Zdeňka Boušková

Zdeňka Boušková - fantasy obrazy

Talentovaná malířka krásných fantasy obrazů Zdeňka Boušková se narodila 25.2.1940. V roce 1958 ukončila studium na Vyšší průmyslové škole oděvní (obor návrhář – modelář). Následně pracovala jako módní návrhářka družstva. Od roku 1984 se v České televizi jako výtvarník realizátor podílela na tvorbě večerníčků pro děti. V té době přečetla Tolkienova Pána prstenů. Kniha byla pro ní tak inspirující, že zkusila ilustrace k fantasy literatuře.

 

Při prvních ilustracích k Pánovi prstenů použila techniku malby olejovými barvami na pauzovací papír, s použitím tužkou kreslených skic které podkládá pod pauzovací papír. Tuto techniku používá nejčastěji. Některé obálky jsou kombinací tužky a akrylových barev, vnitřní ilustrace většinou tužka nebo pero.

 

Děkujeme malířce Zdeňce Bouškové a jejímu synovi Františkovi za udělený souhlas a svolení použít krásné fantastické obrazy na VANILI.cz

Získané ceny a ocenění

  • cena v mezinárodní soutěži Ex Libris ke 100. výročí narození J.R.R. Tolkiena v italské Aostě (1992)
  • cena Akademie science fiction, fantasy a hororu v kategorii “Nejlepší obálka“ za Lavondyss R. Holdstocka (1995)
  • cena „Nejlepší výtvarník“ (1996)
  • nominace na cenu Nejlepší výtvarník v letech 1997 až 2000.

Zdeňka Boušková nakreslila obálky k sériím románů R. Holdstocka, J. Moressyho, R.E. Feista, Ann Marstonové, Christophera Stasheffa, ke knihám A. Sapkovského, J. Velinského, J. Rečkové, k povídkám F. Vrbenské a jiné ( celkem asi 100 obálek).

Výstavy: Ostrava, 2x Šumperk, Brno, Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Praha – knihkupectví Kratatit, sci-fi bar Najáda, 2x galerie Vltavín. Další informace můžete najít v publikaci v Kdo je kdo – osobnosti české současnosti.

Fantastické obrazy Zdeňky Bouškové

Vytváříme www stránky pro firmy i živnostníky
Vytváříme www stránky pro firmy i živnostníky