UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Robot Asimo poprvé v ČR

Plzeň 4.11.2014 - scifista Vanili a robot Asimo v Techmania Science Center Plzeň

Nejdokonalejší humanoidní robot poprvé v České republice

Nejdokonalejší humanoidní robot na světě se jmenuje ASIMO a potkal jsem se s ním v plzeňské Techmanii. Robot Asimo od společnosti Honda umí skákat (i na jedné noze), chodit po schodech, mluvit, kopat do míče, podat ruku na pozdrav, otevřít lahev a nalít z lahve obsah do skleničky, běhat (dopředu i dozadu) a také umí mávat a tančit.

Roboti ze scifi příběhů se stávají realitou

Kdo je robot Asimo?

Zkratka ASIMO znamená "Advanced Step in Innovative MObility", doslova Pokrok či další krok v inovativní mobilitě. Dovolím si však volný, více lidský překlad: "Pokročilý robot s vylepšenou pohyblivostí". Firma Honda či Honda robotics, chcete-li, prohlašuje, že cílem a smyslem Asima je vytvoření vzrušující, nové formy robota, který by mohl jednoho dne pomáhat lidem v jejich každodenním životě. Vývoj humanoidních robotů ve společnosti Honda započal v roce 1986 a pokračuje dodnes, přičemž první verze Asima byla představena v roce 2000.

ASIMO je schopen přijímat hlasové příkazy a dokonce dokáže rozpoznat hlasy a příkazy více lidí hovořících ve stejný okamžik. ASIMO má ve své hlavě 2 kamery a umí zachytit pohyb více předmětů a spočítat vzdálenost a směr jejich pohybu. ASIMO dokáže chodit dopředu i dozadu, do strany, otáčet se na místě i za chůze. Umí také běhat přímo či v kruhu. Výška Asima je 130cm, váží 48kg, rychlost běhu je 9 km/h a rychlost chůze je 2.7km/h. ASIMO je stále ve vývoji a zatím si jej nemůžete koupit ani pronajmout.

Historie vývoje robota Asima

Fotogalerie Co Asimo umí

Asimo a Uni Cub

Věřím, že roboti usnadní lidem práci

Když jsem pozoroval robota Asima v plzeňské Techmanii, měl jsem radost, že mohu vidět skutečného, více či méně autonomního robota, který dokáže přinést člověku kávu, umí zatančit, vyjít a sejít shody a umí další báječné kousky. Při zajímavé show s Asimem ve mně však také hlodala myšlenka, kam robotický vývoj vede. Pokud by se vývoje robotů ujala armáda agresivního a zároveň ekonomicky velmi silného státu (což už se určitě děje) anebo by se roboti díky umělé inteligenci a nežádoucí poruše vymkli kontrole, mohli bysme na vlastní kůži zažít akční scény ze známých scifi filmů jako například Já, robot, Terminátor, Matrix apod.

Věřím, že zvítězí rozum nad agresí a roboti budou primárně sloužit jako pomocníci nemocným, handicapovaným lidem a postupně také roboti nahradí a převezmou nebezpečná lidská zaměstnání na rizikových místech jako jsou práce v dolech či v radioaktivním prostředí.

Poděkování

Děkuji za vstřícnost a spolupráci plzeňské Techmanii a za přátelský přístup a veškeré obrazové materiály koordinátorovi z týmu ASIMO studio. Pan Jean-Luc de Krahe mi umožnil blízké setkání s robotem Asimem a tím mi splnil velký scifistický sen. Roboti, o kterých jsem četl ve scifi knihách a znal je pouze ze scifi filmů, ožívají, prochází se mezi námi a stávají se realitou.

Photo: Honda Robotics, ASIMO STUDIO, Mr. Jean-Luc de Krahe gave to me USB disc with video/pictures for reporters.

Autor článku: Jan VavřičkaKontakt do redakce scifi webu VANILI.cz.