UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ondřej Neff o scifi

Ondřej Neff a Jan Vavřička

 

( - vanili, 3.6.2015 - ) S českým spisovatelem scifi Ondřejem Neffem jsem se setkal v rámci zahájení zajímavé výstavy na téma "Ondřej Neff (a jeho dílo) očima studentů" ve středu 3. června v plzeňské univerzitní knihovně Bory. Součástí zahájení unikátní výstavy ilustrovaných, komiksových a lentikulárních plakátů na počest 70. narozenin Ondřeje Neffa bylo autorské čtení oslavence. Ondřej Neff přečetl povídku o cestování v čase "Konec dobrý, všechno dobré". Čtení bylo doprovázeno promítáním komiksového zpracování čtené povídky.

Ondřeji Neffovi výstava vyrazila dech

Jaký máte vztah k Plzni?

K Plzni mám mnoho hlubokých vztahů. Část mládí jsem v Plzni strávil jako student žurnalistiky v budově tehdy Československého rozhlasu. Učil jsem se zde rozhlasovému řemeslu a byla to úžasná zkušenost. Na rozdíl od kolegů studentů v Praze jsem měl více prostoru a mohl jsem dělat hodinové reportáže. Do Plzně také jezdím pravidelně na Noc gladiátorů fotit boxery.

Jak se vám líbí bojová umění? Používáte ve svých dílech akční hrdiny?

Ano, bojová umění jsou mi blízká a sympatická. Karate jsem dělal 8 let. Jedna z mých postav Su je bojovnice čínských umění.

Jak na vás zapůsobila dnešní výstava?

Potěšilo mne, že se někdo zabývá mou prací tvůrčím způsobem a docela mi to vyrazilo dech. Jsou to rozmanitá díla hodná uznání a obdivu.

Na jakém posledním scifi projektu jste pracoval?

Teď jsem se hodně věnoval steam punk fantastice a dopsal 3.díl trilogie Tajemství pěti světadílů. Je to takový spojovací díl mezi Vernem a Troskou a dá se říci, že jsem dějově prohoubil spojení Verne - Troska, přičemž Jules Verne by mohl stejné dílo napsat také. Třetí díl vyjde na podzim, první 2 díly jsou již venku. Trilogie se skládá z knih Pán vzduchu, Pán země a Pán moří.

Fotogalerie Vernisáž 3. června 2015 Plzeň

Chodíte na scifi do kina?

Na scifi filmy nechodím, protože nemám čas. Naposled jsem viděl District 9 ... první půlka se mi líbila.

Jaký scifi film je podle vás nejlepší?

Blade runner, ten je nepřekonatelný. Komerční verzi jsem viděl už 50x. Myslím si, že film popisuje, jak to bude. Budou existovat oddělené sociálně kulturní vrstvy.

Co plánujete do budoucna?

Chystám román Stopa mého života, což bude detektivka, která vysvětlí vraždy, které se staly v románu Měsíc mého života z přelomu 80. a 90.let. Tím se uzavře něco, na čem jsem pracoval 30 let.

Děkuji za rozhovor!

Autor rozhovoru: Jan Vavřička

foto: ZČU Plzeň