Jan Kvarda vytvořil fantastické světy
Přírodní svět Alorie a země zla Morgun
( - VANILI, 16.5.2015 - ) Požádali jsme autora projektu Jana Kvardu, aby představil své fantastické vize a vysvětlil fanouškům fantazie, jaký je smysl a poslání projektu Alorie a Morgun. Jan Kvarda o sobě říká, že je 23letý kluk a student, který se zajímá o celou řadu kreativních oblastí jako je tvorba propagační grafiky a focení, které bere jako práci i koníček. Přečtěte si zajímavý rozhovor o světech plných fantazie!
Fotogalerie: Fantastické bytosti
O ČEM JE PROJEKT ALORIE A MORGUN?
Několik umělců vypráví jeden příběh, ale každý z nás jinou formou. Konkrétně se jedná o fotografie fantasy bytostí, ilustrace a literární texty.
O ČEM PŘÍBĚH O ALORII A MORGUNU POJEDNÁVÁ?
Alorie a Morgun jsou dvě země. Bytosti z Alorie (Matka země, královny lesa a vody, víly i divoženky, zvířecí bytosti apod.) žijí v souladu s přírodou. Naopak Morgun je prezentován jako mocné království - město, kde žijí lidé, čarodějové a krvežízniví skřeti. Příběh začíná tak, že v Morgunu zemře král, který býval k sousedům shovívavý a bral ohledy na jejich svéráz. Mezi Alorií a Morgunem fungoval obchod. Alorie nabízela to, co jim Matka země strkala až pod nos, tedy koše ovoce, sudy medu, vína a mléka celé potoky. Morgun prodával plody své namáhavé práce. Poté co král zemře a na trůn usedne jeho žena, dobré vztahy skončí. Panovnice chce morgunskému lidu dokázat, že schopná žena může též dovést království k rozkvětu. Nešťastná královna omylem přivolá ďábla Bernona, který na hradě získá funkci královského rádce. Bernon jí pobízí k tomu, aby nelítostivě zabrala vedlejší území a rozšířila tak svou zemi, spálila lesy v Alorii ... Naštěstí všechno špatně dopadne ... Nebo ne?
KE KTERÉMU FANTASY PRODUKTU MÁ PODLE VÁS NEJBLÍŽ PŘÍBĚH O ALORII A MORGUNU?
Těžko říct. Čerpali jsme z Pána prstenů, Harryho Pottera, Nekonečného příběhů, z knih Terryho Pratcheta, ale také z klasických českých pohádek a dalších příběhů.
CO JE SMYSLEM PROJEKTU?
Bavit, bavit se, hrát si, rozvíjet svůj talent, …
CO VÁM OSOBNĚ PŘINESL PROJEKT ALORIE A MORGUN?
Nové zkušenosti, nevšední zážitky a věřím, že i nové přátele.
CO JE CÍLEM PROJEKTU?
Původním záměrem bylo představit naši práci pohromadě v nějakém virtuálním prostředí, kde bude možné sledovat fotografie a ilustrace a zároveň si pročítat jednotlivé příběhy s nimi související. Tato myšlenka bude nakonec přenesena do malého, ale velmi sympatického výstavního prostoru. Letos náš kolektivní projekt Alorie a Morgun budu prezentovat v Galerii Barrandov od 20. listopadu do 18. prosince.
KOLIKÁTOU VÝSTAVU ORGANIZUJETE?
Je to moje první výstava. Když je něco poprvé, tak je to většinou spojené s obavami. I já jsem samozřejmě zvědavý, jak tuto výstavu lidé přijmou. Organizuji ji i proto, abych poděkoval všem, kteří se do projektu zapojili. Měl by zde být otevřen a zároveň uzavřen jeden příběh. Zda bude projekt pokračovat i v dalším roce, to je ve hvězdách. Každopádně ještě mám co vyprávět.
JAKÁ JE VAŠE ÚLOHA V PROJEKTU?
Bohužel víc než focením se musím zabývat organizací. Dát dohromady partičku šikovných modelek a modelů, vizážistek a bodypainterů, ilustrátorů, spisovatelů a dalších umělců není snadné, zvlášť když je jejich činnost nehonorovaná. Do tohoto nekomerčního projektu se k mému překvapení zapojilo kolem dvaceti jedinců, kteří měli na starost proměnu vizáže. Někteří z nich jsou dokonce uznáváni v zahraničí - zažívají nervy, stres a vyčerpání na mezinárodních soutěžích, volný čas nemají téměř žádný, přesto se do projektu Alorie a Morgun zapojili. Obdivuhodné. Není se čemu divit, že je pro mě focení s takovými lidmi obohacující. Tímto se dostávám k mé další náplni. Focení beru vyloženě jako relax. Nabíjí mě to.
JAKÉ NADPŘIROZENÉ BYTOSTI JSTE FOTIL?
V příběhu se objevují např. Ještěrka (Stanislava Jachnická), Zelený skřet (Lumír Olšovský) Vlčí žena (Markéta Procházková), kouzelní kuchtící (Míša Doubravová a Roman Tomeš), víly (Štěpánka Fingerhutová, Bára Smejkalová, Hedvika Tůmová atd.), Bohyně (Ivanka Korolová, Tereza Nekudová, Eliška Ochmanová a další). Čarodějka v podání Kateřiny Herčíkové je nápadně podobná Belatrix Lestrangové. Elegantní Smrt David Gránský leckomu připomíná Edwarda ze Stmívání, Tomáš Trapl dokonale ztvárnil skřeta Morona, který vypadá jako Glum. Při troše fantazie lze hrdinku Adrianu Neubauerovou přirovnat k Atrejovi z Nekonečného příběhu.
A CO KRÁLOVNA MORGUNU?
Přes léto budu fotit nové postavy, které se na výstavě objeví. Královnu stále hledám. Není snadné vybrat ideální vladařku, která bude splňovat všechny předpoklady.
Můžeme kromě fotografií vidět také nějaké filmové záběry?
Některé zákulisní situace a rozhovory s aktéry zaznamenávám na kameru a následně přidávám na youtube. Veselé backstagové situace s nadsázkou zvěčňuje karikaturista Roman Kelbich. Na výstavě bude k vidění i jeho práce.
ORGANIZUJETE TAKÉ NĚJAKÉ EVENTY K PROJEKTU ALORIE A MORGUN?
Pár takových akcí se uskutečnilo, ale ty sloužily ke vzájemnému setkání lidí, kteří se do projektu zapojili aktivně. Například jsem uspořádal bowlingový turnaj Alorie versus Morgun. Asi nejpříjemnější pro mě byl vánoční křest kalendáře Alorie a Morgun 2015. Jeho kmotrou se stala muzikálová zpěvačka Markéta Procházková.
Fotogalerie: křest kalendáře Alorie a Morgun 2015
Co plánujete do budoucna?
Aktuálně jsem se rozhodl, že podpořím dobrou věc. Nafotím několik fotografií pro Konto bariéry.
Děkuji za rozhovor!
Autor rozhovoru: Jan Vavřička (Google+). Kontakt do redakce scifi webu VANILI.cz.
TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!
Informace k fotografiím (fantastické bytosti):
Bohyně úrody - Tereza Nekudová (MUAH: Eva Blahutová),
Bohyně slunce - Ivana Korolová (MUAH: Bára Krausová, Hair stylist: Jan Jirka)
Čarodějka - Kateřina Herčíková (MUAH: Kristýna Machačová)
Čarodějka - Kristýna Blažková (MUAH: Kolca Lukovye)
Ještěrka - Stanislava Jachnická (ART: Lukáš Bureš, Helena Skuhrovcová)
Motýlí víla - Hedvika Tůmová (MUAH: Kolca Lukovye)
Zelený skřet - Lumír Olšovský (ART: Lukáš Bureš, Helena Skuhrovcová)
Víla - Alena Mudrová (MUAH: Alena Mudrová)
Víla - Veronika Svobodová (MUAH: Kolca Lukovye)
Vodní víly - Štěpánka Fingerhutová a Koralína Baňková (MUAH: Baruš Houtová)
Zlá víla - Bára Smejkalová (MUAH:Mirka Kalinová)