UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Martin Sládek: Nejsi-li chytrý, použij sekeru a modli se

Martin Sládek: Nejsi-li chytrý, použij sekeru a modli se
21.11.2018

Rozhovor Michala Březiny s Martinem Sládkem, autorem Hladové smečky

Dnešního grilu otázek se zúčastnil sám Martin Sládek. Prozradil nám svou recepturu na výrobu piva, nebo se řeč točila úplně jiným směrem, třeba k jeho poslednímu fantasy trháku Hladová smečka? Posuďte sami.
 
Na rozstřel – Máš něco společného s Josefem Václavem Sládkem?
Pleš. A klidně bych ji vyměnil za nějakou schopnost, například literární vlohy. Jen kvůli té pleši, samozřejmě.
 
Slyšel jsem, že nacházíš zálibu v motocyklech a sebeobraně. Jak tomu mám rozumět? Umíš udělat kopačku z otočky a to za jízdy?
Ženy a jízlivost jsi vynechal? Umím motorku nakopnout, když nefunguje. Ženu taky. No vidíš, kdybych měl motorku s nakopávačkou, mohl bych tam sebeobranu zužitkovat. Už dost let se snažím zabít na motorce, ale zatím smůla – nezbývá než zatím užívat krajinu, zvuk a krouťák. Co se týče sebeobrany, mrkni na Kalah. Přinesli jsme ho sem s kolegou před třemi lety. Je to příjemná volnočasová aktivita.
 
Jestli jsi už rozehřátý, přistupme k otázkám na Hladovou smečku, tvůj poslední počin. Přiznám se, jakmile jsem zahlédl název, lekl jsem se, zda se nejedná o nějakou publikaci o problémech ohledně tzv. uprchlické vlny. Asi nejedná, že?
To je něco jako mexická vlna? Původně to měla být kniha o následcích nutričně-kalorických nedostatků podvyživených zombií, ale nakladateli se to nelíbilo. Tak jsme z toho udělali vikingskou polofantasy.
 
Jak jsi spokojený s obalem knihy, resp. s  ilustrací Michala Suchánka?
Je to borec, máme společného známého dokonce. Malba je skvělá, rád bych sám dosáhl jeho profesionality, ale jsem vytížen (snažím se zabít na té motorce).  Tohle byla naše první spolupráce, ale rád bych, aby mi něco načmáral i na další knihu. Mám od něj předběžný slib, prý za tři piva. On to nedělá pro peníze.
 
Aha, už chápu, on ti to nemaloval ten herec, jo?
Shoda jmen? České herce po Hrušínském, DJC a Kopeckém jsem víceméně ignoroval. Sorry.
 
Shrnul bys pro nás děj Hladové smečky do 7 slov?
Nejsi-li chytrý, použij sekeru a modli se.
 
Co podle tebe znamená: Tahat kostelníka na věž?
https://www.ontola.com/cs/ondi/fhkqpf/tahat-kostelnika-na-vez
 
Tak to je ta nejhorší odpověď, co jsem tu měl. To mi málem sfouklo gril.
No, čili nejvyšší čas na speciální dotaz. Tento úkol je pro všechny stejný. Taková hra. Můžeš mi to totiž teď vrátit a dát mi fakt hnusnou otázku…
Popiš našim čtenářům průběh tvé poslední pohlavní infekce. Horší otázky už mě napadají jen politické.
 
Jo, to je fakt hnus, ale asi zklamu. Byly z toho jenom afta. Kdyby ses mě zeptal na tu politiku, to by se našla samá ambiciózní mykóza, opar 2011, soudružka Syfilová, nebo třeba úžeh za Orálek.
A teď z jiného soudku: Lákalo by tě vyplout na Lipno v drakkaru?
Raději bych s ním vyplul na Norské moře. Ale proč ne, byl by to zážitek a ty já rád.
 
Začal jsi úspěchy v literárních soutěžích – doporučil bys tuto cestu začínajícím autorům, nebo máš pro ně lepší radu?
Určitě. Česká fantasy scéna a její nakladatelé udělali obrovský kus práce pro začínající autory. A je to takový první důkaz, že to fakt někdo chce číst.
 
Jak jsi vůbec „zařídil“, abys vyšel u nakladatelství Mystery Press, které se zaměřuje spíše na thriller než na fantasy?
Vyhrožoval jsem Tomáši Němcovi sebeobranou. Nemusel jsem ho poutat k radiátoru a připojovat elektrody, stačilo mu koupit pár piv. Kecám. Oslovil mě sám. Je to kabrňák.
 
Nevíš, jestli měli ortodoxní vyznavači severské tradice k faktografickým prvkům tvé Hladové smečky nějaké výhrady?
Měli, protože tam jsou chyby. Ale měl jsem tu kliku, že mi to kontroloval novodobý viking, takže většina věcí by měla být v pohodě (většina = pro běžného čtenáře nerozpoznatelná). Až na výjimky.
 
Plánuješ psát i nadále vikinské příběhy?
Já už jich pár napsal, kromě Smečky… A jeden velký musím opravit a možná i vydat, když bude Tomáš chtít. Ten už je napsaný. Pokud mě nějaký dobrý příběh k Haraldovi napadne, rád ho napíšu, ale není to priorita. Zatím pracuji na scifi.
 
Díky za odpovědi, ale mám tu pro tebe ještě něco. Příště vyjde rozhovor s redaktorem nakladatelství Host, Jiřím Štěpánem, a po tobě chci, aby ses dotyčného sám na něco zeptal. Jedná se o jakousi štafetu.
Plánuješ zhubnout?
 
Díky, předám. V rámci této štafety jsem minule zpovídal spisovatele Otomara Dvořáka a ta se tě ptá na toto: Když mám tuhle příležitost, tak bych se kolegy rád zeptal, jestli se raději pohybuje ve světě Vikingů, nebo v postapokalyptické budoucnosti.
Asi nastejno, oba světy jsou fascinující a zároveň dobré podhoubí pro příběhy.
 
Dosti trápení, poslední otázka a ta je tradiční. Jakým vzkazem na závěr bys oblažil spoře oděné čtenářky e-magazínu Vanili.cz?
Drahé dámy, fotky můžete posílat na reply@martinsladek.cz. Večeře, víno, atakdál.

- - -
Martina Sládka zpovídal Michal BřezinaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.