UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Válka zrcadel ve vaší skrovné knihovničce

Válka zrcadel ve vaší skrovné knihovničce
03.11.2017

Recenze Michala Březiny na poslední počin spisovatelky Terezy Matouškové VÁLKA ZRCADEL

Když se mi do rukou dostala nejnovější kniha Terezy Matouškové Válka zrcadel, říkal jsem si, zda náhodou nejde o knihu plnou bojujících zrcadel v vřavách vlastního konflifktu... „Tumáš jednu do rámu,“ vykřiklo zrcadlo a vzalo útokem druhé. „Braň se, zbabělé sklo!“ vyjeklo druhé a proradně se nastavilo tak, aby svého nepřítele osvítilo ostrým odrazem světla... Ale kdepak, nic v tomto smyslu. V díle Terezy Matouškové se vlastně ani moc neválčí. Nechte na hlavě.

 
To je pro tebe, ty kluku jeden ušatá
Jak už podnadpis napovídá, dílo je nepochybně určeno mladšímu čtenáři, tím spíš, má-li chlupatá ušiska – kdo již četl, ten ví. Ano a tím nakousávám hlavní téma – o čem příběh je. Je o holčičce s ušima chlupatýma tak, že by se s nimi klidně mohla dostat na obálku časopisu 100 + 1 zahraniční zajímavost.
Jakmile však přelouskáte několik prvních stran, dívenka vám rázem vyroste před očima a pak už víte, že i vy, životem protřelí otcové od rodin a mužové od strojů, se pohodlně začtete.
Společně pak můžeme sledovat příběh mladé magiky Ankary, jejíž pohled očí připomíná výrobky společnosti Guardian International Float Glass Co. Ltd.
Ankara (ta holka, ne to pětimilionové město uprostřed Turecka) je zmítána politickými pletichami a její osud je vskutku vrtkavý. Každou chvíli někdo v jejím okolí natáhne sandál. Hloubavého čtenáře nepochybně zaujme i to, že hlavní hrdinka na své životní cestě hledá sama sebe. Totiž, ona má docela problém, každý v ní vidí někoho jiného, víme? Co chvíli jí, obrazně řečeno, navíc tlučou na vrata dávné přízraky, jež za decku AB negativní dovedou proměnit staré legendy na nelítostnou přítomnost. Svět se halí do temnoty… No, uznejte sami, nezní to lákavě?
 
Neotřelé fantasy z pera zkušené autorky
Tereza Matoušková, známá také jako „Temnářka“, se zabývá psaním už řadu let, na svém blogu pěstuje vskutku zajímavou poradnu začínajícím autorům ba dokonce i prý staví nějaké literární dílny, a také přednáší. Má široký okruh fanynek a jistě i fanoušů a údajně prý s každým svým novým dílem literárně roste. Mohu potvrdit, že se to čte výborně. Tereza píše stylem, který mi jednoduše sedl, vlastně jsem marně hledal nějakou stylistickou chybu, kterou bych jí mohl omlátit o hlavu, když teda radí, jak psát, ale nic jsem bohužel nenašel. Pravda, pak už jsem ani nehledal a prostě jen četl.  Začtete se i vy?
A ještě: Dopřejte tak své dceři Válku zrcadel k Vánocům, sakra, chlapi! Neurazíte tím ani svou manželku, chápete, ne?
 
HODNOCENÍ: 8/10

 
Tereza Matoušková – Válka zrcadel
2017, nakladatelství  Epocha
Autor obálky: Alena Kubíková
Odpovědný redaktor: Boris Hokr

- - -
Za bezesných nocí přečetl a sepsal Michal Březina

POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.

 
 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.