UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nebojácná Češka Veronika chce stále letět na Mars

(vanili - 30.05.2014) Projekt Mars One má jasný cíl: v roce 2024 by se měli vydat na rudou planetu Mars první kolonizátoři, aby tam vybudovali trvalou lidskou kolonii. Tato náročná a unikátní meziplanetární mise představuje pro astronauty jednosměrnou letenku bez možnosti návratu na Zemi.

 

Do projektu Mars One se přihlásilo celkem 202 000 adeptů, kteří by chtěli zbytek života strávit na Marsu. Do 2.kola postoupilo 1058 uchazečů a mezi nimi je také Češka Veronika P. z Brna. Před pár dny jsme se dozvěděli, že v boji o letenky na Mars zůstalo 705 kandidátů a Veronika je mezi nimi (přečtěte si 1.rozhovor s marsonautkou Veronikou).

Odhodlaná Veronika hubne do skafandru

Jaké jsou vaše první dojmy z postupu mezi 705 kandidátů na cestu na Mars?

 

Ono se nedá moc mluvit o postupu, spíše dost lidí odpadlo buď ze zdravotních nebo osobních důvodů. Ale určitě se zvýšila matematická pravděpodobnost dalšího postupu. Zatím se pro mě tedy nic nemění, stále jsem v napětí, co bude dál.

 

Co vás nyní čeká? Kam a kdy budete pozvána na osobní pohovor?

 

Koncem dubna byl oznámen nový počet kandidátů, tedy 705. Mars One v tuto chvíli vyjednává o televizních právech, což pravděpodobně určí další postup. V tuto chvíli tedy čekáme na bližší informace o osobních pohovorech, které povede komise v čele s vedoucím lékařem celé mise dr. Norbertem Kraftem.

 

Jak se budete připravovat na další výběrové řízení? Budete pilovat angličtinu?

 

Angličtinu jsem vystudovala na FF, takže tu pilovat nemusím. Od účastníků se čekají znalosti, inteligence, přizpůsobivost a osobnost. Kromě fyzické stránky mi tedy nezbývá, než budovat znalosti (je však otázka, zda se mluví o znalostech mise nebo třeba o technologiích atd.).

 

A co fyzička? Jaké děláte sporty? Posilujete, abyste byla odolná astronautka?

 

Ano, o fyzičku se snažím – s hubnutím „do skafandru“ jsem začala rok předtím, než jsem o nějaké misi vůbec věděla, v říjnu loňského roku jsem začala běhat (a psát o tom blog) a v tuto chvíli mám osobního trenéra, se kterým se zaměřujeme na účinné hubnutí a získání fyzičky.

 

Chodíte do kina na filmy o vesmíru?

 

Pokud to nejsou krváky, tak ráda (i když do kina jdu tak jednou za čtvrt roku).

 

Byla jste v poslední době na nějakém?

 

Poslední film o vesmíru, který jsem viděla, byla Gravitace. Když pominu všechny logické nesmysly filmu (přeci jen jde o zábavu, ne dokument), tak se mi moc líbilo celkové ztvárnění a oceňuji tu práci, kterou si s tím museli tvůrci dát.

 

Jste stále odhodlaná letět na Mars bez šance na návrat?

 

Můj postoj se nezměnil :-)

 

Děkuji za rozhovor!

 


Autor rozhovoru (otázky položil): Jan Vavřička (Google+).

TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!