se nebojím, že bych si něco na způsob pozemských pokrmů nemohla udělat i na Marsu. Ale chybět mi asi bude mléko. Masa se klidně vzdám, bez něj se obejdu, ale takové kakao, jogurt, sýr, to by mi asi chybělo.

Fotogalerie Marsu

 

Za fotografie děkujeme ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)

 

Vím, že jste milovnicí sci-fi. Jakých 5 vědeckofantastických filmů máte nejvíce v oblibě?

 

Mám sci-fi moc ráda, ale nejsem úplně fanouškem krváků. Dávám přednost spíše věcem, u kterých můžu snít. Mou jedničkou jsou Blízká setkání třetího druhu, pak určitě 2001: Vesmírná odysea, asi nikoho nepřekvapí film Moon, dále Hvězdné války, z poslední doby Avatar či Atlas mraků. Ráda bych také uvedla klasiku – Hvězdnou bránu a Star Trek, i když to jsou především seriály.

 

O Marsu bylo natočeno několik SF filmů (Rudá planeta, Mise na Mars, Total Recall nebo Poslední dny na Marsu). Viděla jste nějaký a jak se Vám líbil?

 

Neviděla jsem žádný - katastrofické filmy nejsou můj šálek čaje. Za Total Recall se trochu stydím, to je klasika, ale když on je to tak trochu krvák.

 

Máte nějakou oblíbenou scifi knihu? Jakou jste četla naposledy?

 

Mojí oblíbenou sci-fi knihou, kterou jsem četla v poslední době, bude asi Poslední teorém od Arthura C. Clarka a Gentry Lee. Jinak mě baví právě hlavně Arthur C. Clark (hlavně sága Rama) a Ray Bradbury, pokoušela jsem se o Asimova, je to poměrně čtivé, ale na to, že se knihy o Nadaci odehrávají za desítky tisíc let, tak ten vývoj mi tam přijde pomalý.

 

Účastníte se conů? Pokud ano, kdy naposledy?

 

Conů se neúčastním. Kdybych byla v USA, tak bych asi vyrazila, ale nejsem úplně hardcore fanoušek.

 

Který herec ze scifi filmů je pro Vás nejvíc sexy a chtěla byste s ním kolonizovat Mars?

 

Nejvíc sexy je Alan Rickman (ve sci-fi byl snad jen v Galaxy Questu) :-) By Grabthar's hammer, by the sons of Worvan, you shall be avenged!

 

Kdy se dozvíte, jestli jste postoupila do dalšího kola výběru astronautů?

 

6. ledna bychom měli dostat email s dalšími informacemi. Předpokládám, že teď proběhnou fyzické testy a pohovory, ale více informací o dalším průběhu výběru zatím nemám.

 

Držím Vám palce! Na závěr Vás poprosím o vzkaz pro všechny fanoušky sci-fi.

 

Děkuju za podporu! Fanouškům sci-fi bych ráda vzkázala, že každý sci-fi film nebo každá sci-fi kniha může být vlastně alespoň částečně pohledem do budoucnosti. Pokud sníte o cestování na jiné planety jako já, nemusíte jen sledovat Star Trek nebo Hvězdnou bránu, ale můžete se přihlásit do dalšího kola výběru do projektu Mars One, který se bude v nejbližších letech opět konat!

 

6.1.2014, planeta Země

Děkuji za rozhovor

Foto astronautky Veroniky: Jan Mikolášek

Autor rozhovoru, otázky položil: Jan Vavřička

Poznámka redakce: další rozhovory se slavnými a významnými lidmi si můžete přečíst na stránce zajímavé osobnosti