UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Lenka Neterdová o scifi

Přečtěte si rozhovor s autorkou nejlepší nejkratší sci-fi povídky roku 2013. Vítězka literární soutěže portálu VANILI.cz nám poskytla velmi zajímavé interview.

( - vanili - 2.3.2014)


Jaký vztah máte k fantazii obecně a k žánru sci-fi obzvlášť?

V dnešní době si už spousta lidí uvědomuje, že lidská fantazie má nesmírně důležitý význam nejen při vytváření uměleckých děl či vynálezů, ale i při tvarování vlastního života. Věřím v sílu myšlenky a v účinnost vizualizace. Co se týče žánru scifi patří mezi mé oblíbené, ještě více mám ráda díla mysteriózní, ale tyhle dvě sféry se nevylučují, spíš prolínají. Spisovatelé zaměření na science fiction dělají dobrý skutek pro lidstvo, nenechávají nás usnout v realitě běžného života. Každý šestý člověk prý žije život velmi podobný tomu našemu. Máme prostě sklony ke „stádovému“ chování a science fiction nám pomáhá otevřít mysl a nesklouznout k „ovčímu“ životu, pomáhá nám být kreativnější a odolnější vůči manipulaci. Nemluvě o tom, že spisovatel scifista sehrává často i roli jakéhosi věštce. Vždyť kolik mimořádných vynálezů, které jsou běžnou součástí našeho světa, se objevilo nejprve v knihách ležících v regálu Literatura Science fiction!

Proč jste se přihlásila do naší literární soutěže?

Do literárních soutěží jsem se začala zapojovat před třemi roky a vyčítám si, že mě to nenapadlo dřív. Soutěže mě totiž motivují najít si i v hektickém týdnu čas na psaní.

Díky nim jsem získala podporu takových spisovatelů, jakými jsou Zdeněk Svěrák či Markéta Zinnerová. Seznámila jsem se s jinými začínajícími spisovateli, poznala, jak to chodí v nakladatelstvích.

Mnoho let jsem se věnovala psaní divadelních her, ale právě díky soutěžím jsem získala odhodlání psát povídky a pustit se do svého prvního románu, na kterém v současnosti pracuji.

Soutěž na portálu Vanili je úžasná, vtipná a originální! Kde jinde ocení Vaši jednu jedinou myšlenku?!

Jaké šance na vítězství jste si dávala?

O vítězství jsem nějak nepřemýšlela. Vymýšlet „ptákoviny“ bylo příjemným relaxem a vítězství příjemným bonusem.

Četla jste si pro inspiraci povídky z minulých ročníků soutěže?

Před dvěma lety jsem se do soutěže také zapojila, to jsem měla povídku na desátém místě. Celý sborník jsem si stáhla a přečetla. Ale to jsou už ty dva roky…

Jaká povídka roku 2013 se Vám osobně nejvíce líbí?

Velmi vydařené mi přijdou tyto tři: od Zdeňka Sotoláře (Palubní deník 14. dubna 1912, 23:40. Maskování fungovalo výborně. Pro tu loď jsme vypadali jako ledovec.), od Michala Černého („Letos se urodilo hodně atomových hřibů,“ konstatoval starý muťák.) a od Evy Hölzelové  (Poplatek za každého člověka, kterého doma chováte, musíte zaplatit nejpozději do konce ledna.)

Navštěvujete také obrazové galerie portálu VANILI.cz? Pokud ano, jaké obrazy se Vám líbí nejvíc?

Do galerie VANILI přispívá řada umělců s opravdu osobitým stylem. Mně nejbližší jsou dílka Honzy Dřevíkovského, Petry Valouchové, Dalibora Vajnara a Jarky Hrnčárkové. Opravdu hezké.

Myslíte si, že je ve vesmíru život?

Jsem o tom přesvědčená. To jste si nevšimli, že spousta lidí kolem vás je z jiné planety?

Co říkáte na projekt Mars One a rozhovor s českou astronautkou Veronikou?

Bylo jen otázkou času, kdy se podobný projekt objeví. Pokud někdo chce bydlet na jiné planetě, tak hurá do toho, aspoň se ta naše přelidněná planetka trochu nadechne.

Já osobně si nedovedu představit žít mimo Zemi – mít ji pouze ve fotorámečku na nočním stolku. Chybělo by mi tolik věcí! A žijí tady s námi tak překrásné bytosti – všichni ti chlupáči, šupinatci a opeřenci. Každý podnebný pás představuje jinou krajinu, jiné živočichy, jiné rostliny, jiné podnebí, jiné možnosti. Kdyby lidé nedávali Zemi podpásovky a netrávili ji, žili bychom ještě v dokonalejším světě. Rozhlédněte se kolem sebe. Nestýskalo by se vám?

Paní Veronika si jde za svým snem a daří se jí, což je opravdu skvělé a moc jí to přeju. Pokud se narodila s duší dobrodruha, je jasné, že projekt Mars One je pro ni hodně zajímavá výzva.

Co byste dělala, kdybyste mohla být jeden den neviditelná?

Ráno bych se vykašlala na make-up, přes den bych pozorovala divoká zvířata a večer strašila lidi, kteří se vysmívají esoterice.

Jaké jsou Vaše tři nejoblíbenější fantastické filmy a proč?

Vybrat tři nejoblíbenější filmy je dost těžké… Ale když to vezmu podle momentálního rozpoložení, tak to je Všemocný, Truman show a Ostrov.

Ve Všemocném se mi kromě samotného námětu líbí hudba a kamera. Jakmile stoupá napětí, obraz i hudba abnormálně zrychluje. Chvílemi mám pocit, že se dívám na film ve 3D. Je to film o touze člověka vytřískat ze života co nejvíc, o touze po dokonalosti a obdivu. Navíc postava chladnokrevného vraha, kterého nic nezastaví (scéna u kluziště), vytváří přímo ďábelskou atmosféru.

Truman Show je skvělý snímek, kde exceluje rozesmátý Jim Carrey. Film přináší varování před často podceňovanou mocí médií. Ale tohle vážné poselství dokáže sdělit s nadhledem a velkou dávkou humoru, což divák určitě ocení.

A nakonec Ostrov. Továrna na klony. Film o manipulaci, lidské intuici a zvědavosti, o vůli přežít, o zneužití moderních technologií. Taký zajímavý film, snad nás nemá informovat o tom, že klony už jsou dávno mezi námi.

Pokud by bylo možné cestování v čase, do jaké doby byste se ráda podívala a proč?

Před Vánocemi jsem poprvé navštívila Paříž. Atmosféra tohoto města mě úplně dostala, jako asi každého. Po příjezdu domů jsem se podívala na film Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena, abych si dojmy z výletu ještě umocnila. Takže momentálně bych nastavila časostroj na 20. léta 20. století - Paříž.

Jak jste oslavila vítězství?

Tvorbou.

Stála byste modelem pro vytvoření diplomu aktuálního ročníku soutěže?

Dlouho mě nikdo tak nerozesmál!

Co byste vzkázala návštěvníkům fanouškovského sci-fi webu VANILI.cz?

Všem doporučuju knížku Vostrá pohoda. Líbilo se mi, že některé postavy autor zasadil do českého prostředí, použil místa, která zná, o to víc text získal na atraktivitě. A taky na strašidelnosti, protože si člověk může představit, že i jeho místo, kde žije a které považuje za bezpečné, může být protknuté tajemnem a nebezpečím. Vostrá pohoda je plná skvělých povídek, napěchovaných paradoxy, šílenstvím, dobrými pointami.

A ještě ten vzkaz! Milí scifisté, starejte se o svůj milovaný web jako o krásnou zahradu. Nezapomeňte, že bude vzkvétat jen do té doby, dokud VY budete tvořit a vkládat své úžasné obrázky, povídky a recenze na půdu Vanili.cz. Tak dál hořte a tvořte!

 

Děkuji za rozhovor!

 


Autor rozhovoru (otázky položil): Jan Vavřička

Poznámka redakce: další zajímavé rozhovory se slavnými a významnými lidmi si můžete přečíst na stránce interview s osobnostmi