banner
banner

Petr Šrédl zvítězil na Artfestu

12.12.2014, Plzeň - Malíř Petr Šrédl je talentovaný tvůrce fantastických maleb, komiksů či kreseb v různých žánrech, scifi nevyjímaje. Jsem rád, že v poslední době získal několik ocenění. Přečtěte si, jaká ocenění to byla a co Petr chystá do budoucna.

Co je to vlastně Artfest?

Artfest 2014 byl druhý ročník znovuzrozeného festivalu umění, který pořádá Výstaviště České Budějovice a.s. a Volné sdružení umělců jižních Čech, konal se 29. a 30. 11. 2014 v prostoru pavilonu Z na výstavišti, byl součástí velkých vánočních trhů, které byly venku. Účastnilo se ho 110 umělců ze 7 zemí Evropy.

Jaké ocenění jsi získal a za jaké tvé dílo?

Získal jsem první místo v kategorii kresba. Vystavil jsem celkem 9 obrazů, vzhledem k prostoru. Cena se týká všech vystavených obrazů.

Jak vítězné kresby vznikaly?

Kresby byly z let 2012 - 2014, vybral jsem to nejlepší.

Jak si ocenění vážíš?

Ocenění si vážím velmi, je to pocta a impuls do další práce.

Co kreslíš nejraději?

Nejraději kreslím figury s trochou fantasy, portréty, ale i karikatury.

Letos jsi také získal zahraniční ocenění Prix maire de Zillisheim. Kde, kdy a jak se to stalo? Co je to za cenu?

Cenu jsem získal v říjnu na mezinárodním uměleckém Salonu ve francouzském Zillisheimu, ceny se udělují za techniky, ceny poroty, umělců, návštěvníků a cena starosty města, kterou jsem získal.

SALON INTERNATIONAL DE LA PEINTURE DE ZILLISHEIM, FRANCE 2014

Získal jsi ještě nějaké jiné zahraniční ocenění?

V roce 2012 jsem na témže Salonu vyhrál cenu Grand prix pro nejlepšího umělce, stal jsem se tak nejlépe ohodnoceným ze 150 vystavujících. Dále jsem získal čestnou cenu za kresbu na uměleckém Salonu v Chambery 2012, který následoval po Zillisheimu.

A co ceny v tuzemsku? Můžeš se pochlubit?

U nás jsem získal v roce 2010 2. místo ve výtvarné soutěži Galerie Nemesis a stal se tak jedním z jejich prodávaných autorů a letos jsem získal již zmíněné 1. místo v kategorii kresba na mezinárodním festivalu umění Artfest 2014 v Českých Budějovicích, který proběhl na konci listopadu.

Co plánuješ vytvořit v nejbližší budoucnosti?

V nejbližší budoucnosti se chystám na nové obrazy ve fantasy stylu a dále připravuji několik volných kopií renesančních malířů, které se objeví na společné výstavě Pocta starým mistrům 2015. Výstava proběhne na jihu Čech a také se přesune do Boru na zámek.

Jaký máš vztah k žánru scifi?

Sci-fi a fantasy mě zajímá už řadu let, ale zásadní zlom přišel v momentě, kdy jsem ilustroval sbírku sci-fi povídek mého kamaráda Jana Vavřičky Vostrá pohoda. Tím jsem byl vtažen naplno do světa nekonečné fantazie a zásadně to ovlivnilo mojí tvorbu. Patří mu za to velké díky.

Fotogalerie Artfest 2014, České Budějovice

Kde můžete vidět tvorbu Petra Šrédla?

  1. www.sredl.eu
  2. galerie Petr Šrédla na VANILI.cz
  3. v knížce Vostrá pohoda

TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s osobnostmi!

Navštivte sekci SCI-FI QUEST pro ortodoxní scifaře!

Vychutnejte si speciální rozhovory se speciálními hosty Michala Březiny.

Vstoupit