UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

3D animátor Petr Tichý

O českém scifi filmu Kruanova dobrodružství

Jaká je Vaše role v projektu Kruanova dobrodružství?

Po dohodě s panem režisérem Krejčím navrhuji některé 3D modely a vytvářím animace, které budou ve filmu. Při této práci se snažím maximálně zachovat původní návrhy pana Kobíka, který kreslil komiks. Za více než čtvrt století ale naneštěstí některé kresby mohou působit naivně, přeci jen vývoj poněkud pokročil, proto se snažím do svých modelů zahrnout některé moderní technologie a poznatky z výzkumu fyziky a vesmíru. V základu se ale snažím co nejvíc držet původního komiksu.

Proč jste se do projektu zapojil?

Scifi je pro mne celoživotní láskou. Dětství jsem bohužel prožil za doby totality, kdy v televizi bylo vědecko - fantastických filmů jako šafránu. Občas se sice vysílalo něco z ruské produkce. V podstatě se ale dokola pouštěly jen tři kvalitní filmy - Zkouška pilota Pirxe, Ikarie XB-1 a Sexmise. Jediným přístupem ke kvalitnímu scifi tak byly knihy, ve kterých jsem po nocích ležel a komiksy v ABC. Kruan se tak pro mne stal srdeční záležitostí.

 

Delší dobu jsem sledoval celý projekt filmu na internetu a dost často jsem nebyl spokojený s návrhy realizace. Když jsem si jednoho večera stěžoval manželce, že by film zasloužil trošku jiné zpracování, navrhla mi, abych zkusil udělat vlastní návrhy a poslal je tvůrcům filmu. Ještě týž den jsem nadšeně vytvořil svůj koncept malého boha a odeslal jej panu Krejčímu a panu Tomanovi.

 

Druhý den jsem se ke svému překvapení mohl těšit kladnému ohlasu a domluvě o spolupráci. Následně jsem v duchu pana Kobíka navrhl několik dalších 3D modelů a v podstatě jsem pak dostal volnou ruku v návrzích. S panem režisérem jsme přišli na to, že naše představy o realizaci filmu jsou hodně podobné. Nakonec oba jsme vyrostli na filmech pana Zemana, který je světovou legendou v naší filmové tvorbě. Byl průkopníkem a zároveň vynálezcem mnoha filmových efektů, které jsou dnes běžně využívány filmaři po celém světě. Naším snem je navázat na jeho tradici a ukázat, že i dnes je možné v našich podmínkách vytvářet kvalitní a neotřelé trikové filmy.

Co vás na práci na Kruanovi nejvíc baví?

Je to především vymýšlení a realizace fantastických strojů. Mé původní povolání bylo spojeno s leteckým průmyslem, což mi dává jistý rozhled v technice, v reálném světě ovšem fungují jistá omezení, ve filmovém světě můžu popustit uzdu fantazii. Ve světě fantazie je tak možné vymýšlet a realizovat stroje, u kterých si můžu dovolit některé fyzikální zákony lehce obcházet. Moje knihovna je sice plná různých enciklopedií o kosmonautice a vesmíru, ovšem samotný vesmír je tak neprobádaný, že dává prostor čemukoli, aniž by mohl s jistotou kdokoli říci, že je to nemožné. Scifi mi dává do jisté míry volnost v realizaci snů. Nakonec když kapitán Kirk v při premiéře Star Trek komunikoval se svými podřízenými pomocí maličké vysílačky na stovky kilometrů, nikdo si nedokázal představit, jak by to bylo možné. Dnes se běžně dovoláme maličkým mobilním telefonem na druhý konec planety.

Jaký máte vztah ke scifi a fantasy a komiksům?

Na scifi jsem vyrostl. Trilogie pana Ludvíka Součka - Cesta slepých ptáků, Sluneční jezero a Runa Rider byly mou biblí. S výjímkou několika pohádkových knížek a enciklopedií moje knihovna od dětství obsahovala prakticky jen scifi. S příchodem VHS videa a následně DVD jsem musel knihovnu poněkud rozšířit, těžko by se dnes hledal scifi film, který bych neviděl, nebo neměl ve své sbírce. Fantastické světy v komiksech a filmech mě vždy fascinovaly. Ovšem zároveň jsem patřil k těm, kteří koukají kouzelníkovi do rukávu. Proto jsem se vždy zajímal, jak je ten který efekt ve filmu realizován. Naneštěstí v dobách mého mládí neexistovala možnost, jak podobné efekty studovat. Dnes se naštěstí situace otočila, mnoho filmařů na internetu odhaluje své kouzla a triky, za více než 20 let praxe jsem tak měl možnost mnohé si vyzkoušet, některé dokonce jako správný kouzelník vymyslet.

Máte rád fantastické filmy? Na jakém scifi filmu jste byl naposledy v kině?

Popravdě do kina moc nechodím. Abych si dokonale mohl vychutnat dobrý film, potřebuji k tomu klid. Mnoho lidí si neuvědomuje, že kvalitní film je umělecká tvorba, která si zaslouží alespoň trošku úcty a uznání. Divák v kině usrkávající limonádu a chroupající popcorn je elementem, který mi nedává moc klidu pro nerušené sledování filmu. Zpravidla si dokonce musím film pustit několikrát, jednou proto abych shlédl příběh, jednou abych si vychutnal originální dabing a několikrát, abych si prohlédl vizuální efekty. Proto raději rozšiřuji svou sbírku DVD a Bluray a investoval jsem do domácího 3D kina. Poslední film, který jsem v kině viděl byl Avatar.

Proč podle Vás stojí za to natočit původní český komiksový příběh?

Původní komiks o Kruanovi nabízel už v době premiérového vydání nadčasový příběh plný akce, který si přímo říkal o filmovou podobu. Pan Toman napsal něco, co nemělo v časech totality obdoby. Zároveň naneštěstí už dnes není doba, kdy by děti a mládež trávily čas čtením komiksů, Kruanova dobrodružství tak už znají většinou jen pamětníci. Při tom se jedná o příběh, který kromě akční zápletky přináší i mnohá poučení do běžného života. Ačkoli se příběh odehrává na vzdálené planetě, hrdinové prožívají své lásky a řeší často stejné problémy, se kterými se setkáváme v každodenním životě. Při čtení scénáře jsem byl opravdu stržen příběhem plným akce a emocí. Víc však nemůžu prozradit. Pokud se nám ovšem podaří zrealizovat film tak, jak je připravený scénář, věřím že půjde o strhující podívanou.

Pracovali jste někdy na obdobném fantasy nebo scifi filmu?

Práce na filmu je v podstatě mou premiérou. Doposud jsem pracoval především v oblasti reklamy, domácí filmový průmysl nedává 3D grafikům moc velký prostor v realizaci. Za sebou tak mám tak mám jen dvacetiletou zkušenost s několika krátkými filmy, reklamou a vizualizacemi. Ovšem od realizace celovečerního filmu se v podstatě liší jen rozsahu práce, principy a postupy jsou stejné.

 

Pan Krejčí se ve svých projektech pouští na dlouho neobdělávané pole. Posledním, kdo z těchto polí sklízel úrodu byl asi pan Zeman. Po mnoha letech v našich krajích proto chybí k podobným projektům důvěra, při tom máme spoustu kvalitních a zkušených grafiků a tvůrců, kteří pracovali na úspěšných Hollywoodských filmech. To si bohužel mnozí producenti neuvědomují, proto jsou takovéto projekty často financovány s nedůvěrou v kvalitu a úspěšnost. Hlavním hnacím motorem je pro nás především nadšení. V mém případě jsem měl velké štěstí, že jsem narazil na Tomáš Krejčího, který je velký snílek a fantasta a zároveň se nebojí své sny realizovat. Občas se divím, že díky klackům, které mu jsou házeny pod nohy nehodil dávno flintu do žita.

Proč by měli fanoušci film podpořit, aby se natočila celovečerní verze?

Jak jsem již řekl, takovéto projekty jsou v našich podmínkách dlouho neoraným polem. Proto je na tento projekt pohlíženo s nedůvěrou a je tedy nutné předvést možným investorům kvalitní ukázku toho, o co se snažíme. Je v podstatě zázrak, že se panu Krejčímu podařilo dát dohromady tým profesionálů, kteří na projektu pracují více či méně hlavně z nadšení. Ovšem pronájem techniky, studií, nebo například výroba rekvizit a kostýmů není zadarmo. Kdokoli z fanoušků má proto možnost na stránce www.malybuh.cz zakoupením trička, hrnečku, samolepky nebo odznaku možnost podpořit film. Jsem si jistý, že stojí za to ukázat nejen našim divákům, ale i celému světu, že i v podmínkách našeho malého státečku umíme vytvořit kvalitní trikový film s velkým příběhem. Navíc jsem přesvědčený, že Kruanova dobrodružství jsou natolik zajímavé, že na plátnech kin měly být už dávno.

Na co se můžeme těšit v prvním oficiálním traileru Kruanova dobrodružství?

Co ukázat či neukázat v traileru je vždy otázkou. V současnosti je vytvořen a částečně již zpracován scénář traileru, podle kterého budete mít možnost seznámit se krátce s hlavními hrdiny, zahlédnout Žlutou planetu, podívat se na pozemskou kosmickou loď GEA nebo mimozemskou loď Hor-tidů. Víc ale zatím neprozradím.

Fotogalerie

 

Děkuji za rozhovor!

 


Autor rozhovoru: Jan Vavřička. Kontakt do redakce scifi webu VANILI.cz.

TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!