UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Designer Daniel DENI Hájek

"Vizionářství je můj koníček."

Talentovaný designer Daniel Deni Hájek vytváří budoucnost lidstva

V pátek 13. 2. 2015 byl pokřtěn elektromobil Yo! a motokára W!NG, vozidla na elektrický pohon z dílny studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ti pracovali pod vedením doc. Františka Pelikána na designu obou vozidel, připravili i dokumentaci pro výrobu jednotlivých dílů z laminátu. Podvozek elektromobilu vyrobili studenti Fakulty strojní pod vedením doc. Josefa Formánka.


Čistý a jednoduchý design ocenil i host slavnostního křtu, renomovaný italský designér Maurizio Corbi, který již dvacet let působí u turínské automobilky Pininfarina. Corbi na FDU vedl dvoudenní workshop zaměřený právě na automobilový design.


Vznik elektromobilu sponzorsky podpořila Škoda Auto, a.s.

 

Dne 17.3.2015 otestovali elektromobil Yo! redaktoři scifi portálu VANILI.cz. Tímto děkujeme panu Danieli Hájkovi a panu docentovi Pelikánovi za pohodovou testovací jízdu a za příjemné povídání o unikátním voze z dílny ZČU v Plzni.

Přečtěte si rozhovor s Danielem DENIM Hájkem!

Video: Scifi auto Yo! vyrobené v Plzni

Jak jste si užil projekt Yo!? Stál vás hodně sil a času? Říkal jste něco o práci dokonce i o Vánocích?

Byla to super zkušenost, která se jen tak někomu nenaskytne. Měli jsme sehraný tým a práce v něm probíhala lépe, než se dalo předpokládat. YO! jsme věnovali opravdu hodně času, ke konci projektu jsme pracovali dokonce i o vánočních svátcích a nedělích, připadali jsme si jako blázni na pokraji sil, ale stálo to za to.

Jaký obor a druh studia právě studujete na ZČU?

Momentálně dokončuji bakalářskou práci na designu.

Máte rád žánr scifi a scifi filmy? TOP5?

Scifi filmy mám určitě rád, ale celkově mám nejraději pozitivně laděné animáky. Určitě bych zařadil původní Metropolis a Inception.

Dane, mluvili jsme spolu o možnosti zapůjčit Váš pěkný futuristicky designový vůz Yo! pro natáčení filmu. Jaký film by to měl být?

Určitě by to měl být film zobrazujicí budoucnost, případně bych si Yo! dokázal představit i jako vyzbrojenou káru nejakého superhrdiny. Samozřejmě v obou případech by se museli udělat ještě razantní změny nejen v designu.

Plánujete vyrobit další obdobný vůz?

Po nasbíraných zkušenostech bych si to rád zopakoval, věřím, že výsledek by mohl být ještě více zajimavý a ještě lépe provedený. Uvítal bych, kdyby se jednalo o čistě "self promo vehicle" a to včetně technické části. Vyzkoušel bych netradiční koncepce jak technické tak tvarové.

Viděl jsem Vaše pěkné futuristické návrhy dalších vozů. Kde čerpáte inspiraci?

Vizionářství je můj koníček, přijde mi skvělé pomáhát lidstvu vytvářet představu světa budoucnosti. Zatím jsem se zaměřil především na transport design, ale do budoucna hodlám obzory ještě rozšířit. Inspiraci hledám v automatické kresbě a podvědomí, mám s tím dlouholeté zkušenosti, jelikož moje volná tvorba je z 95 % surrealismus a ten právě vychází z takovýchto principů. Snažím se nekopírovat a vytvářet si vlastní odlišné tvarosloví.

Z jakého úspěchu jste měl jako designér největší radost?

Z toho, že jsme si postavili vlastní vůz od začátku až do konce.

Fotogalerie: futuristické návrhy Daniela Hájka

Akty jsou na denním pořádku!

Během našeho rozhovoru probíhalo v budově FDU malování aktů za prosklenou stěnou chodby. Můžete se, Dane, tady vůbec v klidu soustředit na práci?

To je u nás na denním pořádku, takže nám to přijde normální.

Co byste na závěr vzkázal čtenářům scifi webu VANILI.cz?

Buďte kreativní a mírumilovní.

 

Děkuji za rozhovor!

 


Foto: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara (www.fdu.zcu.cz) a Daniel Hájek (transport portfolio).

Děkujeme za souhlas použít foto z webu ZČU a z archivu Daniela Hájka.

Autor rozhovoru: Jan Vavřička (Google+). Kontakt do redakce scifi webu VANILI.cz.

TIP!: Přečtěte si další zajímavé rozhovory s celebritami!