UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Trochu jiná Legie

Trochu jiná Legie
29.10.2020

František Kotleta vám s Legií ukáže, jak by to vypadalo, kdyby se Star Trek dostal do rukou Quentinu Tarrantinovi.

Bylo, nebylo, dávno již tomu…

Kdysi dávno (asi tak v roce 2010) napsal František Kotleta první díl série Bratrstvo krve. Byl to takový roztomilý příběh o tom, jak Zemi napadnou žlutí emzáci. Na odpor se jim postaví upíři a během tří dílů jim strašlivě nakopou zadek. Ještě o nějaký ten pátek dříve nás vzal ještě jako Leoš Kyša do vesmíru plného muslimů. Teď, deset let po vydání Hustého nářezu, nás zve do vesmíru mezi emzáky znovu – v prvním díle svého vysněného projektu Legie. Ten nese podtitul Operace Thümmel.

„Co kdyby lidé neměli upíry a museli se s nepřátelskou invazí vypořádat sami?“

Řekněme si to rovnou a bez obalu: blbě. Když mimozemské lodě přistály na ruské Sibiři, bylo to jako zásah z čistého nebe. Ještě horší bylo, že selhaly všechny pokusy o navázání komunikace. Ale úplně nejhorší bylo, když se z nebe snesly stovky vesmírných lodí, a v krátké a intenzivní válce o Zemi vrátily lidstvo na úroveň doby kamenné. A přesto zůstala naděje. Společenství entilů, jak si mimozemští nájezdníci říkali, vládlo desítkám různorodých vesmírných ras. Lidstvo dostalo příležitost se ke Společenství připojit jako otrocká rasa, která bude těžit pro Společenstvo suroviny. No a komu se to nelíbí, skončí jako náplň do konzerv. Dobrou chuť. Takováhle budoucnost se nelíbila skoro nikomu, ale jediný, kdo měl jakous takous šanci postavit se entilům na odpor, byli členové tajných služeb.

Konečně se tedy dostáváme k hlavnímu hrdinovi, kterým je Kapitán Moravec, analytik bezpečnostní informační služby České republiky BIS. Toho zastihneme na malé těžební planetce kdesi v hlubokém vesmíru. Tady totiž působí jako kápo pracovního oddílu. To mu zde slouží jako krytí, protože česká B.I.S. ve spolupráci s dalšími informačními službami se právě tady snaží rozjet operaci Thümmel.

Vesmírné Dachau blues

První více než třetina knihy je vlastně takovou hrou na schovávanou. Vězeňská těžební planeta je svět sám pro sebe a stejně jako v pozemských věznicích tady probíhá boj o moc. Každý má své tajné cíle a společenství entilů není ani zdaleka tak skvěle promazaný soudržný sdroj, jak by se mohlo zdát. Moravec se v tomhle cirkusu na kolečkách pohybuje trošku jako slon v porcelánu, a tak si nadělá nepřátele skoro ze všech. Přesto se mu podaří spojit síly nejen s lidskou částí osazenstva těžební základny a vydat se vzhůru ke hvězdám. My se v jakýchsi flashbaccích dozvíme něco málo o invazi, velice pozvolna a trochu chaoticky začneme poznávat osazenstvo těžební základny a rozplétat zašmodrchané vztahy členů Společenství, které základnu na těžbu chepitu spravují.

„Z hvězd se každému z počátku zamotá hlava.“

Zatímco první část příběhu je tak trochu chaos a čtenář občas neví, která bije, v druhé části knihy začne spolu s Morávkem a jeho parťáky poznávat život, vesmír a vůbec. Teprve teď nám jednotlivé kousky skládačky začnou zapadat do sebe, čtenář začne poznávat nové planety, a hlavně nové vesmírné civilizace. Najednou zjistí, že vesmír Legie je mnohem pestřejší, než si myslel. A to je – kromě akce, nějakého toho občasného moudra a drsného vtípku, či popkulturní narážky – vše.

Kotleta nám přináší zbrusu nový a barevný vesmír. Ne vše je v něm dokonalé. Z velkého množství jmen a mimozemských ras se jednomu trochu zavaří mozek, což je asi u otevřeného světa, jakým má Legie být, celkem přirozené. Ovšem především z počátku to působí na čtenáře až příliš chaoticky a jednoho to může od čtení odradit. Stejně špatné je chování hlavního hrdiny. Moravec se často chová nelogicky a spíš jako malý kluk než jako analytik tajné služby. Což z něj nedělá ani sympaťáka, ani uvěřitelnou postavu.

Já jsem si spolu s ním v závěru knihy zopakoval její ústřední myšlenku. „Jsme jenom malé děti, co se rozhodly, že to s praky a klacky nandají dospělákům s rotačními kulomety.“ Někomu to asi bude stačit, já z toho mám spíš rozpačitý pocit. Jsem však zvědav, co Legii přinese Kristýna Sněgoňová se svou Amandou. Ta by mohla plánovanou dvanácti dílnou sérii pozvednout z průměru někam výš.

Hodnocení: 65%

Jan Procházka

František Kotleta

Operace Thümmel
Legie: Svazek 1

1. vydání
vazba: brožovaná
110 x 180 mm, 344 stran
1. svazek z edice Fantastická Epocha – Legie

ISBN / ISSN: 978-80-7557-975-1EAN: 9788075579751

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-operace-thummel-prvni-vydani-brozovana/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.